Jak zamówić e-receptę przez Internet?

3 min czytania
Aktualności
Jak zamówić e-receptę przez Internet?

Wiele osób wciąż ma pewne wątpliwości czy receptę można uzyskać przez Internet. Warto więc rozwiać te wątpliwości i wyjaśnić procedurę, która może okazać się znacznie prostsza i szybsza od tradycyjnego otrzymywania recepty w gabinecie lekarskim podczas wizyty stacjonarnej. E-recepta jest jak najbardziej ważnym dokumentem, a jej realizacja nie jest żadnym problemem.

Jak zamówić e-receptę przez internet?

Możliwość otrzymania e-recepty przez Internet to bardzo wygodne rozwiązanie, z którego dobrze jest korzystać szczególnie w sytuacjach awaryjnych. Przykładowo jeśli kończy Ci się zapas przyjmowanego na stałe leku, a najbliższy termin wizyty lekarskiej przypada zbyt późno należy skorzystać ze strony https://znanarecepta.pl, na którym uzyskasz e-receptę. Pacjent zobowiązany jest do szczegółowego wypełnienia formularza swoimi danymi oraz odpowiednimi informacjami dotyczącymi aktualnego stanu zdrowia. Kwestionariusz następnie trafia do lekarza, który go analizuje i porównuje z historią chorób oraz przyjmowanych przez pacjenta leków.

Informacje zawarte w formularzu

Wypełniając kwestionariusz w celu uzyskania e-recepty przez Internet trzeba zawrzeć kilka bardzo istotnych informacji. Podstawą są dane osobowe, takie jak numer PESEL, imię i nazwisko oraz adres. Ponadto w formularzu konieczne jest sprecyzowanie jakiego leku potrzebujemy. Ważne jest opisanie przyjmowanej dawki oraz wielkości opakowania, jakiego pacjent potrzebuje. Niezbędne jest również szczegółowe opisanie choroby wraz z objawami i jej przebiegiem. Na podstawie wszystkich tych informacji lekarz podejmuje decyzję o wystawieniu odpowiedniej e-recepty dla pacjenta. Informacja o otrzymanej e-recepcie wysyłana jest na numer telefonu pacjenta bądź adres e-mail zapisany w kwestionariuszu. Informacja o dokumencie pojawia się też na Internetowym Koncie Pacjenta.

Kto wystawia e-receptę przez Internet?

Każda e-recepta wystawiana jest przez osobę do tego uprawnioną. Specjaliści przed wydaniem e-recepty dokonują odpowiedniej analizy formularza oraz historii choroby pacjenta. Osoby, które mają właściwe kwalifikacje do wystawiania e-recept przez Internet to między innymi: lekarze, pielęgniarki, położne lub dentyści. Warto wiedzieć, że położne i pielęgniarki wystawiają e-recepty na leki stosowane do 180 dni. Inni specjaliści mają możliwość zapisania takiej ilości leku, aby pacjent mógł go zażywać przez nawet 360 dni.

Realizacja e-recepty uzyskanej przez Internet

Osoby, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności mogą zrealizować e-receptę nawet w aptekach internetowych z dostawą bezpośrednio do własnego domu. W innych przypadkach realizując e-receptę leki trzeba odebrać w aptece stacjonarnej. Wynika to z konieczności podania farmaceucie kodu PIN e-recepty oraz potwierdzenia jej wystawienia.

W jakich sytuacjach warto skorzystać z możliwości uzyskania e-recepty?

Otrzymanie e-recepty przez Internet jest procedurą znacznie szybszą w porównaniu z koniecznością pójścia na wizytę stacjonarną do gabinetu lekarskiego. Warto korzystać z takiego rozwiązania szczególnie w przypadku chorób przewlekłych i przyjmowania tych samych leków na stałe. E-recepta otrzymana przez Internet doskonale sprawdza się również w sytuacjach awaryjnych, gdy termin zażycia dawki leku jest bardzo krótki. Dokument wystawiona przez wykwalifikowanego specjalistę przez Internet jest zawsze jednakowo ważny jak te wystawiane podczas wizyt stacjonarnych. Ich realizacja również niczym się nie różni, a pacjent dzięki temu uzyskuje potrzebny lek w odpowiednim czasie.

Jak zamówić e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?

E-recepta na tabletki antykoncepcyjne może zostać przedłużona online przez lekarza, należy odpowiednio uzupełnić ankietę medyczną, dokonać opłaty, a następnie wniosek zostaje przekazany do lekarza. Tabletki antykoncepcyjne cieszą się ogromną popularnością wśród metod zapobiegania ciąży, ze względu na ich wysoką skuteczność. Wśród najbardziej znanych są tabletki doustne dwuskładnikowe, zawierające estrogenu i progesteronu. Mechanizm działania tych hormonów polega na zahamowaniu uwolnienia komórek jajowych z jajników, co skutecznie zapobiega owulacji. Dodatkowo, hormony te wpływają na parametry śluzu szyjkowego, utrudniając plemnikom dostanie się do komórki jajowej. Tabletki antykoncepcyjne wpływają również na proces dojrzewania komórek jajowych, co dodatkowo zmniejsza ryzyko ciąży.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.7 / 5. Ilość głosów: 6

Bądź pierwszym, który oceni wpis

1073 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Najwyższe standardy kształcenia - nauka, praktyka, innowacje.

2 min czytania
Warszawska Uczelnia Medyczna prowadzi rekrutację na rok akademicki 2024/25. Dynamiczny rozwój to podstawa strategii uczelni przy Bobrowieckiej 9, w Warszawie. W ciągu…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Pielęgniarki – wezwanie przedsądowe uwzględniające dodatek stażowy.

2 min czytania
Odszkodowanie za nierówne traktowanie w zatrudnieniu pielęgniarek z grupy 6 od 1 lipca 2021 do 30 czerwca 2024 uwzględniające stratę finansową na…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę: 9-10 tys. brutto. Kontrakt: 11,5-13 tys. netto.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Szybko rozwijająca się, nowoczesna Przychodnią POZ położona w centrum Ochoty poszukuje do pracy dwóch pielęgniarek – Pielęgniarka POZ…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Szpital zwolnił dyscyplinarnie. Teraz zapłaci maksymalne odszkodowanie.