Jak pielęgniarz systemu zbanował ratownika medycznego na FB. Musiałem… Jątrzył!

7 min czytania
Aktualności

       

Zapraszamy do lektury…


W dniu 26 kwietnia 2017 opublikowałem poniższy artykuł:

Jestem rozczarowany postawą ratowników medycznych. Słuszne postulaty płacowe tej grupy zawodowej… obecnie to środowisko zawodowe sprowadziło, na tą chwilę, do tego, że "chcieliśmy być traktowani przynajmniej tak samo jak pielęgniarki i położne". Czyli otrzymywać dodatki "brutto brutto". Totalne rozczarowanie. Przecież dodatki brutto brutto to potwarz dla zawodów pielęgniarki i położnej. Myślałem, że ratownicy mierzą wyżej i postulują o należne wynagrodzenie a nie dodatki brutto brutto.

Wyszło tak jak ze studiami pomostowymi. Wyśmiewane te studia przez ratowników! A od kilku lat postulują do ministerstwa o studia pomostowe dla… ratowników. Studia pomostowe dla ratowników medycznych będą ok, a dla pielęgniarek i położnych były be?

Ale wracając do wynagrodzeń. Razi wasze stawianie się ponad pielęgniarki i położne. Wasz brak pokory! Wypowiedź jednego z was po wczorajszych negocjacjach w ministerstwie zdrowia: "Taka propozycja jest dla nas nie do przyjęcia, bo my w karetkach nie wykonujemy połowy z tych obowiązków, które mają pielęgniarki, tylko wręcz odwrotnie. Do niedawna mieliśmy znacznie większe uprawnienia niż pielęgniarki i dostawaliśmy znacznie niższe wynagrodzenia. Teraz te uprawnienia nam zrównano, ale fizycznie i tak pracujemy więcej."

Odpowiem krótko. Nic nie ma na usprawiedliwienie faktu, że jako grupa zawodowa, stawiacie się ponad pielęgniarki – dowód? Powyżej cytowana wypowiedź. Ustawa o PRM nie różnicuje uprawnień zawodowych pielęgniarki i położnej systemu w kontekście uprawnień ratownika medycznego. Brak równowagi w tym zakresie nie wynikał z waszej wyższej wiedzy czy poziomu umiejętności, od nas pielęgniarek systemu, tylko… od tego faktu, że ministerstwo zdrowia pracowało nad regulacjami prawnymi w takiej oto kolejności: najpierw dotyczącymi ratowników medycznych, a potem pod długich miesiącach nad uprawnieniami pielęgniarki systemu. Postulowana przez pielęgniarki jednoczesna praca nad uprawnieniami zarówno pielęgniarek i ratowników została odrzucona. Dlaczego. Nie bo nie! Takie są fakty. Wasze środowisko zawodowe skrzętnie, opisane powyżej okoliczności, wykorzystywało do uważania siebie jako lepszych od pielęgniarek.

Pokuta – sto razy napiszę: nie będę się wywyższał ponad pielęgniarkę/rza systemu. Bowiem jesteśmy sobie równi! Wykonując nasze zawody w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.  

Mariusz Mielcarek 

pielęgniarz systemu 


Natomiast na FB odbyła się następująca dyskusja:

Ratownik medyczny Kolejny groteskowy wykwit umysłu pana M.
Mariusz Mielcarek Panie Marcinie, myślę, że zasługuję aby Pan mnie traktował poważnie i przedstawiał w swoich wypowiedziach argumenty a nie na siłę zabierał głos. Ja poświęciłem swój czas i prosze o minimum wysiłku intelektualnego. Nie ma Pan obowiązku wypowiadać się na Portalu Pielęgniarek i Położnych. Pana komentarz nie wnosi nic nowego. Tak jak poprzednie. Myślę, że w interesie tego fan page będzie jak Pana zbanuje. Proszę o poprawę. Proszę rozważyć moją prośbę… Pozdrawiam Mariusz Mielcarek

Ratownik medyczny Najlepiej postraszyć banem. Bo przecież antagonizowanie grup zawodowych pielęgniarek i ratowników medycznych jest zajebiste, prawda panie Mariuszu. I choć zdecydowana większość pana koleżanek po fachu, mająca coś do powiedzenia o współpracy pielęgniarek i ratowników medycznych na podstawie własnego doświadczenia, dobrze to ocenia, to jednak pan z uporem maniaka "robi swoje". Tak na marginesie, nie wiem czy zauważył pan, że moje komentarze są o wiele bardziej pozytywnie odbierane niż pańskie antagonizmy. Ma pan jakieś kompleksy wobec ratowników medycznych? Co do pańskich argumentów, nie jest winą ratowników medycznych, że wcześniej uzyskali rozszerzone uprawnienia i przez pewien czas, chcąc nie chcąc, posiadali większe uprawnienia. Dlatego też nie rozminął się z prawdą jak próbuje pan sugerować. 
I jeszcze jedno. Co do zrównania uprawnień pielęgniarek systemu i ratowników medycznych. Wszystko poza jednym, przed czym bronicie się jak diabeł przed wodą święconą. My mamy obowiązek doskonalenia zawodowego, z którego jesteśmy rozliczani. Resztę proszę sobie dopowiedzieć…

