Kiedy powinnam wrócić do pracy, aby …

4 min czytania
Aktualności

2 września 2006r

Witam!

Jestem zatrudniona jako wykładowca w Instytucie Pielęgniarstwa w ……Od lutego 2003 przebywam na urlopie wychowawczym, który potrwa jeszcze 2 lata(do pażdziernika 2008roku), z racji urodzenia kolejnego dziecka.Ten kilkuletni okres urlopu wychowawczego przerwany był 4-ro miesięcznym urlopem macierzyńskim ( od stycznia do maja 2005), w czasie którego pobierałam wynagrodzenie. Kiedy powinnam wrócić do pracy, aby moje prawo wykonywania zawodu nie wymagało odnowienia?
Muszę jeszcze dodać, ze od pażdziernika 2002 do lutego 2003 (okres ciąży)
przebywałam na zwolnieniu lekarskim, tak więc okres w którym nie pracowałam wydłuża
sie jeszcze o tych kilka miesięcy zwolnienia.
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedż.W razie niejasności chętnie odpowiem na
pytania. Dziękuję i pozdrawiam.


3 września 2006r

Odpowiedź redakcji Portalu Pielęgniarek i Położnych

Po pierwsze: czy będąc wykładowcą w 'Instytucie Pielęgniarstwa’ wykonuje Pani zawód pielegniarki? Należy w tej sprawie spojrzeć do ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Zaglądamy i….


USTAWA
z dnia 5 lipca 1996 r.
O ZAWODACH PIELĄGNIARKI I POŁOŻNEJ.
(Tekst jednolity – Dz. U. Nr 56, poz. 602 z 2001 r.)

 

– wyciąg –

Art. 4. 1. Wykonywanie zawodu pielęgniarki polega na udzielaniu przez osobę posiadającą wymagane kwalifikacje, potwierdzone odpowiednimi dokumentami, świadczeń zdrowotnych, a w szczególności świadczeń pielęgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz z zakresu promocji zdrowia.
(…)

3. Za wykonywanie zawodu pielęgniarki przez osobę, o której mowa w ust. 1, uważa się również:
1) nauczanie zawodu pielęgniarki,
2) prowadzenie prac naukowo-badawczych w dziedzinie pielęgniarstwa,
3) kierowanie pracą zawodową pielęgniarek i położnych.


Wobec tego jeśli Pani naucza zawodu pielęgniarki to wykonuje zawód pielęgniarki, ale jeśli pracuje w 'Instytucie Pielęgniarstwa’ i wykłada np. jezyk angielski to nie wykonuje zawodu. To przykład, że w wielu sytacjach nie znająć szczegółów sprawy nie jest łatwo w sposób definitywny stwierdzić, ze dana osoba wykonuje zawód pielegniarki lub położnej. Dotyczy to pielęgniarek i położnych pracujących w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz osób pełniacych funkcje z wyboru w organach samorządu zawodowego. Te osoby nie ’kierują pracą zawodową pielęgniarek i położnych’ i maja przerwę w wykonywaniu zawodu (interpretacje ministerstwa).

Po drugie: jak liczyć okres niewykonywania zawodu? Moim zdaniem do tego okresu zalicza się czas fizycznego niewykonywania zawodu. Tak podpowiada logika. Mogą być z tym liczeniem kłopoty dotyczące interpretacji tego zagadnienia w indywidualnych przypadkach. Jak postąpić w przypadku urlopu macierzyńskiego, wychowawczego, zwolnienia chorobowego lub świadczeń rehabilitacyjnych? Wydaje się, że można to różne interpretować. Czasem są z tym kłapoty. Może nie kłopoty. Tylko w różny sposób można do tego tematu podchodzić. Na 'korzyść pielęgniarki’ lub nie. Widać to w małym stopniu w pani pytaniu, kiedy podkreśla, że 'Ten kilkuletni okres urlopu wychowawczego przerwany był 4-ro miesięcznym urlopem macierzyńskim (od stycznia do maja 2005), w czasie którego pobierałam wynagrodzenie’ oraz 'Muszę jeszcze dodać, ze od pażdziernika 2002 do lutego 2003 (okres ciąży) przebywałam na zwolnieniu lekarskim, tak więc okres w którym nie pracowałam wydłuża sie jeszcze o tych kilka miesięcy zwolnienia.’ Często okres wykonywania zawodu utożsamia sie z pobieraniem wynagrodzenia (np.urlop macierzyński lub płatny wychowawczy), a także z opłacaniem składki członkowskiej na rzecz samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych. Pracuję w sklepie, ale opłacam, składki więc nie mam przerwy w wykonywaniu zawodu. Nic bardziej mylnego.

