Jak pielęgniarka przeistacza się w "polityczkę" partii rządzącej. Posłanka pielęgniarka przemawia w sejmie z okazji 12 maja. Zero słowa o płacach – mówi tylko, że "koszty pracy są niedoszacowane" (co za dyplomacja, ale jak brzmi!); zero słowa o zamachu Radziwiłła na samodzielność pielęgniarek i położnych w poz.

4 min czytania
Aktualności

 

Zobacz także: 

W sejmie głosowana jest poprawka, przyznająca podwyżki dla grupy pielęgniarek. Jak głosuje posłanka – pielęgniarka, przewodnicząca zespołu parlamentarnego ds. pielęgniarek i położnych?

 

WYPOWIEDZI POSŁANKI PIELĘGNIARKI 

 

5 stycznia 2016 roku – posiedzenie sejmowej komisji zdrowia

Poseł Bernadeta Krynicka:

"Zdegradowaliście ten zawód i wynagrodzenia. Te osoby stały się białymi niewolnikami". zobacz więcej 

 

12 maja 2016 roku – plenarne posiedzenie sejmu

Poseł Bernadeta Krynicka:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Maj to miesiąc, w którym pielęgniarki i położne obchodzą święto swojej profesji. W dniu 8 maja obchodzony jest Dzień Położnej. Dzień ten wybrano dla upamiętnienia rocznicy urodzin wielkiej postaci polskiego położnictwa Stanisławy Leszczyńskiej, która uwięziona była w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz II – Birkenau jako więzień nr 41 335 i pełniła tam funkcję położnej. Z kolei 12 maja został ustanowiony dniem pielęgniarki przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na kongresie w Meksyku w 1973 r., bowiem tego dnia we Florencji urodziła się najsłynniejsza na świecie pielęgniarka Florencja Nightingale, uważana za twórczynię nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa – 1860 r. – przy szpitalu św. Tomasza w Londynie.

Ideę pielęgniarstwa pięknie oddaje hymn pielęgniarski, którego słowa pragnę dziś przypomnieć:
    ˝W świat niesiemy swe serca gorące
    Najpiękniejszą głosimy ideę
    Aby ludziom dać spokój i słońce
    By cierpiącym przywrócić nadzieję.
    W służbie naszej przodować będziemy
    Dla Ojczyzny, Jej dobra pracować
    A gdy trzeba i ginąć będziemy
    Aby życie człowieka ratować.
    Zawód nasz przeszedł wielkie dni chwały
    Gdy o wolność się walki toczyły
    Pielęgniarki na frontach też były
    I ofiarnie swą służbę pełniły.
    My nie chcemy ni wojen, ni bojów
    Dość krwi bratniej i ofiar faszyzmu
    My jesteśmy siostrami pokoju
    Służyć chcemy idei humanizmu˝.

Szanowni Państwo!

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Dzień Położnej to doskonała okazja, żeby przypomnieć społeczeństwu o tych zawodach. Pierwszymi kobietami, które zajmowały się chorymi, były zakonnice. Już w XVII w. prowadziły one działalność pielęgniarską w szpitalach, które powstawały przy klasztorach. Po I wojnie światowej jedną z pierwszych szkół dla pielęgniarek założono w Poznaniu.

W Polsce pielęgniarki i położne stanowią najliczniejszą grupę zawodową w służbie zdrowia i wykonują profesję zaufania publicznego. Z danych Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych wynika, że w naszym kraju pracuje 221 tys. pielęgniarek i 26 tys. położnych.

