Jak dbać o oczy podczas długotrwałego przebywania na zewnątrz?

3 min czytania
Aktualności
Jak dbać o oczy podczas długotrwałego przebywania na zewnątrz?

Większość organów i narządów człowiek ma ukrytych w swoim wnętrzu. Ochronę przed niekorzystnymi wpływami środowiska zewnętrznego stanowi skóra i czyni to nad wyraz skutecznie. Niestety nie da się tego powiedzieć o oczach, narażonych każdego dnia na mnóstwo szkodliwych czynników. Jednym z nich jest promieniowania słoneczne. Jakie zagrożenia czyhają na nasze oczy? Sprawdź, jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Najczęstsze zagrożenia dla oczu na zewnątrz 

Ktoś mógłby słusznie zauważyć, że przecież ludzie dysponują mechanizmami chroniącymi narząd wzroku przed uszkodzeniem. To prawda, lecz w pewnych przypadkach są one niewystarczające. Owszem, oko chroni oczodół mający kształt piramidy i zbudowany z siedmiu kości. Nad bezpieczeństwem gałki ocznej czuwa powieka, zamykająca szparę powiekową, chroniąc oko przed bezpośrednim kontaktem z potencjalnym zagrożeniem.

Dodatkowo na górnym brzegu oczodołu usytuowane są brwi stanowiące zaporę dla spływającego potu. To wszystko jednak nie wystarcza, ponieważ narząd wzroku spełnia swoje funkcje tylko wtedy, kiedy oczy pozostają otwarte.

Do najczęstszych zagrożeń dla oczu na zewnątrz zaliczamy:

 • Zanieczyszczenie powietrza;
 • Drobne substancje trwałe (kamyk, piasek);
 • Promieniowanie UV.

O ile w przypadku dwóch pierwszych typów zagrożeń niewiele możemy zdziałać, o tyle z promieniowaniem ultrafioletowym świetnie sobie radzą współczesne okularowe soczewki przeciwsłoneczne.

Ochrona przed promieniowaniem UV 

Promieniowanie UV (promieniowanie elektromagnetyczne o długości fal w zakresie od 10 do 400 nm) jest szczególnym rodzajem promieniowania, z uwagi na istotny wpływ na organizm człowieka.

Jest to promieniowanie niewidzialne. Dzieje się tak skutek blokowania przez soczewkę fal najdłuższych (300-400 nm) przy jednoczesnej blokadzie fal najkrótszych, którą zawdzięczamy rogówce. W efekcie nasze oczy są chronione, lecz tylko w pewnym zakresie.

Wystawienie soczewki na pochłanianie promieniowania przy zwiększonej ekspozycji w stosunku do obowiązujących norm może doprowadzić m.in. do zaćmy. Trzeba jednak przypomnieć o osobach pozbawionych soczewek w wyniku następstw urazu lub pooperacyjnie. Są one pozbawione naturalnej ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym.

W każdym przypadku należy chronić narząd wzroku, korzystając bezwzględnie z zabezpieczenia, jakim jest polaryzacja w okularach.

Soczewki polaryzacyjne – korzyści:

 • pełna ochrona przed promieniami UV-A i UV-B
 • eliminacja uciążliwych refleksów świetlnych;
 • przepuszczanie światła użytecznego;
 • wysoki kontrast widzenia;
 • lepsza widoczność szczegółów;
 • mniejsze poczucia zmęczenia oczu;
 • polaryzacja na poziomie ponad 98%;
 • poprawne rozróżnianie kolorów;
 • szeroki wybór kolorów szkieł z polaryzacją.

Znaczenie nakrycia głowy 

Warto przypominać, że nakrycie głowy chroni nie tylko przed przegrzaniem. To także bariera dla promieni UV oddziałujących szkodliwie na skórę głowy, włosy, cerę i wreszcie oczy.

Właśnie w kontekście narządu wzroku, dobrze jest wybierać nakrycia głowy z daszkiem lub rondem. Nawet jeśli w niektórych kapeluszach lub czapkach nie będziemy prezentować się niczym bohater filmowy, lub gwiazda estrady, pamiętajmy, że podczas upału i silnej emisji promieni słonecznych ważna jest funkcjonalność, o wyglądzie pomyślimy wieczorem.

Nawadnianie i dieta dla zdrowych oczu 

Wiele osób uważa, że dbałość o wzrok sprowadza się wyłącznie do zachowania bezpiecznej odległości oczu od komputera lub telewizora, czytanie w odpowiednim świetle, i regularne wizyty w gabinetach okulistycznych. Jest w tym wiele racji, byłoby więcej, gdyby w zestawieniu znalazła się jeszcze dieta dobra dla oczu.

Oczy uwielbiają wprost witaminy:

 • Beta-karoten;
 • Witamina C;
 • Witamina E;

Oprócz witamin bardzo ważną funkcję pełnią minerały:

 • Cynk;
 • Selen;
 • Miedź;
 • Mangan.

Nie wolno przy tym zapominać o wielonienasyconych kwasach tłuszczowych oraz:

 • Antocyjanach;
 • Karotenoidach.

Dostarczanie organizmowi wymienionych składników ma ogromne znaczenie dla naszego wzroku. Naprawdę warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z listą produktów, w których znajdują się wspomniane witaminy, minerały i tłuszcze.

Lista schorzeń i dolegliwości spowodowanych nadmierną ekspozycją oczu na słońce jest ogromna! Możemy tutaj wymienić schorzenia takie jak uszkodzenie rogówki, tłuszczyk, ostre zapalenie spojówek, zapalenie naczyniówki, skrzydlik i wiele innych. Co gorsza, na uszkodzenia narażone są najbardziej dzieci do 10 roku życia. Pamiętajmy więc o ochronie swoich oczu. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychSzkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki szkolą się z zakładania cewnika Foleya oraz wkłuć z zastosowaniem USG.