Kilkadziesiąt metrów od szpitala upada człowiek. Ktoś biegnie do szpitala po pomoc. W szpitalu każą … dzwonić na pogotowie. Zobacz co na to władze izby pip.

2 min czytania
Aktualności

………………………………………………………….

Szczegóły sytuacji opisano w serwisie lwowecki.info.pl poniżej za tym serwisem cytuję stanowisko władz izby pip:

„Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie bez znajomości okoliczności konkretnego stanu faktycznego jest w znacznym stopniu utrudnione, tym nie mniej odpowiedź powinna uwzględniać następujące uwarunkowania prawne. Art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 ze zm.) nakłada na pielęgniarkę oraz położną obowiązek udzielenia pomocy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami, w każdym przypadku gdy zwłoka w udzieleniu pomocy mogłaby spowodować stan nagłego zagrożenia zdrowa. Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 poz 757 ze zm.) definiuje stan nagłego zagrożenia zdrowotnego jako stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania stanu zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia. Jak wynika z cytowanego na wstępie  przepisu obowiązek udzielenia pomocy przez pielęgniarkę albo położną nie ma charakteru absolutnego lecz jest ograniczony do udzielenia pomocy w granicach posiadanych zawodowych kwalifikacji.

Jednocześnie odnosząc się do powyższej kwestii należy mieć także na uwadze to, że pielęgniarka oraz położna wykonują swój zawód w ramach określonych przepisami ustawy o działalności leczniczej i w formach zakreślonych przepisami ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej. Powyższe unormowania nie dopuszczają możliwości pozostawienia przez pielęgniarkę albo położną pacjentów znajdujących się pod ich opieką. A zatem opuszczenie stanowiska pracy przez pielęgniarkę albo położną w celu udzielenia pomocy innej osobie znajdującej się poza szpitalem, ambulatorium lub przychodnią w określonych okolicznościach może zostać potraktowane jako naruszenie przepisów pracowniczych lub naruszenia warunków umowy na podstawie których sprawowana jest opieka a w skrajnych sytuacjach może stanowić podstawę sformułowania zarzutów w zakresie odpowiedzialności zawodowej lub karnej.

Reasumując ocena zachowania pielęgniarki poprzez pryzmat omawianych przepisów w przypadkach zdarzeń wymagających udzielenia pomocy przez pielęgniarkę albo położną w pobliżu miejsca wykonywania przez nią czynności zawodowych musi następować jak wskazano na wstępie przy uwzględnieniu wszystkich istotnych okoliczności stanu faktycznego, takich jak np. liczba pacjentów nad którymi pielęgniarka sprawuje opiekę, ich stan zdrowia, zakres realizowanych obowiązków, odległość miejsca w którym nastąpiło zdarzenie od miejsca w którym pielęgniarka świadczy pracę, obecność innych osób potencjalnie zdolnych do udzielenia pomocy i charakter zdarzenia, które rodzi konieczność udzielenia pomocy.”

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8218 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: pielęgniarstwo zboczyło z drogi opieki nad chorym.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Jakiś czas temu zamieściliśmy na naszym fanpage na Facebooku zamieściliśmy poniższy post. Wywołał on duże poruszenie oraz dyskusję. Poniżej przedstawiamy…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki w PZU - gabinet zabiegowy i punkt pobrań.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Do łódzkiego zespołu PZU Zdrowie poszukiwana jest pielęgniarka/ pielęgniarz. Proponowana forma zatrudnienia: Umowa o pracęWynagrodzenie: od 7 200 zł brutto/mies….
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowePraktyka zawodowa

Pielęgniarki - cztery wyroki sądowe.

3 min czytania
Wyroki sądowe dotyczące praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych W bieżącym numerze Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych prezentujemy cztery wyroki sądowe dotyczące praktyki…
Komentarze