Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

3 min czytania
AktualnościPraca w Norwegii
Jak bezpiecznie wyjechać do pracy za granicę jako pielęgniarka?

Dzisiaj chciałbym podzielić się moimi doświadczeniami z pracy z pielęgniarkami wyjeżdżającymi za granicę. Na podstawie dziewięciu lat pracy w Open Europe, specjalizując się w rekrutacji pielęgniarek do pracy Norwegii, opowiem Wam, na co warto zwrócić uwagę planując taki wyjazd.

1. Wybór firmy pośredniczącej

Jeśli myślicie o wyjeździe do pracy za granicą, warto rozważyć współpracę z firmą pośredniczącą. Samodzielna organizacja wyjazdu bywa kosztowna, a nauka języka na kursach może być niewystarczająca pod kątem pracy pielęgniarki. Skorzystanie z pomocy doświadczonych osób może okazać się znacznie lepszym rozwiązaniem niż wyjazd na własną rękę.

2. Sprawdź firmę

Wybierając partnera, trzeba być jednak ostrożnym. Upewnijcie się, że firma posiada licencję i znajduje się w rejestrze agencji zatrudnienia. Numer licencji znajdziecie na stronie pośrednika lub w ogłoszeniach. Możecie to zweryfikować również na stronie stor.praca.gov.pl. Bez licencji nie warto zaczynać współpracy z agencją.

Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy pośrednik prowadzi działalność związaną z rekrutacją. Można to zrobić na stronie wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. Firma prowadząca taką działalność, powinna mieć wpisany do PKD kod 7810Z (DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z WYSZUKIWANIEM MIEJSC PRACY I POZYSKIWANIEM PRACOWNIKÓW). Jeśli firma tego nie posiada, nie może legalnie świadczyć takich usług. Co roku pomagamy wielu osobom, które zostały oszukane przez nieuczciwe pseudo agencje i zostały zostawione same sobie w Norwegii.

3. Poznaj osoby stojące za firmą

Wyjazd do pracy za granicę to duża decyzja, więc warto sprawdzić, kim są osoby, które zajmą się organizacją naszego wyjazdu. W dzisiejszych czasach, dzięki mediom społecznościowym, stosunkowo łatwo to zweryfikować. W Open Europe nie jesteśmy anonimowi i nie chowamy się, za szyldem firmy. Nasze dane podane są na stronie openeu.pl. Chętnie pokazujemy się również w mediach społecznościowych. Możecie zobaczyć nasze wywiady z pielęgniarkami pracującymi w Norwegii na YouTube lub zdjęcia na Instagramie.

4. Specjalizacja

Wybierając firmę, warto postawić na tę, która specjalizuje się w danej dziedzinie. W Open Europe skupiamy się tylko na pielęgniarkach i pracy w Norwegii, dzięki czemu zdobyliśmy duże doświadczenie i jesteśmy przygotowani na wszelkie niespodzianki. Specjalizacja to lepsze zrozumienie Waszych potrzeb i większą szansę na sukces w nowej pracy.

5. Transparentność

Szukajcie firm, które są transparentne w swoich ofertach. Dobra firma powinna jasno przedstawiać warunki pracy i wyzwania, jakie mogą Was czekać. Jeśli firma nie ujawnia np. szczegółów dotyczących wynagrodzenia, czy warunków pracy, może to być znak, że nie jest w pełni godna zaufania. Wyjazd do pracy za granicę to poważna sprawa, więc nie warto tracić czas na agencje, które opowiadają o pracy w samych superlatywach. Dobrych sprzedawców nie brakuje.

6. Patrz krytycznie na „dobre rady”

Chociaż porady innych osób z branży mogą być pomocne, pamiętajcie, że doświadczenia każdej osoby mogą być inne. Ktoś kto wyjechał do pracy na własną rękę i trafił na nieuczciwego pracodawcę, prawdopodobnie będzie zniechęcał Was do wyjazdu. Zachęcamy, aby zaufać firmie z wieloletnim doświadczeniem i wiedzą. Pomogliśmy już ponad 700 osobom i nasze doświadczenie pokazuje, że warunki pracy w Norwegii są znacznie lepsze niż w Polsce. Po prostu wiemy jak organizować szkolenia i wyjazdy, abyście czuli się pewnie i poradzili sobie ze wszystkimi wyzwaniami.

7. Sprawdź stronę internetową firmy

Profesjonalna strona internetowa to dobry znak. Powinna być estetyczna i pełna informacji. Jeśli firma oszczędza na swojej stronie, może to oznaczać, że oszczędza również na innych ważnych aspektach swojej działalności.

8. Odwiedź siedzibę firmy

Jeśli to możliwe, odwiedź siedzibę firmy i porozmawiaj z jej pracownikami. Poznaj ludzi, którzy będą Cię wspierać w procesie wyjazdu. To ważne, aby zobaczyć, jakie wartości wyznają i czy są osobami godnymi zaufania.

9. Legalność umowy

Pośrednik pracy nie może pobierać od Was pieniędzy za swoje usługi. Warto to sprawdzić i upewnić się, że wszystkie umowy są legalne. Nieuczciwe firmy mogą próbować obchodzić przepisy i zarabiać kosztem pracownika.

10. Spotkanie i umowa

Zawsze warto spotkać się i podpisać umowę osobiście. Upewnijcie się, że prawem właściwym dla zobowiązań umownych jest prawo polskie. Unikajcie firm, które oferują umowy określone prawem zagranicznym, chyba że jest to umowa z pracodawcą końcowym.

Mamy nadzieję, że te porady pomogą Wam w planowaniu wyjazdu. Wyjazd do pracy za granicę to duża decyzja, ale z odpowiednimi ludźmi i przygotowaniem może przynieść Wam wiele korzyści.

Jeśli macie pytania lub potrzebujecie pomocy, skontaktujcie się z nami przez stronę klikając TUTAJ. Chętnie doradzimy Wam i pomożemy w zorganizowaniu wyjazdu! Trzymajcie się ciepło i dbajcie o siebie!

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze