Dodatki dla medyków
Sejm najpierw przyznał dodatki. W tym samym dniu je odebrał. Jarosław Kaczyński z sejmowej trybuny ogłasza, że dodatki były niesprawiedliwe a koszty ich wypłacania to ponad 40 miliardów PLN rocznie.
Wtedy wkracza do akcji minister zdrowia. Ogłasza na twitterze, że podjął decyzję o wypłacie dla medyków 100% dodatków do wynagrodzenia. Społeczeństwo dostało sygnał, że sejm zabrał a mimo wszystko minister doceniając rolę medyków, przyznał im specjalne dodatki.
Aby przeciąć wszystkie spekulacje zdecydowałem się nie czekać na wejście w życie ustawy i wydałem już dziś polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych walczących z covid-19. Grupa beneficjentów została poszerzona o ratowników i diagnostów. https://t.co/5hckhdAAjU
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) November 1, 2020
Oczywiście to wszystko jest manipulacją!
Minister nie pisze w tweecie o dodatkach z ustawy tylko o… rekompensatach wypłacanych na podstawie polecenia ministra dla prezesa NFZ. Te rekompensaty są wypłacane od maja 2020 roku. Natomiast jest prawdą, że minister zdrowia w przedmiotowym poleceniu podwyższył kwotę dodatku z 50% wynagrodzenia zasadniczego na 100% dodatku wynagrodzenia zasadniczego. Oczywiście brutto.
Niestety osoby mało zorientowane w powyższej materii pomyślały: ok w ustawie dodatki odebrali ale minister zdrowia je da z poziomu polecenia dla prezesa NFZ. I będą dotyczyły wszystkich medyków jak to zapisano w ustawie!
Nic bardziej mylnego.
Teraz sprawdzamy jak te dodatki wyglądają w praktyce.
Minister zdrowia poinformował 10 grudnia w sejmie:
Ponieważ wiedziałem, że dzisiaj padną pytania na ten temat, przygotowując się do spotkania z państwem, poprosiłem Narodowy Fundusz Zdrowia o podsumowanie, jak wygląda kwestia wypłacania tego dodatku na podstawie realizowanego polecenia. Mamy informację, że mamy blisko 3 tys. lekarzy, 7 tys. pielęgniarek, blisko 2 tys. ratowników, w pozostałych zawodach, czyli to są diagności i inni uprawnieni, to jest 990…
Podsumowując około 13 tysięcy medyków załapało się na przedmiotowe dodatki w listopadzie.
Jaki to jest procent osób wykonujących zawody medyczne w podmiotach leczniczych?
Z danych za styczeń 2020 roku, podawanych przez ministerstwo zdrowia wynika, że w podmiotach leczniczych zatrudnionych jest około 350 tysięcy medyków.
Wobec powyższego, 13 tysięcy medyków, którym zostaną wypłacone przedmiotowe dodatki stanowi 3,7% wszystkich medyków zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
Zobacz także: Aktualności według działów – dodatki dla pielęgniarek.
Mariusz Mielcarek