Według mnie ma Pani okres przerwy w wykonywania zawodu pielęgniarki od….października 2002 roku, czyli mnięło właśnie cztery lata. To jest tylko moja interpretacja. Może Pani spotkać się z inną interpretacją pani sytuacji zawodowej. Może być tak, że izba pielęgniarek w mieście X podejdzie 'do tematu’ inaczej niż izba miasta Y. Jeśli do okresu wykonywania zawodu zaliczono by Pani okres urlopu macierzyńskigo (od stycznia do maja 2005) to w tej chwili miałaby pani…tylko 15 miesięcy przerwy. Moim zdaniem tak nie powinno być, ale wiem, że takie interpretacje są. Podejrzewam, że niektóre bardzo dyskusyjne sprawy w zakresie interesującego nas zagadnienia mogłyby kończyć się w…sądzie.

Po trzecie: jak 'uciec’ przed przerwą w wykonywaniu zawodu?

’Uciec’ to nie znaczy iść do pracy. I w tym zakresie mamy dwa zagadnienia. Jaki okres czasu należy wykonywać zawód, aby można było rozpocząć 'nowy okres pięcioletniej przerwy’? To znaczy jak długo teraz Pani musiałaby wykonywać zawód , aby na nowo biegł czas 'nowej przerwy w wykonywania zawodu’. Odpowiedz brzmi: regulacji prawnych w tym zakresie NIE MA. Szokujące to mało powiedziane! Bo brak takich uregulowań bierz w łeb całą 'ideę pięcioletniej przerwy’!!! Wobec tego można wrócić do zawodu na jeden, dwa dni, na miesiąc i już nie ma przerwy w wykonywaniu zawodu! Pozostaje kwestia jak przyszły pracodawca bedzie postrzegał pielęgniarkę, która ma dziewięć lat przerwy w wykonywaniu zawodu, ale pracowała miesiąc pięć lat temu. Można udzielić odpowiedzi, że jeszcze trochę czasu to będzie się taki pracodawca cieszył, że wogóle przyszła….

Wobec braku regulacji prawnych w tym zakresie można na przykład pracować na 1/16 etatu, aby uniknąć 'przerwy’ lub jeden dyżur w miesiącu (np.pogotowie). Oczywiście w grę wchodzi umowa o pracę i zlecenia oraz inne formy np. wolontariat. Ważne, aby mieć na to dokumenty z adnotacją, że praca była na stanowisku pielęgniarki.

Dobrze, ale co ma zrobić osoba, która nie ma możliwości, aby wykonywać zawód na takich warunkach jak opisałem wyżej lub nie może znaleść pracodawcy lub zleceniodawcy. Pozostaje 'ucieczka’ w indywidualną praktykę pielęgniarek i położnych. Ale to już zupełnie inne zagadnienie….

Dziękuję za pytanie i życzę Pani korzystnego rozwiązania problemu

Pozdrawiam

Redakcja Portalu Pielęgniarek i Położnych

Mariusz Mielcarek

4 września 2006r

Witam!

Chciałabym serdecznie podziękować redakcji Portalu za odpowiedż na moje
pytanie dotyczące prawa wykonywania zawodu. Miło mi, że mój problem został
potraktowany poważnie i szczegółowo przeanalizowany. Bardzo mi Pan pomógł. Dziękuje i pozdrawiam.

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8165 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nie mam sumienia zwracać uwagi seniorom.

2 min czytania
Pielęgniarki o zwrotach „siostrzyczko” i „siostro” Wiele tematów wzbudza żywą wymianę opinii wśród pielęgniarek i położnych. Tak też właśnie było z postem…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek w szpitalu. Wynagrodzenie zgodne z ustawą.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek na różnych oddziałach Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc zatrudni pielęgniarki na cały etat na pulmonologię, endoskopię i blok…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – ministerstwo podało ile zarabiają.

3 min czytania
Resort zdrowia o obecnych zarobkach pielęgniarek… Artykuł redakcyjny Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych z dnia 26 marca 2024 roku pt. Pielęgniarki –…
Komentarze