Jak żyć ze stomią? Kompleksowy przewodnik dla pacjentów i ich bliskich

3 min czytania
Aktualności
Jak żyć ze stomią? Kompleksowy przewodnik dla pacjentów i ich bliskich

Życie ze stomią może wydawać się wyzwaniem, które zmienia dotychczasowe funkcjonowanie. Jednak dzięki odpowiedniej wiedzy i wsparciu, pacjenci mogą prowadzić pełne i aktywne życie. W tym artykule przybliżymy, czym jest stomia, jakie są jej rodzaje oraz jak wygląda życie po operacji.

Czym jest stomia?

Stomia to chirurgicznie utworzone połączenie narządu wewnętrznego z powierzchnią skóry, które umożliwia wydalanie treści z organizmu na zewnątrz. Może być konieczna w przypadku różnych schorzeń układu pokarmowego lub moczowego. W zależności od miejsca wyłonienia i funkcji, wyróżniamy główne typy stomii: kolostomię, ileostomię oraz urostomię.

Edukacja i wsparcie przedoperacyjne

Decyzja o wyłonieniu stomii jest zawsze trudna, zarówno dla pacjenta, jak i jego bliskich. Kluczową rolę odgrywa tutaj gruntowna edukacja i wsparcie jeszcze przed zabiegiem. Coraz więcej kluczowych szpitali w Polsce otwiera poradnie prerehabilitacyjne, gdzie pacjenci mogą uzyskać niezbędne informacje i przygotować się do życia ze stomią. Dla tych, którzy nie mają dostępu do takich poradni, pomocną opcją jest przedoperacyjna wyprawka stomijna, dostępna za pośrednictwem formularza online na stronie Convatec. Zawiera ona bezpłatne próbki sprzętu stomijnego oraz materiały edukacyjne, które pomagają zrozumieć potrzeby pacjenta ze stomią.

Życie ze stomią – pierwsze kroki

Po operacji i powrocie do domu pacjenci stają przed wyzwaniem samodzielnego zarządzania stomią. Początkowo może to wywoływać lęk, zwłaszcza przed samodzielną wymianą sprzętu stomijnego. Ważne jest, aby pamiętać, że każda stomia jest inna i wymaga indywidualnego doboru sprzętu, w zależności od budowy ciała, stanu skóry oraz umiejętności manualnych pacjenta.

Rodzaje stomii i ich pielęgnacja

Kolostomia i ileostomia

Kolostomia polega na wyłonieniu fragmentu jelita grubego przez ścianę brzucha, co umożliwia wypróżnianie stolca na zewnątrz. Ileostomia dotyczy jelita cienkiego i wymaga częstszego opróżniania worka ze względu na płynniejszą treść. Oba typy stomii wymagają odpowiedniego zaopatrzenia w system worków stomijnych, które zbierają treść jelitową.

Urostomia

Urostomia to wyłonienie przetoki moczowo-skórnej, umożliwiającej odpływ moczu. Podobnie jak w przypadku stomii jelitowych, konieczne jest zaopatrzenie pacjenta w system worków urostomijnych do zbierania moczu.

Jak wybrać odpowiedni sprzęt stomijny?

Dobór sprzętu stomijnego powinien rozpocząć się już w szpitalu, najlepiej przed zabiegiem. Ważne jest, aby sprzęt był dobrany indywidualnie, z uwzględnieniem takich czynników jak: czy stomia jest wystająca, płaska, czy wklęsła, a także obecność fałd, nierówności czy przepukliny okolostomijnej. W zależności od potrzeb, pacjenci mogą wybrać sprzęt płaski, w technologii plastycznej lub typu Convex (wypukły), który jest szczególnie polecany dla stomii płaskich i wklęsłych.

Technologia plastyczna i Convex

Technologia Plastyczna Convatec™ to innowacyjne rozwiązanie, które umożliwia łatwe dostosowanie sprzętu do kształtu i rozmiaru stomii bez konieczności użycia nożyczek. Jest to szczególnie przydatne dla pacjentów obawiających się, że nie będą potrafiły prawidłowo wymierzyć i dociąć otworu w przylepcu. Z kolei sprzęt typu Convex (wypukły) jest zalecany dla stomii płaskich lub wklęsłych, gdzie standardowy sprzęt płaski może nie zapewniać odpowiedniego uszczelnienia.

Pielęgnacja skóry wokół stomii

Odpowiednia pielęgnacja skóry wokół stomii jest kluczowa dla zapobiegania podrażnieniom i infekcjom. Używanie produktów uszczelniających, takich jak paski uszczelniające czy pasty, może znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo użytkowania sprzętu stomijnego. Ważne jest również regularne czyszczenie skóry wokół stomii delikatnymi, nieirytującymi środkami i dokładne jej osuszanie przed założeniem nowego sprzętu.

Wsparcie i edukacja pooperacyjna

Po wyjściu ze szpitala wsparcie nie kończy się. Wiele organizacji i grup wsparcia oferuje pomoc i edukację dla osób żyjących ze stomią oraz ich bliskich. Udział w spotkaniach, warsztatach czy korzystanie z zasobów online może pomóc w lepszym zrozumieniu, jak radzić sobie z nową sytuacją, wymienić doświadczenia z innymi w podobnej sytuacji oraz znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania.

Aktywność fizyczna i dieta

Życie ze stomią nie oznacza rezygnacji z aktywności fizycznej. Wiele osób ze stomią uprawia sport, podróżuje i prowadzi aktywny tryb życia. Ważne jest, aby stopniowo wprowadzać aktywność fizyczną po operacji, konsultując plany z lekarzem lub fizjoterapeutą. Dieta również może wymagać dostosowania, szczególnie w przypadku ileostomii, gdzie treść jelitowa jest bardziej płynna. Warto skonsultować się z dietetykiem, aby zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych i unikać produktów, które mogą powodować niepożądane reakcje.

Podsumowanie

Życie ze stomią wymaga dostosowania i nauki, ale dzięki odpowiedniej edukacji i wsparciu, pacjenci mogą cieszyć się pełnią życia. Ważne jest, aby pamiętać o dostępnych zasobach, takich jak poradnie prerehabilitacyjne, bezpłatne wyprawki stomijne oraz grupy wsparcia, które mogą ułatwić adaptację do nowej sytuacji. Pamiętajmy, że każdy pacjent jest inny, a kluczem do komfortowego życia ze stomią jest indywidualne podejście i odpowiedni dobór sprzętu oraz pielęgnacja. Dzięki temu, życie ze stomią może być pełne i satysfakcjonujące, umożliwiając pacjentom osiągnięcie dobrego samopoczucia i niezależności. Szukasz więcej informacji? Koniecznie odwiedź https://www.stomia.pl/

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Pielęgniarki – minister zdrowia o planach wobec ustawy pani Ptok.