Kierownictwo ministerstwa zdrowia w dniu 7 grudnia omawiało projekt obwieszczenia w sprawie wysokości dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego specjalizacji dla pielęgniarek i położnych w 2008 roku.

2 min czytania
Aktualności

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pielęgniarek i położnych w ramach specjalizacji trwającej dwa lata to koszt od 5 tysięcy złotych do prawie 7 tysięcy w zależności od rodzaju dziedziny pielęgniarstwa, w której jest prowadzona specjalizacja oraz od organizatora. Zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej specjalizacja pielęgniarek i położnych może być finansowana ze środków publicznych przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa. Dysponentem tych środków jest minister zdrowia, który w ramach posiadanych środków corocznie obwieszczeniem określa liczbę limitów miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych, które mogą w danym roku rozpocząć specjalizację finansowaną z tych środków.Ministerstwo zdrowia corocznie przeprowadza przetarg na prowadzenie specjalizacji dla pielęgniarek i położnych. Specjalizacje te są dofinansowaane z budżetu państawa. Minister zdrowia w grudniu poprzedniego roku ogłasza ile miejsc specjalizacyjnych dofinansuje w następnym roku oraz określa wysokość tego dofinansowania na jedno miejsce szkoleniowe. Ogłasza te dane w obwieszczeniu. Zobacz treść obwieszczenie Ministra Zdrowia w sprawie limitów miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych oraz kwoty dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego ze środków publicznych w roku 2006 oraz 2007.  Zgodnie z tymi obwieszczeniami mnisterstwo dofinansowało w roku 2006 i 2007 po 1800 miejsc szkoleniowych, a kwota dofinansowania wyniosła 4120 zł. na jedno miejsce szkoleniowe.

Planujesz odbyć dwuletnią specjalizację? Jej koszt to obecnie ponad 5 tys. złotych. Jak sfinansować taką inwestycję, przy niskich płacach? Skorzystać z oferty firmy, która otrzyma z MZ dofinansowanie. W tym roku wysokość dofinansowania to 4120 zł, na jedno z 1800 miejsc szkoleniowych. Zobacz wykaz tych firm.

Ile miejsc specjalizacyjnych dofinansuje ministerstwo w 2008 roku oraz jaka będzie wysokość dofinansowania dowiemy się w najbliższych dniach.

I jeszcze jedno. Obecnie dofinansowane mogą być tylko specjalizacje. Projekt nowej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej przedstawiony przez ministerstwo zdrowia przewiduje nie tylko dofinansowanie specjalizacji, ale także kursów kwalifikacyjnych. Jak to bedzie wyglądało w praktyce dziś trudno ocenić, ale zaproponowane zmiany w tym względzie to krok w dobrym kiierunku.

Mariusz Mielcarek

Zobacz także:

Specjalizacja – wiele ciekawych informacji

REGULACJE PRAWNE – Kształcenie podyplomowe

Uprawnienia pracowników podnoszących kwalifikacje zawodowe – urlop szkoleniowy, zwrot kosztów podróży, zakwaterowania, wyżywienia.

Zobacz w jakich dziedzinach pielęgniarstwa mogą ukończyć specjalizację oraz kursy kwalifikacyjne pielęgniarki i położne.

Obserwator: Konieczność stałego dokształcania, system punktów edukacyjnych, egzaminy sprawdzające wiedzę zawodową.

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7698 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac

Związek pielęgniarek - wyższa grupa od razu po podniesieniu kwalifikacji.

3 min czytania
Związek pielęgniarek o wynagrodzeniu w kontekście podnoszenia kwalifikacji zawodowych W projekcie ustawy autorstwa pani Krystyny Ptok skierowanej do sejmu napisano: 4. „Podmiot…
Komentarze