Mariusz Mielcarek No jakoś teraz Pan napisał merytoryczny komentarz. Nie zgadzam się z jego treścią ale coś wnosi do dyskusji i jest na wyższym poziomie niż: "groteskowy wykwit umysłu pana M". Dziękuje. Mariusz Mielcarek P.S. Z ratownikami medycznymi pracuję na OIOM od ponad 10 lat. W PRM jakieś 15 lat pracowałem w zespole P (pierwszym w Polsce) . Szanujemy się nawzajem.
Ratownik medyczny Proszę się wypowiedzieć w kwestii doskonalenia zawodowego.
Mariusz Mielcarek Doskonalenie zawodowe ratowników medycznych. To temat mi znany. Pracując w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu na stanowisku starszego specjalisty wojewódzkiego ds. PRM miałem okazję działać w temacie "doskonalenie zawodowe ratowników medycznych". Jeździłem na kontrole z Urzędu i z NFZ i kontrolowałem ta kwestię. Powiem Panu: tragedia. Nie będę wchodził w szczegóły. Dobrze wiemy, że nowa ustawa o PRM ma ta kwestię uregulować także w odniesieniu do pielęgniarki systemu. Moim zdaniem dotychczasowy system doskonalenia zawodowego ratowników nie spełnia swojej roli.

Ratownik medyczny A jak wygląda kontrola doskonalenia zawodowego przez NFZ? Co ta instytucja "ma" do naszego doskonalenia zawodowego? Czy uczestniczył pan w kontrolowaniu doskonalenia zawodowego pielęgniarek systemu? Czy takowe kontrole w ogóle mają miejsce?
Mariusz Mielcarek NFZ kontraktuje. Sprawdza czy ratownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje i czy wypełniają obowiązek doskonalenia zawodowego. Wie pan, że odkryłem, że zatrudniano ratowników bez kwalifikacji. Skończyli szkołę ale nie zdali egzaminu państwowego. A co dopiero mówić o doskonaleniu zawodowym! Jego poziom? Kto to sprawdza, nadzoruje? Dysponenci zatrudniali ratowników medycznych na stanowisku dyspozytora medycznego. Staż pracy jako ratownik? 1/2 roku. Nie żartuję. Zastanawiam się kto był bardziej nieodpowiedzialny: ratownik czy dysponent? Dlatego podnoszenie, że ratownik ma doskonalenie zawodowe a pielęgniarka nie ma jakiś sens ale w praktyce… Ja patrzę na to inaczej. Przez pryzmat faktów.

Ratownik medyczny NFZ nie ma nic do doskonalenia zawodowego. Zgodnie z ustawą wojewoda sprawuje nad tym nadzór. Mam swoje zdanie na temat doskonalenia zawodowego ratowników medycznych i nie jest ono najlepsze. Tyle o ratownikach medycznych. Proszę odpowiedzieć na moje dwa pozostałe pytania.
Mariusz Mielcarek Po co takie gadanie, że NFZ nie ma nic wspólnego z doskonaleniem zawodowym ratowników. Wojewoda może podpisać porozumienie z NFZ i to on będzie kontrolował system PRM. Jest to zresztą zgodne z ustawą o PRM. Dlatego prosze nie wypowiadać sądów które nie maja pokrycia w rzeczywistości.
O jakie dwa pytania chodzi?

Ratownik medyczny Proszę przytoczyć konkretny artykuł w ustawie na potwierdzenie swoich słów dotyczących kontroli doskonalenia zawodowego ratowników medycznych przez NFZ. Wojewoda do kontroli tegoż ma swoich pracowników, a ratownik medyczny ma obowiązek "rozliczyć" 
się z doskonalenia zawodowego przekładając swoją kartę doskonalenia w ustawowym terminie. Odsyłam pana do lektury ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i sugeruję jednocześnie, aby nie wprowadzać w błąd opinii publicznej swoją niewiedzą w temacie. Jedyna sytuacja, kiedy NFZ może kontrolować system PRM, to okres poprzedzający kontaktowanie usług z zakresu ratownictwo medyczne. Nie ma to jednak nic wspólnego z doskonaleniem zawodowym. I proszę nie udawać, o jakie dwa pytania chodzi. Są to pytania dotyczące doskonalenia zawodowego pielęgniarek systemu zawarte w jednym z moich wpisów. Bardzo proszę o odpowiedź na nie!

