Jak objawia się borelioza?

3 min czytania
Aktualności
Jak objawia się borelioza?

Borelioza to choroba zakaźna wywołana przez bakterie z rodzaju Borrelia, które są przenoszone przez niektóre kleszcze. Ma różne stadia, a jej objawy oraz powikłania mogą się zmieniać w zależności od tego, na którym etapie zostanie zdiagnozowana i leczona.

Chociaż większość przypadków boreliozy można skutecznie leczyć, to zbyt późna diagnostyka może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Jak objawia się ta choroba? Czy zioła na boreliozę rzeczywiście działają?

Jak objawia się borelioza w pierwszej fazie choroby?

W pierwszym stadium boreliozy, określanym także jako wczesne miejscowe, możemy zaobserwować przede wszystkim skórne zmiany zewnętrze. Pojawiają się one w przeciągu kilku dni do nawet kilku tygodni po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. 

Na tym etapie choroby może pojawić się charakterystyczna czerwona, owalna wysypka z jasnym centrum. Przypomina kształtem tarczę lub pierścień. Ta zmiana skórna nazywana jest także „rumieniem wędrującym”, który zwykle rozprzestrzenia się na kolejnych etapach choroby.

Już w fazie boreliozy wczesnej osoba zakażona bakterią Borrelia może odczuwać pierwsze objawy zmęczenia i ogólnego osłabienia organizmu.

Jak się objawia borelioza w późniejszych fazach?

Jeśli choroba nie zostanie rozpoznana i leczona w odpowiednim czasie, bakterie Borrelia mogą rozprzestrzeniać się po organizmie, co prowadzi do bardziej zaawansowanej postaci. Z klinicznego punktu widzenia, poza fazą wczesną miejscową, możemy wyróżnić także boreliozę wczesną rozsianą oraz tzw. boreliozę późną.

Druga faza choroby objawia się m.in. charakterystyczną wysypką w postaci rumienia wędrującego. Jest on zwykle większy i bardziej rozległy niż we wczesnym stadium schorzenia. Osoby borykające się z boreliozą mogą zaobserwować także szereg objawów grypopodobnych, takich jak gorączka, dreszcze, bóle mięśni czy stawów, powiększone węzły chłonne oraz ogólne złe samopoczucie.

Jednymi z często występujących objawów w trzeciej fazie choroby są liczne problemy z układem neurologicznym. Drgawki, a także zaburzenia mowy lub widzenia stanowią duże zagrożenie dla osoby chorującej i znacząco utrudniają funkcjonowanie. Intensywne bóle głowy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zaburzenia rytmu serca, problemy z równowagą oraz koordynacją ruchową to kolejne skutki zbyt późnej diagnostyki.

Jak działa szczeć na boreliozę?

Alternatywne podejścia, takie jak ziołolecznictwo, mogą być używane jako uzupełnienie leczenia, ale nie zastępują konwencjonalnych terapii. Ich skuteczność poparta jest jednak licznymi badaniami. Wielu specjalistów zaleca ziołolecznictwo jako element wspierający proces leczenia konwencjonalnego.

Istnieje pewna liczba ziół i suplementów, które były badane pod kątem potencjalnego wpływu na boreliozę, np. wyciąg z kory drzewa cat’s claw (Una de Gato). Jednym z ziół pozytywnie wpływających na stan zdrowia osób zakażonych bakterią Borrelia jest również szczeć.

Na boreliozę szczeć działa wspomagająco, ponieważ posiada zdolność łagodzenia stanów zapalnych. Roślina bardzo często występuje w połączeniu z substancjami czynnymi przebadanego dokładnie drzewa cat’s claw. Takie zestawienie może być skutecznym rozwiązaniem nie tylko w przypadku boreliozy, ale także w sytuacjach, w których konieczne jest wzmocnienie naturalnej odporności organizmu.

Sprawdzone produkty – mojazielarnia.pl

Zioła na boreliozę – Objawy boreliozy mogą być różne u różnych osób. To jeden z powodów, dla których niezwykle ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w przypadku podejrzenia tej choroby po ukąszeniu kleszcza lub wystąpieniu nietypowych objawów.

Wczesna diagnoza i leczenie boreliozy są kluczowe, aby zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym. Lekarz powinien ustalić indywidualny plan leczenia, którego podstawą jest zwykle konwencjonalna terapia farmakologiczna.

Jeśli specjalista zasugeruje dodatkową terapię ziołową, warto wybierać spośród sprawdzonych i zaufanych sprzedawców, np. mojazielarnia.pl. W ofercie sklepu znajduje się szeroka gama sprawdzonych ziół na boreliozę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Płace pielęgniarek - szpital w sądzie o dyżurach medycznych pielęgniarek z grupy 2.