Jaka pielęgniarka ma uprawnienia do prowadzenia tlenoterapii biernej.

2 min czytania
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnychUprawnienia pielęgniarek
Jaka pielęgniarka ma uprawnienia do prowadzenia tlenoterapii biernej.

Uprawnienia pielęgniarek do prowadzenia tlenoterapii biernej

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w artykułach zamieszczanych w dziale pt. Uprawnienia pielęgniarek, przedstawia sytuację w zakresie iluzorycznych uprawnień, nadawanych przez ministra zdrowia po odbyciu szkoleń w ramach doskonalenia zawodowego pielęgniarek. Obraz wyłaniający się z analizy przedmiotowego zagadnienia w sposób dobitny ukazuje stan pielęgniarstwa na koniec 2023 roku. Właściwie obszar kształcenia podyplomowego pielęgniarek nadaje się tylko do jednego: do zaorania. Tu nie ma co naprawiać. Trzeba zbudować na nowo system doskonalenia zawodowego.

W dzisiejszym artykule redakcyjnym przeanalizujmy uprawnienia nadane pielęgniarkom po różnych formach kształcenia podyplomowego w zakresie „prowadzenia tlenoterapii biernej”. Przedmiotowe uprawnienie wynika bezpośrednio z zapisów w tych programach, które sprowadzają się do formułki: „wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu szkolenia ….. i tutaj pada nazwa specjalizacji lub szkolenia. Warto dodać, że programy przedmiotowych szkoleń kosztowały ministerstwo zdrowia około 3 mln PLN! Niektóre z nich zostały zaktualizowane w listopadzie 2023 roku. Zatem zobaczmy co może z tlenem zrobić pielęgniarka specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

Cytuję za programem tego szkolenia specjalizacyjnego:

Wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki:

pkt. 34. Prowadzenie tlenoterapii biernej i czynnej z użyciem różnych technik.

Z wyżej cytowanego fragmentu programu szkolenia jasno wynika, że pielęgniarka po odbyciu specjalizacji w przedmiotowej dziedzinie pielęgniarstwa ma uprawnienie do: „prowadzenia tlenoterapii biernej i czynnej z użyciem różnych technik”.

Sprawdźmy co zatem może wykonywać pielęgniarka po ukończonej specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego… w interesującym nas zakresie. Cytuję: stosować tlenoterapię bierną.

Co ciekawe pielęgniarka po odbyciu specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa internistycznego ma uprawnienie do: prowadzenia tlenoterapii pod kontrolą gazometrii samodzielnie bez zlecenia lekarskiego(?!).

Pielęgniarka po specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa opieki długoterminowej może: stosować tlenoterapię i doraźnie podawać tlen u chorych z niewydolnością oddechową. Opieki paliatywnej, ma nadane uprawnienie do: prowadzenie tlenoterapii w opiece paliatywnej (?!).

Pielęgniarka specjalistka w dziedzinie pielęgniarstwa pediatrycznego ma uprawnienie do: rozpoznania wskazań do tlenoterapii i wprowadzenia tlenoterapii biernej w zależności od stanu klinicznego dziecka i wysycenia hemoglobiny tlenem (SpO2).

Pielęgniarka po odbyciu specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa ratunkowego jest uprawniona do: stosowanie tlenoterapii biernej.

Natomiast w programie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa: onkologicznego, psychiatrycznego, rodzinnego, geriatrycznego oraz neonatologicznego i operacyjnego nie wykazano uprawnienia pielęgniarek do prowadzenia tlenoterapii biernej.

Jak powyższa kwestia została uregulowana w programach kursów kwalifikacyjnych?

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki: stosowanie tlenoterapii biernej.

Pielęgniarstwo chirurgiczne: stosowanie tlenoterapii biernej.

Pielęgniarstwo kardiologiczne: stosowanie tlenoterapii biernej.

Pielęgniarstwo ratunkowe: stosowanie tlenoterapii biernej.

Natomiast w programach kursów kwalifikacyjnych, pielęgniarstwo: diabetologiczne, geriatryczne, internistyczne, nefrologiczne z dializoterapią, neonatologiczne, neurologiczne, onkologiczne, opieki długoterminowej, paliatywnej, pediatryczne, psychiatryczne, rodzinne, transplantacyjne – w zakresie uprawnień po ukończeniu kursu nie wymieniono – „stosowanie tlenoterapii biernej”.

Zatem zadajmy sobie podstawowe pytanie: jak się mają powyższe uprawnienia – nadane po odbyciu szkolenia specjalizacyjnego oraz kursu kwalifikacyjnego – do realiów wykonywania praktyki zawodowej przez wszystkie pielęgniarki?

Kurtyna…

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 29

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8113 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki: sąd wskazuje na oryginalny sposób działania OZZPiP.

3 min czytania
Ustalenia sądu w sprawie oryginalnego sposobu działania związku pielęgniarek…  W artykule pt. Pielęgniarka oddziałowa w sądzie: praca pielęgniarek innych niż z grupy…
Aktualności

Poduszka ortopedyczna – jak wybrać tę najlepszą?

2 min czytania
Dobry sen jest fundamentem zdrowia i pozytywnego samopoczucia, a odpowiednio dobrana poduszka może odegrać kluczową rolę w zapewnieniu jakościowego wypoczynku. Poduszka ortopedyczna,…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Związek pielęgniarek wybrał jednak pudrowanie syfa.

2 min czytania
Pani przewodnicząca Krystyna Ptok o sytuacji związanej z projektem ustawy autorstwa związku pielęgniarek, obecnie procedowanym w sejmie… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki świetnie zarabiają. Prawda czy fałsz?