Pielęgniarki świetnie zarabiają. Prawda czy fałsz?

Wynagrodzenia pielęgniarek w porównaniu do sytuacji płacowej na rynku pracy oraz przeciętnego wynagrodzenia

Przyczynkiem do dzisiejszego artykułu redakcyjnego Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych jest wypowiedź jednego z radnych na sesji Rady Powiatu, która została zwołana dla omówienia problemów wynikających z zasad wynagradzania pielęgniarek i położnych. Powiat jest organem założycielskim dla szpitala, w którym doszło do sporu pomiędzy pielęgniarkami z tytułem magistra pielęgniarstwa i specjalisty a dyrekcją.

Poniżej cytujemy wypowiedź wiceprzewodniczącej Rady Powiatu, która padła na sesji w dniu 10 października 2023 roku.

Wiceprzewodnicząca M. Żukowska-Jacykowska stwierdziła, że jak najbardziej jest za tym, aby pielęgniarki zarabiały więcej. Do tego dąży też dyrekcja, Ministerstwo.

Ale patrząc na obecną sytuację na rynku pracy, ile ludzie zarabiają w Nysie, to 6 tys. zł czy 8 tys. zł to jest świetne wynagrodzenie.

Zaznaczyła, że nie ujmuje nikomu i jeszcze raz podkreśla, że pielęgniarki powinny zarabiać więcej. Patrząc jednak na obecną sytuację szpitala w Nysie, uważa, że kiedy poprawi się obecna sytuacja, to pielęgniarki otrzymają podwyżki. W tym momencie, stając w obronie dyrektora, uważa, że sytuacja nie pozwala na podwyżki.

źródło: powiat.nysa.pl

Redakcja pielegniarki.info.pl nadmienia, że osoby zainteresowane szczegółami sytuacji płacowej w powyższym szpitalu zapraszamy do lektury artykułów, do których prowadzą poniższe linki:

Odnosząc się do wypowiedzi pani wiceprzewodniczącej Rady Powiatu, należy podkreślic, że w pod rządami PiS wynagrodzenia pielęgniarek i położnych znacznie wzrosły. Jest to zasługa wprowadzenia przez poprzedni rząd ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników podmiotów leczniczych. Ewidentny wzrost wynagrodzeń personelu pielęgniarskiego to jedyny plus w zakresie zasad wynagradzania w podmiotach leczniczych.

Zdecydowanie należy podkreślić, że dyskryminujące zapisy siatki płac doprowadziły do nierównego traktowania w zatrudnieniu znacznej części kadry pielęgniarskiej, która swoich praw pracowniczych musi bronić przed Sądami pracy. Paradoksalnie Prawo i Sprawiedliwość wpompowało w znaczny wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych wiele miliardów złotych. Natomiast zasady dystrybucji tych środków na wynagrodzenia pomiędzy pracowników nie mają nic wspólnego z prawem pracy a tym bardziej ze sprawiedliwością społeczną.

Wygaszenie chaosu płacowego w podmiotach leczniczych będzie wymagało kolejnych wielu miliardów złotych i stanie się ogromnym problemem dla nowej większości sejmowej. O tym pisaliśmy w artykule redakcyjnym pt. Pielęgniarki – rosną długi szpitali wobec pielęgniarek. Kto je sfinansuje?

Czy zatem pielęgniarki „świetnie” zarabiają? Trzeba uczciwie przyznać, że zarobki części pielęgniarek są dobre w porównaniu z płacami na rynku pracy. Jeżeli w szpitalu, w którym toczy się powyższy spór, pielęgniarka zaszeregowana do grupy 2, „na rękę” otrzymuje ponad 8 tys. PLN to zdecydowanie jej płaca przewyższa przeciętne wynagrodzenia za październik 2023 roku – 7,5 tys. PLN. Tylko trzeba zwrócić uwagę na jeden aspekt. Przeciętne wynagrodzenie to płaca brutto a podane wynagrodzenie pielęgniarki „na rękę”. Wobec powyższego wynagrodzenie pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 2 zdecydowanie jest wyższe niż „średnia krajowa”.

Natomiast wynagrodzenie pielęgniarek zaszeregowanych do grupy 6 a wykonujących taki sam zakres obowiązków jak pielęgniarki z grupy 2, wynoszą o 25% mniej. Takie są ustalenia Sądów pracy, orzekających o nierównym traktowaniu w zatrudnieniu personelu pielęgniarskiego zaszeregowanego do grupy 6. Ta grupa pielęgniarek otrzymuje wynagrodzenie na rękę około 6 tys. PLN.

Uwaga! Powyższe kwoty mogą w przypadku poszczególnych pielęgniarek i położnych odbiegać nawet bardzo znacząco – są znacznie niższe. Dlaczego? Bowiem podane kwoty wynagrodzeń zawierają dodatki stażowe, za pracę w porze nocnej i dni wolne oraz niedziele i święta. Jednak nie wszystkie osoby z personelu pielęgniarskiego mają powyższe dodatki wypłacane. Zależne jest to od zasad wynagradzania w danym podmiocie leczniczym (dodatek stażowy) oraz od organizacji pracy na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniona dana pielęgniarka – np. praca na jedną zmianę.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.9 / 5. Ilość głosów: 26

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8110 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki o noszeniu biżuterii na stanowisku pracy.

2 min czytania
Czy pielęgniarka obejmująca dyżur powinna ściągać biżuterię? W dzisiejszym artykule poruszymy temat noszenia biżuterii przez pielęgniarki i położne. Od zawsze jest to…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – minister zdrowia o dysproporcjach płacowych pomiędzy grupami.

2 min czytania
Minister zdrowia wyraziła pogląd na temat obecnego zróżnicowania wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek… W dniu wczorajszym w sejmie odbyło się pierwsze posiedzenie podkomisji nadzwyczajnej…
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka - pisałam pracę magisterską na nockach. Dzięki temu koleżanki mogły spać...

2 min czytania
Przemęczyłam się i dziś dostając wypłatę wiem, że było warto, bo zaczynałam z pensją równą salowej… W miniony weekend na Ogólnopolskim Portalu…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek – dyskusja w sejmie w dniu 12 grudnia 2023 roku.