<strong data-lazy-src=

Jesteś osobą z niepełnosprawnością w zakresie układu ruchu i potrzebujesz większego poczucia komfortu i samodzielności wobec barier architektonicznych takich jak schody? A może opiekujesz się osobą, która zmaga się z ograniczeniami w tym zakresie? Idealnym rozwiązaniem mogą okazać się schodołazy – sprawdź, w jakich sytuacjach się sprawdzą. 

Problem dostępności przestrzeni publicznej dla każdej osoby, bez względu na jej warunki fizyczne i stan zdrowia, dotyka nas szerzej, niż mogłoby się wydawać i nie dotyczy jedynie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wielu z nas może czasowo zmagać się ze schorzeniami i urazami znacznie utrudniającymi poruszanie się po schodach, nawet tych, które dotychczas były nam doskonale znane, na przykład w domu czy w bloku na klatce schodowej. Również osoby starsze mogą odczuwać dyskomfort i ból podczas poruszania się. Niezależnie od przyczyn, z jakich powstała niepełnosprawność, świetnym rozwiązaniem będą schodołazy – dowiedz się, jak działa ten sprzęt.

Schodołazy: wygodna alternatywa dla wind i podjazdów

Choć coraz więcej budynków jest w pełni dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, to dotarcie do absolutnie każdego miejsca wciąż może stanowić problem. W obliczu niepełnosprawności barierą stają się nawet schody do klatki schodowej albo kondygnacje w domu. Montaż windy czy podjazdu nie zawsze jest możliwa i wiąże się ze znacznymi kosztami. Jak poradzić sobie w takich przypadkach?

Z pomocą przychodzą schodołazy – innowacyjne urządzenia pokonujące bariery w postaci schodów. Te pojazdy są stosunkowo przyjazne dla portfela i przede wszystkim mobilne, co znacznie zwiększa komfort psychiczny użytkownika i uniezależnia go od warunków panujących w danym miejscu, na przykład przychodni albo kawiarni. Łatwo operować nimi również w warunkach domowych. 

Schodołazy na różne potrzeby i na każdy budżet

Najpopularniejsze modele to schodołazy kroczące oraz schodołazy gąsienicowe – oba typy schodołazów znajdziesz w sklepie Pokonaj Bariery. Czym się różnią?

Zasadniczymi wyróżnikami są tutaj sposób obsługi i poziom uniwersalności sprzętu. Modele kroczące są zdecydowanie bardziej kompaktowe, potrzebują mniej przestrzeni na klatce schodowej, ale za to ich mechanizm wymaga pomocy sprawnego opiekuna, który będzie asystował w transportowaniu osoby z niepełnosprawnością po schodach. Mimo, że schodołazy kroczące są napędzane elektrycznie, to jednak część ich wagi przejmuje na siebie opiekun – takie rozwiązanie raczej nie nada się więc na przykład dla pary starszych osób opiekujących się sobą nawzajem.

Schodołazy gąsienicowe, oparte na mechanizmach podobnych do sposobu poruszania się czołgu, zdecydowanie pewniej pokonują schody i dają większą samodzielność, ale mają też swoje wady. Niestety minusem jest ograniczenie kąta nachylenia możliwego do pokonania oraz wymóg nieco większej przestrzeni do zawracania schodołazu.

W jakich sytuacjach przydadzą się schodołazy?

Czy warto rozważyć zakup schodołazu na przykład w sytuacji czasowej niepełnosprawności wywołanej wypadkiem lub operacją? Czy to inwestycja raczej na lata, dla osoby przewlekle chorej i zmagającej się z niepełnosprawnością na stałe?

Warto pamiętać, że schodołaz to ogromne ułatwienie na co dzień, zwłaszcza dla osób mieszkających w blokach bez wind albo piętrowych domach. Może też pomóc osobie z niepełnosprawnością poczuć się pewniej, bardziej samodzielnie, a także żyć i funkcjonować normalnie, bez ograniczeń: wybrać się z przyjaciółmi do kina czy kawiarni albo bez kłopotu pokonać dawną trasę spacerową. 

Jeśli nie chcemy lub nie możemy pozwolić sobie na taki wydatek, alternatywą są schodołazy używane albo wypożyczalnie schodołazów – te rozwiązania znacznie obniżają koszty użytkowania takiego sprzętu.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze
×
AktualnościUprawnienia pielęgniarek

Pielęgniarki – sześć poziomów uprawnień a kompetencje po studiach I i II stopnia.