Jak myślisz, ile jest pielęgniarek i położnych na całym świecie? Według Światowej Organizacji Zdrowia jest Nas . . .

2 min czytania
Aktualności

 

Wypowiedź posła Piotra Polak na plenarnym posiedzeniu sejmu w dniu 6 maja 2010 roku:

    Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Ten zawód wymaga odwagi Ryszarda Lwie Serce, ofiarności Rolanda, cierpliwości Penelopy, miłości Izoldy. Jest marzeniem o wzniosłej misji niesienia pomocy. Przetrwanie w tym zawodzie jest próbą miłości do ludzi porażonych niedowładami, upokorzonych bólem, zdanych w swym cierpieniu na innych. To praca dla silnych, silnych duchem i ciałem, wykonywana najczęściej przez kobiety.

    Pielęgniarka to osoba, która według definicji przyjętej przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek posiada wykształcenie pielęgniarskie oraz uprawnienia do wykonywania praktyki zawodowej. Pielęgniarstwo jest zarówno sztuką, jak i nauką, sięgającą po wiedzę i techniki wywodzące się z humanistyki, a także nauk fizycznych, społecznych, medycznych i biologicznych. Zawód pielęgniarki ma już tysiące lat – jego początki sięgają czasów biblijnych, a historia donosi o wielu wybitnych kobietach, które pielęgnowały chorych. Skoro mowa o dziejach pielęgniarstwa, nie sposób pominąć Florencji Nightingale. W 1860 r. założyła w Londynie szkołę pielęgniarską, pierwszy świecki zakład dydaktyczny tego typu, i jest uważana za inicjatorkę nowoczesnego pielęgniarstwa.

    Dziś ocenia się, że pielęgniarki stanowią najliczniejszą grupę zawodową służby zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest ich, razem z położnymi, około 9 mln. Odgrywają doniosłą rolę – zawód pielęgniarki wymaga dziś coraz większej wiedzy fachowej prowadzącej do wysokich kwalifikacji, a także takich cech, jak elastyczność, tolerancja oraz empatia. Istotę pielęgniarstwa stanowi pielęgnowanie, czyli opiekowanie się ukierunkowane na asystowanie ludziom, a polegające na wykonywaniu w sposób wysoce umiejętny czynności, aby zapobiegać chorobie oraz pomagać w odzyskiwaniu zdrowia. Zawód pielęgniarki wymaga dziś coraz większej wiedzy fachowej oraz mobilności, dlatego są one jedną z bardziej kształcących się grup zawodowych. Swoje funkcje spełniają w różnych miejscach: domu chorego, miejscu pracy, szkole, więzieniu, szpitalu oraz w przychodni w podstawowej opiece zdrowotnej. Pielęgniarstwo jest ogromnym źródłem satysfakcji i radości, ale pielęgniarstwo to nie tylko satysfakcja – bywają też chwile trudne. Pielęgniarka nie może się pomylić, musi być niezwykle ostrożna, nie może sobie pozwolić na żadne niedopatrzenie, a jej postępowanie wymaga taktu, odwagi, a często też dyplomacji. Praca w tym zawodzie oznacza ponadto zwiększone ryzyko stania się przedmiotem agresji zarówno słownej, jak i fizycznej.

    Rozwój techniki i jej rosnący wpływ na człowieka, trudność pogodzenia techniki z humanitaryzmem, ludzkim podejściem do pacjenta, daje nam do myślenia: żadne urządzenie nie zdoła zastąpić troskliwości i współczucia dla drugiego człowieka. Dlatego pielęgniarstwo będzie istnieć zawsze, dokąd będą istnieli ludzie, zawsze będzie im potrzebne zrozumienie, współczucie, działania na rzecz promowania i zachowania dobrego stanu zdrowia, zapobieganie zaburzeniom oraz opieka podczas choroby.

    12 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. Z tej okazji wszystkim, którzy wykonują ten szlachetny zawód, pragnę podziękować za wykonywaną pracę, za troskę, opiekę i pomoc niesioną drugiemu człowiekowi w najtrudniejszych życiowych chwilach, jednocześnie życząc im samym jak najlepszego zdrowia i należytego docenienia w każdym wymiarze w oczach decydentów. Dziękuję. (Oklaski)

źródło informacji: sejm RP

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8164 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek zawiódł pielęgniarki.

2 min czytania
Związek pielęgniarek w dniu 11 kwietnia wydał szokujące stanowisko… W liście do Premiera RP z dnia 8 kwietnia 2024 roku pani Krystyna…
Aktualności

Pielęgniarka: to powinien być nasz przywilej.

2 min czytania
Pielęgniarka o zdrowiu pielęgniarek W minionym tygodniu zacytowaliśmy na profilu na Facebooku poniższą wypowiedź pielęgniarki. Trudno się z nią nie zgodzić, urlop…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. 120-150 zł/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom seniora – prywatna placówka, znajdującą się na terenie województwa podlaskiego poszukuje do pracy pielęgniarki. Wynagrodzenie: Forma zatrudnienia:…
Komentarze