Pielęgniarki – minister zdrowia o planach wobec ustawy pani Ptok.

1 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Pielęgniarki – minister zdrowia o planach wobec ustawy pani Ptok.

Minister zdrowia o obecnej sytuacji w zakresie siatki płac pielęgniarek i położnych…

Minister zdrowia pani Izabela Leszczyna udzieliła w dniu 11 marca 2024 roku wywiadu portalowi newsweek.pl. W wywiadzie odniosła się między innymi do sprawy projektu ustawy, który do sejmu skierował związek pielęgniarek. Minister zdrowia podkreśliła, znaczące koszty podwyżek w podmiotach leczniczych od 1 lipca 2024 roku, które są konsekwencją wzrostu kwoty bazowej. Podała także przewidywany koszt ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok, gdyby miała wejść w życie. Natomiast szczególnie istotne są słowa pani minister o dysproporcjach płacowych pomiędzy pielęgniarkami, które zostały zaszeregowane do różnych grup siatki płac mimo tego, że wykonują taką samą pracę.

Dalsza część artykułu pod sondą…

Jak oceniasz sposób postępowania koalicji rządowej w sprawie projektu ustawy pani Ptok?

Zapraszamy do licznego udziału w sondzie. Za oddane głosy bardzo dziękujemy. Wyniki poprzedniej sondy dostępne w artykule pt. 68% pielęgniarek nie popiera ustawy pani Ptok.

Dalsza część artykułu…

Poniżej cytujemy fragment wypowiedzi pani minister zdrowia o kosztach ustawy autorstwa OZZPiP.

„Mamy w Sejmie obywatelski projekt w tej sprawie, ale problem polega na tym, że nie ma w budżecie na to pieniędzy. Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu w zawodach medycznych nakłada na nas obowiązek waloryzacji wynagrodzeń medyków 1 lipca każdego roku i potrzeba na to ok. 15 mld zł. Gdybym chciała do tego dołożyć ustawę obywatelską wyrównującą pensje pielęgniarek w wersji złożonej w Sejmie, to w skali roku musielibyśmy wydać kolejne 10 mld zł. Takich pieniędzy nie ma. Ale jakieś rozwiązanie musimy znaleźć. (…)

Jest zbyt duża dysproporcja wynagrodzeń pomiędzy pielęgniarkami z tytułem magistra i pozostałymi, będąca efektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w zawodach medycznych, którą wprowadzili poprzednicy.

Izabela Leszczyna minister zdrowia

Pielęgniarki z wyższym wykształceniem i te bez wyższego wykształcenia bardzo często wykonują podobną pracę na tych samych oddziałach i rozumiem rozgoryczenie tych, które zarabiają około dwa tysiące mniej niż koleżanki”.

źródło: newsweek.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.5 / 5. Ilość głosów: 189

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8172 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pacjent zarzucał pielęgniarce, iż nie został przebrany, kiedy bezwiednie oddał mocz.

2 min czytania
Z uzasadnienia wyroku sądowego w sprawie oceny sposobu wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki… W jednym uzasadnień do wyroków sądów w 2022 roku…
Aktualności

Pielęgniarki: "proszę nie robić z nas pośmiewiska".

1 min czytania
Wypowiedź przewodniczącej Związku Pielęgniarek Związek pielęgniarek OZZPiP wniósł swój projekt ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek z zamiarem, że wejdzie w życie z dniem…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

MZ – ponad 9 tys. złotych wyniesie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek z grupy 5 i 6. Od kiedy?

2 min czytania
Wiceminister zdrowia Marek Kos o zarobkach pielęgniarek i położnych po 1 lipca 2026 roku… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych publikuje przebieg…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Prawie 60 tys. pielęgniarek ukończyło ten kurs specjalistyczny.