Pielęgniarki – padła propozycja kształcenia położnych na kierunku pielęgniarstwo.

3 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Pielęgniarki – padła propozycja kształcenia położnych na kierunku pielęgniarstwo.

Korespondencja pomiędzy Związkiem Pielęgniarek, a Naczelną Izbą Pielęgniarek i Położnych

W dniu 17 listopada, na Facebookowym fanpage’u Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych zamieszczono post, którego treść publikujemy poniżej.

Szanowni Państwo, w związku z publikacją w Rynku Zdrowia pt. „Wiceprezes NRPiP: nie produkujmy bezrobotnych położnych. Kształćmy na pielęgniarstwie” informujemy, iż wypowiedź ta stanowi głos w dyskusji nad formą położnictwa w przyszłości. Przedstawiona w publikacji możliwość jest jednym z scenariuszy.

Do Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wpłynęło bardzo wiele głosów zarówno opowiadających się za przedstawionym w artykule rozwiązaniem, jak i z propozycjami innych.

Dziękujemy za nadesłane wiadomości i aktywność dla rozwoju zawodu położnej. Realizacja wszystkich propozycji zostanie rozważona w obliczu obowiązującego prawa, a także rozwiązań funkcjonujących w innych krajach. Podejmiemy analizę sytuacji osób dziś wykonujących zawód położnej oraz dopiero kształcących się w tym kierunku.

W dobie systematycznego zmniejszania liczby porodów i zamykania oddziałów położniczych konieczne jest wypracowanie nowej strategii rozwoju zawodu położnej. Strategia ta zostanie stworzona na drodze dialogu przez środowisko położnych i będzie przedstawiona Naczelnej Radzie Pielęgniarek i Położnych.

Jesteśmy przekonani, że wypracowane rozwiązania będą wykorzystywały wysokie kompetencje położnych i gwarantowały bezpieczeństwo pacjentów.

Natomiast 20 listopada na Facebook’u Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych opublikowano pismo autorstwa Krystyny Ptok, skierowane do Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, Pani Anny Janik. Poniżej prezentujemy treść pisma.

ZK-6171/VII/2023

Warszawa, 16.11.2023г.

Anna Janik Wiceprezes
Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych

Szanowna Pani Prezes,

działając w imieniu Prezydium Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych obserwując dyskusję, która w ostatnich tygodniach przetoczyła się przez środowisko pielęgniarek i położnych, a którą to wywołały Pani nieopaczne słowa, zwracamy uwagę, iż jako osoba reprezentująca nasze środowisko i pełniąca funkcję wiceprezesa NRPIP winna Pani wypowiadać się z większą odpowiedzialnością i ważyć słowa. Poruszone przez Panią Prezes kwestie nie zostały przedyskutowane i nie stanowiły konsensusu w grupie zawodowej położnych.

Położne odgrywają kluczową i niezastąpioną rolę w opiece nad kobietami przez cale ich życie. Opieka nad kobietami zwłaszcza w okresie okołoporodowym wymaga specjalistycznej wiedzy i unikalnego doświadczenia, którą gwarantuje opieka położnej. Dlatego tak ważne jest utrzymanie i zapewnienie warunków do oddzielnego i specjalistycznego szkolenia położnych.

Kolejnym problemem jest konieczność zadbania o godne warunki pracy i uczciwe wynagrodzenie dla profesjonalistek, jakimi są położne. Dziś brakuje norm zatrudnienia, właściwej wyceny świadczeń realizowanych przez położne.

Podkreślamy, że kwestie związane z funkcjonowaniem i przyszłością zawodu położnej muszą być wypracowane systemowo w dialogu ze środowiskiem. W związku ze wzrostem problemów, które w obecnej sytuacji demograficznej dotykają położne i położnych, zwracamy się do Pani Prezes z wnioskiem o utworzenie wspólnego zespołu ds. położnych, do którego wejdą przedstawiciele Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolskiego Związku Pielęgniarek i Położnych, który zajmie się analizą sytuacji położnych oraz ich warunków pracy i kształcenia. Wypracowane rozwiązania oraz wnioski będą mogły posłużyć jako fundament strategii rozwoju zawodu położnej w Polsce, którą reprezentować będą nasze organizacje.

Równocześnie zwracamy się z apelem do konsultant krajowej w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego oraz konsultantów wojewódzkich o podjęcie pilnych i konkretnych działań zmierzających do realnego wdrożenia standardu opieki okołoporodowej, (który dziś istnieje tylko na papierze) oraz nadzorowania w jednostkach ochrony zdrowia, aby w oddziałach i innych miejscach pracy dedykowanych położnym, zatrudniane były położne.

Mamy nadzieję, iż Pani niefortunne słowa staną się przyczynkiem do szerokiej dyskusji na temat przyszłości zawodu polskich położnych, zaowocują wypracowaniem dobrych rozwiązań z szacunkiem dla tego zawodu.

Z poważaniem Za Związek
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych
Krystyna Ptok

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 12

Bądź pierwszym, który oceni wpis

987 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
Aktualności

Podwieszki do podnośnika pacjenta: Jak wybrać najlepsze dla komfortu i bezpieczeństwa?

5 min czytania
Bezpieczeństwo i komfort pacjenta są priorytetem przy wyborze “podwieszki do podnośnika pacjenta”. W tym artykule wyjaśnimy, na co zwracać uwagę, by wybrać…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze
×
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleUprawnienia pielęgniarekWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek po 30 czerwca 2024 – wynagrodzenia brutto brutto według siatki płac.