Kariera pielęgniarki w Polsce – umrzeć jak zwykła pielęgniarka.

4 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowa
Kariera pielęgniarki w Polsce – umrzeć jak zwykła pielęgniarka.

Kariera w polskim pielęgniarstwie

Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych postaramy się rzucić trochę światła na obecny stan polskiego pielęgniarstwa w zakresie kariery poziomej.

Kariera pozioma, w najbardziej ogólnym znaczeniu, przejawia się w możliwości objęcia równorzędnego stanowiska na tym samym poziomie. Zastanówmy się czy taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku polskiej pielęgniarki. Mówimy oczywiście o sytuacji, która dotyczy całego środowiska zawodowego. O realiach wykonywania praktyki zawodowej. Nie o jednostkowych sytuacjach, które są prawdopodobnie chlubnymi przykładami.

Należy zdecydowanie podkreślić, że omawiany przez nas obszar nie dotyczy awansu pionowego, który przejawia się objęciem przez pielęgniarkę wyższego stanowiska. Jednym z najbardziej oczywistym przykładem jest objęcie przez pielęgniarkę odcinkową stanowiska pielęgniarki oddziałowej. Awans pionowy w pielęgniarstwie jest uwarunkowany w zdecydowanej większości przypadków uzyskaniem wyższego wykształcenia, tytułem specjalisty, posiadaniem doświadczenia zawodowego.

Czy kariera pozioma jest powszechnym zjawiskiem w polskim pielęgniarstwie

Kariera pozioma pielęgniarki powinna w naszej opinii przejawiać się poprzez wykonywanie obowiązków na stanowisku pracy, którego objęcie jest uwarunkowane posiadaniem bardzo specyficznych umiejętności. Te umiejętności mogą wynikać z posiadania doświadczenia zawodowego, uzyskaniem tytułu specjalisty, ukończenia kursu specjalistycznego, kwalifikacyjnego.

Przykład: pielęgniarka na oddziale chirurgicznym obejmuje stanowisko pielęgniarki zabiegowej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy na oddziale chirurgicznym, posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa chirurgicznego. Ukończyła kurs specjalistyczny – leczenie ran dla pielęgniarek.

Oczywiście, w każdym podmiocie leczniczym, ze względu na specyfikę wykonywanych świadczeń zdrowotnych, wymagane kwalifikacje do objęcia stanowiska pielęgniarki zabiegowej na oddziale chirurgicznym mogą być inne.

Natomiast warunkiem, ażeby można było mówić o karierze poziomej pielęgniarki, muszą być określone jasne kryteria, jakie wymogi kwalifikacyjne są niezbędne dla objęcia stanowiska pielęgniarki zabiegowej. Może to być tylko ukończony kurs specjalistyczny. Może odbyta specjalizacja. I jeszcze zasadnicza sprawa – pielęgniarka nie spełniająca wymogów kwalifikacyjnych, niezbędnych dla objęcia stanowiska pielęgniarki zabiegowej, nie może na tym stanowisku wykonywać praktyki zawodowej.

Teraz niech każdy, w miejsce powyżej wymienionego stanowiska – pielęgniarka zabiegowa, zamieści stanowisko pracy ze swojego otoczenia, w którym wykonuje praktykę pielęgniarską. Czy w Waszych miejscach pracy, można mówić o karierze poziomej w pielęgniarstwie?

Jeżeli tak, bardzo prosimy o przesłanie takich przykładów na adres: [email protected] Autorom korespondencji zapewniamy anonimowość. Natomiast merytoryczne opinie przesłane do redakcji z przyjemnością opublikujemy na łamach portalu oraz Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych.

Zasada jest prosta – wchodzisz do zawodu jako zwykła pielęgniarka i umierasz jako zwykła pielęgniarka

Niniejszy artykuł jest wstępem do szerszej dyskusji Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych w zakresie kondycji polskiego pielęgniarstwa.

