Jak dbać o oczy podczas długotrwałego przebywania na zewnątrz?

3 min czytania
Aktualności
Jak dbać o oczy podczas długotrwałego przebywania na zewnątrz?

Większość organów i narządów człowiek ma ukrytych w swoim wnętrzu. Ochronę przed niekorzystnymi wpływami środowiska zewnętrznego stanowi skóra i czyni to nad wyraz skutecznie. Niestety nie da się tego powiedzieć o oczach, narażonych każdego dnia na mnóstwo szkodliwych czynników. Jednym z nich jest promieniowania słoneczne. Jakie zagrożenia czyhają na nasze oczy? Sprawdź, jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Najczęstsze zagrożenia dla oczu na zewnątrz 

Ktoś mógłby słusznie zauważyć, że przecież ludzie dysponują mechanizmami chroniącymi narząd wzroku przed uszkodzeniem. To prawda, lecz w pewnych przypadkach są one niewystarczające. Owszem, oko chroni oczodół mający kształt piramidy i zbudowany z siedmiu kości. Nad bezpieczeństwem gałki ocznej czuwa powieka, zamykająca szparę powiekową, chroniąc oko przed bezpośrednim kontaktem z potencjalnym zagrożeniem.

Dodatkowo na górnym brzegu oczodołu usytuowane są brwi stanowiące zaporę dla spływającego potu. To wszystko jednak nie wystarcza, ponieważ narząd wzroku spełnia swoje funkcje tylko wtedy, kiedy oczy pozostają otwarte.

Do najczęstszych zagrożeń dla oczu na zewnątrz zaliczamy:

  • Zanieczyszczenie powietrza;
  • Drobne substancje trwałe (kamyk, piasek);
  • Promieniowanie UV.

O ile w przypadku dwóch pierwszych typów zagrożeń niewiele możemy zdziałać, o tyle z promieniowaniem ultrafioletowym świetnie sobie radzą współczesne okularowe soczewki przeciwsłoneczne.

Ochrona przed promieniowaniem UV 

Promieniowanie UV (promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal w zakresie od 10 do 400 nm) jest szczególnym rodzajem promieniowania, z uwagi na istotny wpływ na organizm człowieka.

Jest to promieniowanie niewidzialne. Dzieje się tak skutek blokowania przez soczewkę fal najdłuższych (300-400 nm) przy jednoczesnej blokadzie fal najkrótszych, którą zawdzięczamy rogówce. W efekcie nasze oczy są chronione, lecz tylko w pewnym zakresie.

Wystawienie soczewki na pochłanianie promieniowania przy zwiększonej ekspozycji w stosunku do obowiązujących norm może doprowadzić m.in. do zaćmy. Trzeba jednak przypomnieć o osobach pozbawionych soczewek w wyniku następstw urazu lub pooperacyjnie. Są one pozbawione naturalnej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

W każdym przypadku należy chronić narząd wzroku, korzystając bezwzględnie z zabezpieczenia, jakim jest polaryzacja w okularach.

Soczewki polaryzacyjne – korzyści:

  • pełna ochrona przed promieniami UV-A i UV-B
  • eliminacja uciążliwych refleksów świetlnych;
  • przepuszczanie światła użytecznego;
  • wysoki kontrast widzenia;
  • lepsza widoczność szczegółów;
  • mniejsze poczucia zmęczenia oczu;
  • polaryzacja na poziomie ponad 98%;
  • poprawne rozróżnianie kolorów;
  • szeroki wybór kolorów szkieł z polaryzacją.

Znaczenie nakrycia głowy 

Warto przypominać, że nakrycie głowy chroni nie tylko przed przegrzaniem. To także bariera dla promieni UV oddziałujących szkodliwie na skórę głowy, włosy, cerę i wreszcie oczy.

Właśnie w kontekście narządu wzroku, dobrze jest wybierać nakrycia głowy z daszkiem lub rondem. Nawet jeśli w niektórych kapeluszach lub czapkach nie będziemy prezentować się niczym bohater filmowy, lub gwiazda estrady, pamiętajmy, że podczas upału i silnej emisji promieni słonecznych ważna jest funkcjonalność, o wyglądzie pomyślimy wieczorem.

Nawadnianie i dieta dla zdrowych oczu 

Wiele osób uważa, że dbałość o wzrok sprowadza się wyłącznie do zachowania bezpiecznej odległości oczu od komputera lub telewizora, czytanie w odpowiednim świetle, i regularne wizyty w gabinetach okulistycznych. Jest w tym wiele racji, byłoby więcej, gdyby w zestawieniu znalazła się jeszcze dieta dobra dla oczu.

Oczy uwielbiają wprost witaminy:

  • Beta-karoten;
  • Witamina C;
  • Witamina E;

Oprócz witamin bardzo ważną funkcję pełnią minerały:

  • Cynk;
  • Selen;
  • Miedź;
  • Mangan.

Nie wolno przy tym zapominać o wielonienasyconych kwasach tłuszczowych oraz:

  • Antocyjanach;
  • Karotenoidach.

Dostarczanie organizmowi wymienionych składników ma ogromne znaczenie dla naszego wzroku. Naprawdę warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z listą produktów, w których znajdują się wspomniane witaminy, minerały i tłuszcze.

Lista schorzeń i dolegliwości spowodowanych nadmierną ekspozycją oczu na słońce jest ogromna! Możemy tutaj wymienić schorzenia takie jak uszkodzenie rogówki, tłuszczyk, ostre zapalenie spojówek, zapalenie naczyniówki, skrzydlik i wiele innych. Co gorsza, na uszkodzenia narażone są najbardziej dzieci do 10 roku życia. Pamiętajmy więc o ochronie swoich oczu. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym jako ratunek dla uzależnionych od nikotyny

2 min czytania
Prawdopodobnie każdy pracownik medyczny boryka się z problemem pacjentów uzależnionych od nikotyny. Najwięcej jest pacjentów palących tradycyjne papierosy, ale coraz częściej też…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Sąd Najwyższy: rolą pielęgniarki nie jest oczekiwanie na wytyczne lekarza.

10 min czytania
Bardzo ciekawe orzeczenia Sądu Najwyższego o zakresie odpowiedzialności zawodowej pielęgniarki – rolą pielęgniarki nie jest oczekiwanie na wytyczne lekarza. Musi wykazać się…
AktualnościPraktyka zawodowaUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarka - podawanie leków rozkruszonych musi wynikać ze zlecenia lekarskiego.

1 min czytania
Podawanie przez pielęgniarkę rozkruszonych leków… Raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur w ramach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich dokonał wizytacji w jednym z Domów…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki szkolą się z zakładania cewnika Foleya oraz wkłuć z zastosowaniem USG.