Mariusz Mielcarek Pisałem w artykule o POKORZE. Jeżeli piszę panu, że kontrolowałem z ramienia NFZ oraz Wojewody te zagadnienia o których piszemy to proszę to docenić i skorzystać z moich informacji. Proszę tego nie negować na zasadzie logiki 2 letniego dziecka. Proszę przeanalizować w ustawie zagadnienia dotyczące porozumienia wojewody i dyrektora wojewódzkiego oddziału NFZ. Co ma być uregulowane w tym porozumieniu. Proszę to uważnie przeanalizować a potem wypowiadać się w temacie i kwestionować zdanie osoby, która w tych kontrolach uczestniczyła także jako przewodniczący zespołu kontrolnego, posiadając dwa upoważnienia Wojewody i dyrektora oddziału NFZ. To co ja pana okłamuję? Po co to miałbym robić? Może pan pytać, ja panu odpowiadam ale pan nie przyjmuje faktów do wiadomości. Ciężko to zrozumieć… Pozdrawiam Mariusz Mielcarek
Ratownik medyczny Poprosiłem o konkretny akt prawny. Brak odpowiedzi. Mam prawo podejrzewać, że porozumienie zawarto omijając prawo. Ale przyjmuję do wiadomości, że takowe kontrole miały miejsce. A teraz ponawiam po raz kolejny apel o odpowiedź na moje pytania.
Mariusz Mielcarek Robi się pan męczący. Ja nie jestem punktem informacji prawnej. Miał pan przeanalizować zagadnienia dotyczące porozumienia. Skoro interesuje pana ten temat. Trudno? Tak, ale podważać czyjeś zdanie tak sobie, bez podstaw to ok? Czyli co ja kłamałem a pan ma rację? Czy wojewoda ominął prawo? Czy NFZ ominął prawo? Znów brak pokory. I szacunku dla faktów i regulacji prawnych. Obrzucić kogoś błotem i to jest ok?

Ratownik medyczny A skąd ja mam sobie to porozumienie wziąć? Jest ono gdzieś dostępne? W końcu to pan był uczestnikiem tej kontroli. Irytuje się pan jakby nie miał świadomości, że w Polsce obowiązujące prawo zapisane jest w ustawach. Napisałem poza tym, że przyjmuję do wiadomości, iż kontrole się odbyły, więc jaki brak pokory? 
Ps. Po raz kolejny proszę o odpowiedź na pytania dotyczące doskonalenia zawodowego pielęgniarek systemu…
Mariusz Mielcarek Panie Marcinie wypowiada się pan w sprawa w których ma blade pojęcie. Powtarzam, proszę sprawdzić w ustawie o PRM zapisy dotyczące porozumienia pomiędzy wojewodą a NFZ. Są tam zawarte informacje co takie porozumienie musi regulować. To jest dostępne w ustawie. Co do pokory nie orientuje się Pan w kwestii którą omawiamy a pisze: "Mam prawo podejrzewać, że porozumienie zawarto omijając prawo". Nie wiem jak to określić. Dlatego określiłem to jako brak pokory. Przez grzeczność…
 Co do pytania o doskonalenie zawodowe pielęgniarek systemu. W jakim kontekście zadaje pan to pytanie. Co pana interesuje?
Ratownik medyczny Czy uczestniczył pan w kontrolowaniu takowego? Jeśli tak, to jaki był efekt?
Mariusz Mielcarek Po co to pytanie. Jak mogłem kontrolować coś czego nie ma określonego jako obowiązek. Pielęgniarka systemu nie ma obowiązku doskonalenia zawodowego określonego w taki sposób jak ratownik medyczny. Inna sprawa to pielęgniarka systemu jako dyspozytor medyczny. Proszę o skonkretyzowanie pytania…

Ratownik medyczny Nie mam więcej pytań. Proszę tylko więcej nie pisać o tym, że pielęgniarki systemu i ratownicy medyczni funkcjonują w systemie PRM na takich samych zasadach. Długo musiałem pana prowokować, ale cel uświęca środki. Pozdrawiam!!!
Mariusz Mielcarek Jednak pana zbanuję. Długo mnie pan prowokował. Długo wykazywałem cierpliwość… Ten poziom dyskusji mnie irytuje…

Ban został wykonany… Jątrzył!

Mariusz Mielcarek 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8015 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Propozycje prezentów dla pielęgniarek i położnych do 100 zł i więcej.

1 min czytania
Prezenty dla personelu medycznego Wybór odpowiedniego prezentu to zawsze trudne zadanie. Jeśli szukasz podarunku dla bliskiej Ci pielęgniarki lub położnej to trafiłaś/eś…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę.

5 min czytania
Obraz chaosu płacowego w podmiotach leczniczych na przykładzie Szpitala Wielospecjalistycznego Do Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie wpłynęło zawiadomienie dotyczące zwolnień grupowych, które…
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki - rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

3 min czytania
Lawinowo rosną zobowiązania finansowe podmiotów leczniczych wobec pielęgniarek i położnych Sprawy sądowe dotyczące zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych zaczynają mieć wpływ na…
Komentarze