Jak myślisz, ile jest pielęgniarek i położnych na całym świecie? Według Światowej Organizacji Zdrowia jest Nas . . .

2 min czytania
Aktualności

 

Wypowiedź posła Piotra Polak na plenarnym posiedzeniu sejmu w dniu 6 maja 2010 roku:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Ten zawód wymaga odwagi Ryszarda Lwie Serce, ofiarności Rolanda, cierpliwości Penelopy, miłości Izoldy. Jest marzeniem o wzniosłej misji niesienia pomocy. Przetrwanie w tym zawodzie jest próbą miłości do ludzi porażonych niedowładami, upokorzonych bólem, zdanych w swym cierpieniu na innych. To praca dla silnych, silnych duchem i ciałem, wykonywana najczęściej przez kobiety.

    Pielęgniarka to osoba, która według definicji przyjętej przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek posiada wykształcenie pielęgniarskie oraz uprawnienia do wykonywania praktyki zawodowej. Pielęgniarstwo jest zarówno sztuką, jak i nauką, sięgającą po wiedzę i techniki wywodzące się z humanistyki, a także nauk fizycznych, społecznych, medycznych i biologicznych. Zawód pielęgniarki ma już tysiące lat – jego początki sięgają czasów biblijnych, a historia donosi o wielu wybitnych kobietach, które pielęgnowały chorych. Skoro mowa o dziejach pielęgniarstwa, nie sposób pominąć Florencji Nightingale. W 1860 r. założyła w Londynie szkołę pielęgniarską, pierwszy świecki zakład dydaktyczny tego typu, i jest uważana za inicjatorkę nowoczesnego pielęgniarstwa.

    Dziś ocenia się, że pielęgniarki stanowią najliczniejszą grupę zawodową służby zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest ich, razem z położnymi, około 9 mln. Odgrywają doniosłą rolę – zawód pielęgniarki wymaga dziś coraz większej wiedzy fachowej prowadzącej do wysokich kwalifikacji, a także takich cech, jak elastyczność, tolerancja oraz empatia. Istotę pielęgniarstwa stanowi pielęgnowanie, czyli opiekowanie się ukierunkowane na asystowanie ludziom, a polegające na wykonywaniu w sposób wysoce umiejętny czynności, aby zapobiegać chorobie oraz pomagać w odzyskiwaniu zdrowia. Zawód pielęgniarki wymaga dziś coraz większej wiedzy fachowej oraz mobilności, dlatego są one jedną z bardziej kształcących się grup zawodowych. Swoje funkcje spełniają w różnych miejscach: domu chorego, miejscu pracy, szkole, więzieniu, szpitalu oraz w przychodni w podstawowej opiece zdrowotnej. Pielęgniarstwo jest ogromnym źródłem satysfakcji i radości, ale pielęgniarstwo to nie tylko satysfakcja – bywają też chwile trudne. Pielęgniarka nie może się pomylić, musi być niezwykle ostrożna, nie może sobie pozwolić na żadne niedopatrzenie, a jej postępowanie wymaga taktu, odwagi, a często też dyplomacji. Praca w tym zawodzie oznacza ponadto zwiększone ryzyko stania się przedmiotem agresji zarówno słownej, jak i fizycznej.

    Rozwój techniki i jej rosnący wpływ na człowieka, trudność pogodzenia techniki z humanitaryzmem, ludzkim podejściem do pacjenta, daje nam do myślenia: żadne urządzenie nie zdoła zastąpić troskliwości i współczucia dla drugiego człowieka. Dlatego pielęgniarstwo będzie istnieć zawsze, dokąd będą istnieli ludzie, zawsze będzie im potrzebne zrozumienie, współczucie, działania na rzecz promowania i zachowania dobrego stanu zdrowia, zapobieganie zaburzeniom oraz opieka podczas choroby.

    12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Z tej okazji wszystkim, którzy wykonują ten szlachetny zawód, pragnę podziękować za wykonywaną pracę, za troskę, opiekę i pomoc niesioną drugiemu człowiekowi w najtrudniejszych życiowych chwilach, jednocześnie życząc im samym jak najlepszego zdrowia i należytego docenienia w każdym wymiarze w oczach decydentów. Dziękuję. (Oklaski)

źródło informacji: sejm RP

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8765 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek

Ponad 15 tys. pielęgniarek i położnych odbędzie bezpłatne szkolenia sfinansowane przez UE.

2 min czytania
Szkolenia mają zostać przeprowadzone do dnia 31 maja 2027 roku. Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych informuje za ministerstwem zdrowia o projekcie…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Wynagrodzenie zgodne z siatką płac.

1 min czytania
Praca dla pielęgniarek. Wymagane posiadanie kursu kwalifikacyjnego lub tytułu specjalisty. Grupa Medyczna Profesora Zagórskiego działa od 1998 roku. We wszystkich Ośrodkach można…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMOrzecznictwo sądowePielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Sąd: nie każde zróżnicowanie płac pielęgniarek jest dyskryminacją.

8 min czytania
Sąd: Prace pielęgniarek tożsame pod względem rodzaju i kwalifikacji wymaganych na tych samych stanowiskach mogą różnić się co do jakości i jakości,…
Komentarze