Kiedy i jak stosować preparat Tamiflu?

2 min czytania
AktualnościPielęgniarstwo a GRYPA A/H1N1
Kiedy i jak stosować preparat Tamiflu?

W leczeniu grypy podawanie preparatu Tamiflu należy rozpocząć w ciągu dwóch dni od wystąpienia pierwszych objawów. Lek podaje się w jednej dawce dwa razy na dobę przez 5 dni. Osobom dorosłym i dzieciom ważącym powyżej 40 kg podaje się dawkę 75 mg preparatu Tamiflu.
W trakcie pandemii grypy preparat Tamiflu można również stosować do leczenia dzieci w wieku od 6 miesięcy do 1 roku życia. Decyzja o podaniu produktu Tamiflu niemowlętom w wieku poniżej 1 roku powinna być podjęta po ocenie przez lekarza prowadzącego stosunku potencjalnych korzyści wynikających z leczenia do potencjalnego ryzyka dla niemowlęcia.

Zaleca się następujące dawkowanie zależnie od masy ciała u dzieci w wieku 1 roku i starszych:

Masa ciała Zalecane dawkowanie przez 5 dni
< 15 kg 30 mg dwa razy na dobę
> 15 kg do 23 kg 45 mg dwa razy na dobę
>23 kg do 40 kg 60 mg dwa razy na dobę
> 40 kg 75 mg dwa razy na dobę

Dla niemowląt w wieku poniżej 12 miesięcy:

Wiek Zalecane dawkowanie przez 5 dni
> 3 miesiąca do 12 miesięcy 3 mg/kg mc. dwa razy na dobę
> 1 miesiąca do 3 miesięcy 2,5 mg/kg mc. dwa razy na dobę
0 do 1 miesiąca* 2 mg/kg mc. dwa razy na dobę

* nie ma danych dotyczących podawania produktu Tamiflu u niemowląt w wieku poniżej 1 miesiąca

Przygotowanie w domu:

W sytuacji, gdy produkt Tamiflu w postaci zawiesiny doustnej nie jest dostępny na rynku, dorośli, młodzież oraz dzieci, którzy nie są w stanie połknąć kapsułek mogą otrzymać właściwą dawkę produktu Tamiflu poprzez otworzenie kapsułek i wysypanie ich zawartości do małej ilości (maksymalnie jedna łyżeczka do herbaty) odpowiedniego, słodkiego pokarmu, takiego jak woda z cukrem, syrop czekoladowy, syrop wiśniowy, polewy do deserów (jak sos karmelowy lub nugatowy) celem zneutralizowania gorzkiego smaku. Należy wymieszać miksturę i podać całą zawartość pacjentowi. Miksturę należy połknąć natychmiast po przygotowaniu.

Powyższa informacja została zamieszczona w dniu 18 listopada 2009 roku na stonie internetowej Ministerstwa Zdrowia (brak podpisu autora informacji oraz źródła danych).

Zobacz także:

Wiedza zwiększa bezpieczeństwoPielęgniarstwo a GRYPA A/H1N1

13 września 2009 roku – Szczepienia przeciwko grypie A/H1N1 mają w pierwszej kolejności objąć także pielęgniarki i położne. Pozwolisz się zaszczepić? 18 KOMENTARZY. 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8179 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki o podnoszeniu pacjentów - nie jesteśmy cyborgami!

2 min czytania
Pielęgniarka odmówiła samodzielnego podnoszenia pacjenta gdyż nie chciała sobie uszkodzić kręgosłupa… Kilka dni temu na Portalu został opublikowany artykuł pt. Pacjent 113…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki zdawały egzamin specjalizacyjny. Zobacz wyniki.

1 min czytania
Państwowy egzamin specjalizacyjny pielęgniarek i położnych – sesja wiosenna 2024 Pielęgniarki i położne od 8 kwietnia podejmują zmagania z egzaminami w różnych…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Wynagrodzenia pielęgniarek a co z innymi zawodami?

1 min czytania
Poseł o wynagrodzeniach innych zawodów medycznych i niemedycznych w kontekście wynagrodzeń pielęgniarek… Poniżej publikujemy wypowiedź posła Janusza Cieszyńskiego, z dnia 11 kwietnia…
Komentarze