Jedna pielęgniarka to 2 opiekunki medyczne. Tak chcą liczyć normy zatrudnienia.

1 min czytania
AktualnościNormy pielęgniarek a likwidacja łóżek
Jedna pielęgniarka to 2 opiekunki medyczne. Tak chcą liczyć normy zatrudnienia.JEDNA PIELĘGNIARKA TO DWIE OPIEKUNKI MEDYCZNE.

TAK CHCĄ LICZYĆ NORMY ZATRUDNIENIA!

O takich pomysłach w kontekście nowych norm zatrudnienia pielęgniarek mówi przewodnicząca związków zawodowych pielęgniarek. Wypowiedź przewodniczącej poniżej w materiale wideo.

Warto podkreślić skąd się biora takie pomysły. Otóż samo ministerstwo zdrowia podpuszcza kierowników podmiotów leczniczych do dakich działań aby przeliczać pielęgniarkę na liczbę opiekunów medycznych, którzy "zrównoważą jej pracę i kompetencję". 

O tym pisałem o tym w artykule pt. Ministerstwo wymyśliło! (Pół)pielęgniarka?

Cytuję fragment odpowiedzi ministerstwa zdrowia na interpelację poselską:

"Zgodnie z zaplanowanym w ww. strategii działaniem nr 4. pn. „Dodanie kompetencji zawodowych opiekunowi medycznemu przy jednoczesnym wydłużeniu kształcenia w zawodzie, w celu bardziej efektywnego wykorzystania tej profesji w systemie opieki zdrowotnej”, przygotowano we współpracy z Ministrem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej koncepcję dodatkowej ścieżki kształcenia dla opiekunów medycznych polegającej na umożliwieniu realizacji kształcenia w formie dwóch kwalifikacji: pierwsza kwalifikacja w zawodzie opiekuna medycznego i na tej podbudowie – druga kwalifikacja (zdobywana np. w jednorocznym cyklu kształcenia), do poziomu określonych przez ekspertów kwalifikacji zawodowych dla nowej profesji. Zgodnie z tą koncepcją opiekunowie medyczni, zarówno ci obecni już na rynku opieki zdrowotnej, jak i nowo wchodzący do zawodu, mieliby ścieżkę rozwoju zawodowego (możliwość uzyskania drugiej kwalifikacji zawodowej potwierdzonej egzaminem państwowym). Pismo w tej sprawie zostało przekazane w maju br. do Ministra Edukacji Narodowej".

Wiele tu można wyczytać między wierszami…

Ale o tym później na portalu dopowiemy…

Wybrał: Mariusz Mielcarek


Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8988 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościDodatki

Pielęgniarki – warto iść na L4 lub być w ciąży.

2 min czytania
Dodatki dla pielęgniarek i położnych podnoszą podstawę zasiłków chorobowych i emerytur oraz średniej za urlop wypoczynkowy Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych…
Aktualności

Pielęgniarki – co się dzieje z naszym zawodem.

2 min czytania
Pielęgniarka licencjat i specjalista – nadal pracuję przy łóżku chorego Publikujemy wypowiedzi pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych….
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarka – nazywają nas: stare, grube, wredne pielęgniary.

2 min czytania
Pielęgniarka – zmieniłam się nie do poznania Publikujemy wypowiedź jednej z pielęgniarek pod postem na fanpage Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych. Jestem…
Komentarze