Kiedy i jak stosować preparat Tamiflu?

2 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo a GRYPA A/H1N1
Kiedy i jak stosować preparat Tamiflu?

W leczeniu grypy podawanie preparatu Tamiflu należy rozpocząć w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów. Lek podaje się w jednej dawce dwa razy na dobę przez 5 dni. Osobom dorosłym i dzieciom ważącym powyżej 40 kg podaje się dawkę 75 mg preparatu Tamiflu.
W trakcie pandemii grypy preparat Tamiflu można również stosować do leczenia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku życia. Decyzja o podaniu produktu Tamiflu niemowlętom w wieku poniżej 1 roku powinna być podjęta po ocenie przez lekarza prowadzącego stosunku potencjalnych korzyści wynikających z leczenia do potencjalnego ryzyka dla niemowlęcia.

Zaleca się następujące dawkowanie zależnie od masy ciała u dzieci w wieku 1 roku i starszych:

Masa ciała Zalecane dawkowanie przez 5 dni
< 15 kg 30 mg dwa razy na dobę
> 15 kg do 23 kg 45 mg dwa razy na dobę
>23 kg do 40 kg 60 mg dwa razy na dobę
> 40 kg 75 mg dwa razy na dobę

Dla niemowląt w wieku poniżej 12 miesięcy:

Wiek Zalecane dawkowanie przez 5 dni
> 3 miesiąca do 12 miesięcy 3 mg/kg mc. dwa razy na dobę
> 1 miesiąca do 3 miesięcy 2,5 mg/kg mc. dwa razy na dobę
0 do 1 miesiąca* 2 mg/kg mc. dwa razy na dobę

* nie ma danych dotyczących podawania produktu Tamiflu u niemowląt w wieku poniżej 1 miesiąca

Przygotowanie w domu:

W sytuacji, gdy produkt Tamiflu w postaci zawiesiny doustnej nie jest dostępny na rynku, dorośli, młodzież oraz dzieci, którzy nie są w stanie połknąć kapsułek mogą otrzymać właściwą dawkę produktu Tamiflu poprzez otworzenie kapsułek i wysypanie ich zawartości do małej ilości (maksymalnie jedna łyżeczka do herbaty) odpowiedniego, słodkiego pokarmu, takiego jak woda z cukrem, syrop czekoladowy, syrop wiśniowy, polewy do deserów (jak sos karmelowy lub nugatowy) celem zneutralizowania gorzkiego smaku. Należy wymieszać miksturę i podać całą zawartość pacjentowi. Miksturę należy połknąć natychmiast po przygotowaniu.

Powyższa informacja została zamieszczona w dniu 18 listopada 2009 roku na stonie internetowej Ministerstwa Zdrowia (brak podpisu autora informacji oraz źródła danych).

Zobacz także:

Wiedza zwiększa bezpieczeństwoPielęgniarstwo a GRYPA A/H1N1

13 września 2009 roku – Szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 mają w pierwszej kolejności objąć także pielęgniarki i położne. Pozwolisz się zaszczepić? 18 KOMENTARZY. 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Komentarze