Pielęgniarstwo i położnictwo to profesje szczególne, to zawody, których przedstawiciele towarzyszą każdemu z nas od chwili narodzin aż do schyłku życia, wymagające profesjonalizmu, na który składa się doskonałe przygotowanie merytoryczne, systematyczne podnoszenie kwalifikacji, ale też, jak rzadko w którym zawodzie, posiadanie określonych cech charakteru: wyjątkowej wrażliwości, zdolności empatii, opiekuńczości, cierpliwości, bezinteresownej życzliwości i poszanowania godności drugiego człowieka, które bez względu na okoliczności pozwalają działać na rzecz ludzi chorych, niepełnosprawnych, bezbronnych, wymagających pielęgnacji, ale i wsparcia w niewyobrażalnym niekiedy cierpieniu. Za ważne cechy psychofizyczne właściwe dla tych zawodów uznaje się także koncentrację i podzielność uwagi, uzdolnienia organizacyjne, w szczególności w zakresie pracy własnej i pracy zespołu, oraz spostrzegawczość, szczególnie w zakresie szybkiego i dokładnego rozpoznania stanu podopiecznego. Niezwykle istotną cechą jest odpowiedzialność moralna, wymagająca wyczucia i taktu wobec pacjenta, oraz obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Ponadto trzeba podkreślić, że pielęgniarki i położne wykonują zadania zawodowe w zróżnicowanym środowisku: w szpitalach, w przychodniach, w domach oraz na wolnym powietrzu, nierzadko w miejscach wypadków czy katastrof.

Jest to praca o szczególnym charakterze ze względu na: obciążenie emocjonalne, dużą odpowiedzialność za zdrowie i życie pacjenta, ciągłą dyspozycyjność, pracę w godzinach nocnych, konieczność obsługi skomplikowanego i drogiego sprzętu medycznego, występujące uciążliwości wynikające z warunków pracy, takie jak stres, ryzyko zakażenia chorobami zakaźnymi, wysiłek fizyczny, przeciążenie układu ruchu oraz narażenie na agresję ze strony niezadowolonych pacjentów lub ich rodzin. To powoduje, że są to zawody bardzo obciążające psychicznie.

Niepokojąca jest również sytuacja finansowa pielęgniarek i położnych. Obserwujemy narastający w szybkim tempie deficyt pielęgniarek i położnych funkcjonujących w systemie ochrony zdrowia. Emigrują one w celach zarobkowych i podejmują pracę poza krajem, tam, gdzie ceni się ich wiedzę, doświadczenie i fachowość. Niestety w Polsce rola pielęgniarek i położnych jest marginalizowana, a koszty pracy – niedoszacowane. Ciężkie warunki pracy i zwiększona odpowiedzialność nie sprzyjają temu, aby podejmowały lub kontynuowały one praktykę zawodową w kraju.

Szanowni Państwo! Pielęgniarki i Pielęgniarze! Położne! Pełna poświęcenia służba na rzecz potrzebujących zasługuje na (Dzwonek) najwyższe uznanie i szacunek. Jan Paweł II powiedział: Trzeba podtrzymywać za wszelką cenę piękną polską tradycję, działalność lekarza czy pielęgniarki traktować nie tylko jako zawód, ale także, a może przede wszystkim, jako powołanie, okazywane jako czynienie dobra na rzecz drugiego człowieka, wspieranie go w chorobie, niesienie ulgi w cierpieniu.

Wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:
    Bardzo proszę zbliżać się do końca.
    Poseł Bernadeta Krynicka:
    Jeszcze chwileczkę.

Dlatego, doceniając oddanie i cierpliwość osób wykonujących ten zawód, pragnę w tym szczególnym dniu z okazji dorocznego międzynarodowego święta pielęgniarek i położnych złożyć wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, miłości, radości i spełnienia w życiu prywatnym, w pracy zaś satysfakcji z realizowanej misji zawodowej, uznania ze strony przełożonych, dobrych relacji z kolegami i wspólnego osiągania celów. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Wybrał:

Mariusz Mielcarek 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7391 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

3,5 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty.

2 min czytania
Pielęgniarki – państwowy egzamin specjalizacyjny Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje na temat wyników egzaminów specjalizacyjnych z różnych dziedzin pielęgniarstwa….
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pensja podstawowa pielęgniarek według związków zawodowych.

3 min czytania
Tabela zaszeregowania pielęgniarek i położnych według protestujących medyków Protestujący medycy w dniu 9 września 2021 roku przekazali ministrowi zdrowia projekt siatki płac…
AktualnościNowa siatka płac

Podział pielęgniarek na grupy według protestujących medyków.

3 min czytania
Nowy podział pielęgniarek i położnych według protestujących medyków – projekt z dnia 13 października 2021 roku Można przyjąć z ogromnym zdumieniem informacje,…
Komentarze