Pielęgniarka zdradziła ile zarabia na rękę.

2 min czytania
AktualnościOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek
Pielęgniarka zdradziła ile zarabia na rękę.

Obecne wynagrodzenia pielęgniarek zatrudnionych w podmiotach leczniczych

W artykule pt. Dyrektor do pielęgniarek: nie wyrażałem zgody na podwyższanie kwalifikacji. To za nie nie zapłacę, redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych na przykładzie konkretnego szpitala, wskazuje na totalny chaos w zakresie wynagradzania personelu pielęgniarskiego. Zamieszczone informacje w przedmiotowym artykule są z „pierwszej ręki”. Pochodzą od samych pielęgniarek oraz dyrekcji jednego z podmiotów leczniczych. Warto zatem przeczytać powyższy artykuł i wyrobić sobie własną ocenę w zakresie obowiązujących zasad wynagradzania kadry pielęgniarskiej. Natomiast w poniższym artykule publikujemy informacje przekazywane przez same pielęgniarki a dotyczące wysokości wynagrodzeń „na rękę”. Informacje zawarte poniżej stanowią fragment protokołu nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu zwołanej w celu: „aby pielęgniarki miały możliwość przedstawiania swoich racji na posiedzeniu Rady, do zwołania której skłoniła niektórych radnych, postawa Starosty, który jest bierny wobec haniebnych działań w stosunku do pielęgniarek”.

Wiceprzewodnicząca Rady Maria Żukowska-Jacykowska podziękowała na wstępie pielęgniarkom za obecność na sesji. Zaznaczyła, że ich obecność była potrzebna, aby można było ich wysłuchać. Zgodziła się, że praca pielęgniarek jest bardzo ciężka oraz, że poświęciły one swój czas i pieniądze, aby się kształcić i zdobyć tytuł magistra.

W następnej kolejności oznajmiła, że z informacji jaką uzyskała od dyrekcji Szpitala wynika, że średnie wynagrodzenie pielęgniarek netto wynosi 6400 zł wraz z dodatkami. Natomiast pielęgniarki z wykształceniem magisterskim mają ok. 8000 zł na rękę wraz z dodatkami.

Przedstawicielka pielęgniarek odparła, że w ubiegłym roku dyrekcja uznała wykształcenie magisterskie 57 pielęgniarek. Wiązało się to z poszerzeniem zakresu obowiązków. Pensja w drugiej grupie, czyli w grupie pielęgniarek specjalistek z tytułem magistra, w której jest 57 osób, według współczynników, to jest 8120 zł pensji zasadniczej. Dyrekcja cały czas dąży do nieuznania tytułu magistra i zdegradowania tych osób do grupy pierwszej, gdzie pensja zasadnicza wynosi 6400 zł.

Pani M. Żukowska-Jacykowska spytała czy to jest pensja wraz z dodatkami. Przedstawicielka grupy pielęgniarek odparła, że patrząc na to, jakie są dodatki za dyżury nocne i świąteczne, plus wysługa lat, potrącając wszystkie możliwe podatki, składki i inne rzeczy, pensja netto generalnie nie różni się od pensji zasadniczej. To jest w okolicach 8 tysięcy złotych.

Ostatnio zostały zabrane dodatki za dyżury świąteczne w sobotę, więc tych godzin świątecznych, pomimo tego, że pracujemy w weekendy, jest mniej.

Dzisiaj była wypłata, koleżanka dostała 7850 złotych za przepracowanie 14 dyżurów w miesiącu, z tymi wszystkimi dodatkami.

Pani Maria Żukowska – Jacykowska stwierdziła, że z wypowiedzi pani pielęgniarki rozumie, że obecnie wynagrodzenie wynosi około 8 tys. zł na rękę miesięcznie z dodatkami, a dyrekcja proponuje ze względu na trudną sytuację ponad 6400 zł.

Przedstawicielka pielęgniarek odparła, że stanowisko dyrekcji niezależnie od ilości zebrań, czy zebrania, o którym wspominał Pan Cz. Biłobran z Panem Starostą A. Kruczkiewiczem cały czas jest niezmienne, to znaczy degradacja do grupy specjalistek, czyli nieuznanie, tytułu magistra, co się równa ze zmniejszeniem uposażenia do grupy specjalistek z 8120 zł do 6400 zł.

Na co pielęgniarki, nie wyrażają zgody. Mają tytuł magistra, podniesione kwalifikacje i chcą zarabiać zgodnie z obowiązującą ustawą.

źródło: powiat.nysa.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 2.8 / 5. Ilość głosów: 38

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8117 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Umowa o pracę. Kontrakt 55- 65 PLN/godz.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Dom opieki dla seniorów we Wrocławiu, gdzie poza domem opieki funkcjonują Mieszkania dla Seniorów oraz Centrum Alzheimera poszukuje…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka Krystyna Ptok w sejmie: 17 miliardów złotych przetransferowano.

2 min czytania
Czy ustawa o podwyżkach dla pielęgniarek musi być procedowana przez Zespół Trójstronny? Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach…
Komentarze
×
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia pielęgniarek - wyniki egzaminu specjalizacyjnego, w którym brało udział ponad 2 tys. osób.