Jakie są rzeczywiste intencje w zakresie powierzenia pielęgniarkom i położnym uprawnień do wypisywania recept? Poszerzenie uprawnień i kompetencji, poprawa statusu zawodowego czy jednak zmniejszenie obciążenia pracą lekarzy poprzez "efektywne wykorzystanie czasu pracy" … pielegniarek i położnych!

3 min czytania
AktualnościRecepty pielęgniarek

………………………………………………..

W uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej w zakresie "recept" napisano:

1. Jaki problem jest rozwiązywany?

1. Pacjenci często oczekują w kolejkach do lekarza, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (poz), oraz do lekarza specjalisty, aby uzyskać skierowanie na wykonanie badań diagnostycznych. W celu zniwelowania czasu oczekiwania pacjent przed pierwszą i kolejną wizytą lekarską w trakcie leczenia schorzenia przewlekłego mógłby otrzymać skierowanie na ustalone rodzaje badań od pielęgniarki lub położnej ubezpieczenia zdrowotnego realizujących świadczenia opieki zdrowotnej.
Projektowana ustawa ma na celu poprawę dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.
Proponowane rozwiązania umożliwią rozpoczęcie diagnostyki bez konieczności oczekiwania na wizytę lekarską.

2. Pacjenci często oczekują w kolejkach do lekarza poz i specjalisty, aby uzyskać poradę recepturową. W celu  przyśpieszenia możliwości otrzymania recepty na wybrane leki bez konieczności oczekiwania na wizytę u lekarza, należy zwiększyć kompetencje pielęgniarek i położnych. Zlecanie leków wg schematu ustalonego przez lekarza mogłaby realizować pielęgniarka lub położna. Projektowane rozwiązanie ma na celu ułatwienie kontynuacji leczenia bez konieczności oczekiwania na wizytę lekarską.

3. Ułatwienie pacjentom podejmowania leczenia lekami, które będą mogły zlecać pielęgniarki i położne samodzielnie (mgr pielęgniarstwa, mgr położnictwa), wówczas pacjent nie będzie korzystał z wizyty lekarskiej. Projektowane rozwiązanie ma na celu jak najszybsze podjęcie leczenia przez pacjenta, bez konieczności oczekiwania na wizytę lekarską.
Na przykładzie cukrzycy i chorób układu krążenia (łącznie) szacuje się, że rocznie udzielanych jest ok. 32 mln porad lekarskich podstawowej opieki zdrowotnej, udzielonych w miejscu udzielania świadczeń pacjentom w związku z leczeniem cukrzycy i/lub chorób układu krążenia, oraz ok. 500 tys. porad udzielonych w domach pacjentów w związku z leczeniem cukrzycy i/lub chorób układu krążenia oraz ponad 3 mln porad lekarskich w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej. Można przypuszczać, że liczba recept wydanych dla pacjentów z cukrzycą i chorobami krążenia będzie zbliżona do wskazanej liczby porad.

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt

1. Istotą proponowanych zmian jest powierzenie pielęgniarkom/położnym ubezpieczenia zdrowotnego szerszych niż dotychczas uprawnień związanych z możliwością zlecania określonego pakietu badań diagnostycznych, zlecania leków w kontynuacji schorzeń przewlekłych (określonej grupy schorzeń), jak też samodzielnego zlecania wybranej grupy leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych przez pielęgniarki/położne z tytułem magistra.

2. Potrzeba zapewnienia lepszych standardów opieki pacjentom, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca udzielania świadczeń w obszarach wiejskich i społeczności lokalnej. Projektowane zmiany wpłyną na efektywne wykorzystanie czasu pracy członków zespołu terapeutycznego, wykorzystanie umiejętności, wiedzy, doświadczenia i poziomu wykształcenia zawodowego pielęgniarek i położnych, zmniejszenie obciążenia pracą części personelu medycznego.

3. Poprawa statusu zawodowego pielęgniarek i położnych potwierdzonego uzyskaniem szerszych uprawnień i kompetencji zawodowych.

Zobacz komentarze na facebooku

.

Kwestia finansów w kontekście "recept pielęgniarek i położnych". Jak sprawę postrzega ministerstwo zdrowia?
 

Mariusz Mielcarek

.

Zobacz także:

Zobacz propozycję wykazu leków, na które będzie miała prawo wystawić receptę pielęgniarka i położna.

Aktualności według działów – Zapowiedź ministra zdrowia – pielęgniarka wypisze recepty [Ponad 500 KOMENTARZY!!!]

Najpierw UE dyskrymiowała pielęgniarki absolwentki Liceum Medycznego. Po 10 latach naprawiła swój błąd! Teraz polskie ministerstwo zdrowa chce przyznać kompetencje do samodzielnego ordynowania leków i wystawiana recept tylko magistrom, natomiast osobom z tytułem licencjata do wystawiana recept na zlecenie lekarza. Tylko ta grupa pielęgniarek będzie miała kompetencje do wystawiania skierowań na badania diagnostyczne i laboratoryjne. NA TO NIE MOŻE BYĆ ZGODY! [CZYTANO PONAD 4 000 RAZY, 155 KOMENTARZY!]

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7244 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Sejm - świadczenie pieniężne dla pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki – dyskusja w sejmie o dodatkach Posiedzenie plenarne sejmu w dniu 8 grudnia 2021 roku. Poseł Jan Szopiński: Panie Marszałku! Wysoka…
AktualnościZakażone pielęgniarki

Zakażone pielęgniarki - najnowsze dane ministerstwa.

1 min czytania
Bieżące informacje o zakażonych pielęgniarkach Ministerstwo zdrowia udostępniło nowe dane dotyczące zakażeń koronawirusem personelu medycznego od początku pandemii do 6 grudnia 2021…
Aktualności

Zachęty dla pielęgniarek w wieku emerytalnym.

3 min czytania
Zespół Trójstronny o pielęgniarkach i położnych Jak zwiększyć wykorzystanie potencjału zawodowego pielęgniarek i położnych w obszarze obowiązujących rozwiązań prawnych – to główny przedmiot…
Komentarze