Izby pielęgniarskie – wotum nieufności dla wiceprezesa.

2 min czytania
Aktualności
Izby pielęgniarskie – wotum nieufności dla wiceprezesa.

Działalność Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych
ul. Romana Maya 56
64-500 Szamotuły

Szamotuły, dnia 16.10.2023г.

Stanowisko w sprawie artykułu opublikowanego na łamach portalu rynekzdrowia.pl

W związku z artykułem opublikowanym na łamach portalu rynekzdrowia.pl, w którym swoje zdanie nt. kształcenia położnych przedstawiła Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Anna Janik, wyrażamy stanowczy sprzeciw słowom, które w nim wybrzmiały. Kompetencje zawodowe położnych to nie tylko opieka okołoporodowa i przyjmowanie porodów, ale szeroko pojęta opieka nad kobietą na każdym etapie jej życia.

Zobacz także:

Nie zgadzamy się, że obecny system kształcenia tworzy „bezrobotne położne”. Jest bowiem gwarantem obszernych kwalifikacji zawodowych i szerokiego zakresu wiedzy wykorzystywanego w codziennej pracy położnej.

Problemem jest niezweryfikowany dostatecznie rynek pracy co sprawia, że na oddziałach, które powinny być dedykowane położnym, zatrudniane są pielęgniarki (oddziały neonatologiczne, położniczo-ginekologiczne, ginekologiczno-onkologiczne oraz sale cięć cesarskich). Niedoszacowana jest również ilość położnych w wieku emerytalnym, które nadal pozostają w stosunku pracy.

Część kompetencji zawodowych, które zgodnie z Ustawą o zawodach (…) należą do położnych bardzo często przejmują pielęgniarki, pracując w poradniach ginekologicznych oraz coraz powszechniej udzielając porad laktacyjnych.

Obniżone normy zatrudnienia w wielu placówkach oznaczają jednoosobowe dyżury oraz stanowią ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentek oraz noworodków. Są też bezpośrednim powodem wypalenia zawodowego położnych.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Położnych Rodzinnych nieustannie walczy o samodzielność zawodową wszystkich położnych dlatego jesteśmy zaniepokojone słowami zawartymi w artykule oraz stanowczo nie zgadzamy się na marginalizację naszego zawodu.

Nasze oburzenie potęguje fakt, że słowa o deklasyfikacji naszego zawodu padają z ust wieloletniej położnej, przedstawicielki naszego środowiska. W związku z tym wnosimy o wotum nieufności względem Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – położnej Pani Anny Janik.

Z poważaniem
mgr Kamila Ciastek – Majtyka
Wiceprezes OSPR

„Poczynania izby są haniebne…”

Sprawa poruszona w powyższym stanowisku zbudza ogromne kontrowersje. Na Facebookowym fanpage’u Izby ukazało się wiele komentarzy. Poniżej cytujemy jeden z nich.

Poczynania izby są haniebne. Usuwane są komentarze niewygodne. Jako członek izby nie zgadzam się na to. Płacę składki jak każda inna pielęgniarka czy położna i żądam godnego traktowania.

Poza wspomnianym, kształcenie położnej na zasadzie specjalizacji nie skraca, a wydłuża proces edukacyjny. Położnictwo i ginekologia to zbyt duża dziedzina, aby była możliwa do zrealizowania tylko na zasadzie specjalizacji.

Polskie położne są samodzielnym pracownikami, nie działają tylko na zlecenie lekarza, same przyjmują porody, prowadzą ciążę fizjologiczne i stoją po stronie kobiet na każdym etapie ich życia.

Pielęgniarka i położna to dwa oddzielne i różne zawody. Oba niezwykle potrzebne.

Na powyższy komentarz Izba odpowiedziała:

 W związku z aktywnością na naszym profilu położnych z zamkniętej grupy na Facebooku, których wypowiedzi nie dotyczą już merytorycznej dyskusji o zawodzie położnych, a szukania publicznego konfliktu – przypominamy, że nasz oficjalny kanał dostępny jest również dla pacjentów i pacjentek. Wizerunek zawodów zaufania publicznego jest ważny dla każdego członka samorządu.

W kolejnym komentarzu padło pytanie:

Co się stało z pozostałymi komentarzami? Dlaczego nagle zniknęły?

źródło: facebook.com/NaczelnaIzbaPielegniarekiPoloznych, 20 października 2023 r.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.2 / 5. Ilość głosów: 26

Bądź pierwszym, który oceni wpis

988 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenia zasadnicze zgodnie z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarkę na umowę o pracę na cały etat na: Wynagrodzenie: 5 966…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Komentarze
×
Aktualności

Wieloetapowa pielęgnacja twarzy