Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt?

2 min czytania
Aktualności
Jak rozpoznać nietolerancję laktozy u niemowląt?

Nietolerancja laktozy to uporczywa dolegliwość. Wynika z nieprawidłowej pracy jelit, a walczy się z nią za pomocą eliminacji laktozy z diety. Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznaje się nietolerancję laktozy u niemowląt! Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Przyczyny nietolerancji laktozy

Nietolerancja laktozy jest zaburzeniem o charakterze wtórnym. Oznacza to, że wynika z innej dolegliwości – upośledzenia pracy jelit. Ta nieprawidłowość wynika ze zmniejszonej aktywności enzymu – laktazy – odpowiadającego za rozkładanie laktozy na galaktozę i glukozę. Rozkład laktozy powinien następować w jelicie cienkim, w jelicie grubym jest ona rozkładana w inny sposób, wskutek czego powstają wodór, metan i dwutlenek węgla. To one są przyczynami objawów.

Przyczyny nietolerancji laktozy należy szukać w czynnikach genetycznych. Ponadto często przyczynami nietolerancji laktozy u niemowląt są: stosowanie niektórych leków, celiakia, robaczyce, choroba Leśniewskiego-Crohna, a także zakażenia wirusowe i bakteryjne.

Objawy nietolerancji laktozy u niemowląt

Do najczęstszych objawów nietolerancji laktozy należą biegunki. Wydalany stolec jest wodnisty i ma bardzo brzydki zapach. Niemowlę z nietolerancją laktozy będzie często cierpiało z powodu kolek, bólów brzuszka i przewlekłych wzdęć. Charakterystyczne są także odgłosy przemieszczania treści pokarmowej w jelitach.

Kolka a nietolerancja laktozy u niemowląt

Częstym objawem nietolerancji laktozy jest kolka niemowlęca. Pierwsze kolki zazwyczaj pojawiają się w drugim tygodniu życia, ale mogą się pojawić nawet od trzeciego dnia życia. Pamiętaj jednak, że kolki mogą wynikać również z innych przyczyn – nie mogą być głównym kryterium diagnostycznym.

Diagnostyka i różnicowanie nietolerancji laktozy u niemowląt

Nietolerancja laktozy powinna być różnicowana z uczuleniem na białko krowie. To uczulenie ustępuje zazwyczaj około drugiego roku życia. Tego zróżnicowania może dokonać pediatra na podstawie badania fizykalnego i wywiadu.

Częstym rozwiązaniem, zwłaszcza u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, jest tzw. test prowokacyjny. Polega na zmianie mleka na bezlaktozowe i obsersowaniu, czy objawy znikną. Następnie podaje się znów tradycyjne mleko, żeby zaobserwować, czy objawy powrócą.

Potwierdzenie przypuszczeń rodzica – diagnoza lekarska

Wykonanie testów diagnostycznych w kierunku nietolerancji laktozy jest niemożliwe u niemowlęcia, ponieważ wymagają one współpracy ze strony pacjenta. U starszych dzieci można wykonać testy oddechowe – sprawdzają one stężenie wodoru w wydychanym powietrzu.

Możliwe badania, jakie się wykonuje to badanie poziomu galaktazy w moczu dziecka albo stężenia glukozy i galaktazy we krwi po podaniu roztworu laktozy. Można też wykonać badania genetyczne lub histopatologiczne fragmentu jelita.

Leczenie nietolerancji laktozy u niemowląt

Stosuje się jedynie leczenie przyczynowe. Eliminacja laktozy z diety powinna wyeliminować lub złagodzić objawy, które pojawiały się u dziecka. Należy karmić dziecko mlekiem modyfikowanym, a nie mlekiem matki. W tej sytuacji rokowania są bardzo dobre. Jednak nie decyduj samodzielnie o wyeliminowaniu laktozy z diety dziecka – koniecznie skonsultuj to z lekarzem.

Podsumowując, samodzielne rozpoznanie nietolerancji laktozy u niemowląt jest dość trudne. Łatwo pomylić ją z uczuleniem na białko mleka krowiego. Dlatego, jeśli podejrzewasz, że twoje niemowlę może mieć nietolerancję laktozy, skontaktuj się z pediatrą.

O kolce wśród niemowląt a nietolerancją laktozy więcej przeczytasz w artykule https://www.aptekagemini.pl/poradnik/artykul/kolka-niemowleca-a-nietolerancja-laktozy/

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

51 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Nowości w Sklepie Pielęgniarek i Położnych.

1 min czytania
Produkty dla pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych dostępne są przede wszystkim produkty dedykowane pielęgniarkom i położnym. Początkowo w asortymencie…
Aktualności

Od kiedy urlop dla poratowania zdrowia pielęgniarki?

3 min czytania
Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pielęgniarek i położnych Sprawa urlopu zdrowotnego dla pielęgniarek i położnych to kwestia, która jest często poruszana przez użytkowników…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

3,5 tys. pielęgniarek i położnych uzyskało tytuł specjalisty.

2 min czytania
Pielęgniarki – państwowy egzamin specjalizacyjny Portal Pielęgniarek i Położnych na bieżąco przekazuje informacje na temat wyników egzaminów specjalizacyjnych z różnych dziedzin pielęgniarstwa….
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

2,5 tys. PLN dla pielęgniarek za utracone zarobki.