Od wielu lat widzimy trend w zakresie deprecjacji zawodu pielęgniarki. Jakie są tego przejawy? Przykład z brzegu. Ministerstwo zdrowia dopuściło do zatrudnienia ratowników na oddziałach szpitalnych. Także na oddziałach Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Czy ktoś słyszał o ratowniku anestezjologicznym? Nie, tylko o pielęgniarce anestezjologicznej.

W rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii zapisano definicję pielęgniarki anestezjologicznej:

– pielęgniarka, która ukończyła specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki lub pielęgniarkę, która ukończyła kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki, lub pielęgniarkę w trakcie specjalizacji w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki.

W przedmiotowym rozporządzeniu zapisano także: „na stanowisku nadzoru pielęgniarskiego zapewnia się możliwość obserwacji bezpośredniej”. Czy jest mowa o nadzorze ratownika? Nie.

Mówienie o karierze poziomej w pielęgniarstwie w kontekście powyższego zagadnienia brzmi jak tragikomedia.

Jak można tak deprecjonować osoby, które z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, posiadające tytuł specjalisty oraz liczne kursy specjalistyczne – wykonują praktykę zawodową pielęgniarki na specjalistycznych oddziałach – Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Pielęgniarki otrzymały jasny sygnał. Nie przeceniajcie swojej wartości. Ratownicy mogą was zastąpić. I zastępują… Prowadzą dokumentację pielęgniarską… Stawiają diagnozę pielęgniarską.

Gdzie są izby pielęgniarskie? Gdzie są związki pielęgniarek

Gdzie są osoby na kierowniczych stanowiskach w pielęgniarstwie. Gdzie jest nadzór wojewodów i ministra zdrowia nad podmiotami leczniczymi. Gdzie jest NFZ, który przeprowadza kontrole prawidłowości wykonywania zakontraktowanych świadczeń zdrowotnych. Gdzie są konsultanci wojewódzcy oraz krajowi w dziedzinach pielęgniarstwa.

A pielęgniarki, które spełniają wymogi kwalifikacyjne stawiane przez rozporządzenie ministra zdrowia – dla pielęgniarki anestezjologicznej – nie doświadczają kariery poziomej, tylko deprecjacji swojej profesji. Może na jej stanowisku pracy zastąpić każda inna pielęgniarka a nawet ratownik.

Mało tego. Pielęgniarka z przerwą w wykonywaniu zawodu musi przejść przeszkolenie. Natomiast ratownik może zostać zatrudniony na jej stanowisku pracy bez żadnego przeszkolenia.

Wobec powyższych realiów, jak fałszywa nuta brzmi hasło kampanii ministerialnej, promującej zawód pielęgniarki: Stawiam na przyszłość, stawiam na pielęgniarstwo.

Najpierw pielęgniarki muszą nauczyć się szanować własnej profesji. Na każdym stanowisku pracy, gdzie wykonują praktykę zawodową. W ramach wolnego zawodu.

Kolejne artykuły w zakresie kompetencji pracowników ochrony zdrowia wkrótce na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 58

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8177 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych - tematy aktualnego wydania.

2 min czytania
Kwietniowe wydanie miesięcznika branżowego dla personelu pielęgniarskiego Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych każdego miesiąca trafia do ponad 500 szpitali w całej Polsce….
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie pielęgniarstwa. Mamy kolejnych specjalistów.

2 min czytania
Egzaminy pielęgniarek i położnych Szkolenie w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych przygotowuje położne do profesjonalnego i samodzielnego sprawowania opieki nad kobietą i…
AktualnościOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarka zaprowadziła pacjentkę do RTG. Sama wróciła na oddział. Chora straciła przytomność. Jak sąd ocenił postępowanie pielęgniarki?

7 min czytania
Sąd ocenił postępowanie pielęgniarki… Publikujemy wyrok sądu w sprawie, która mogła dotyczyć każdej z pielęgniarek lub położnej. Na końcu artykułu można odnieść…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kolejny wzór pisma podwyżkowego.