Kolagen na stawy i skórę – fakty i mity

2 min czytania
Aktualności
Kolagen na stawy i skórę – fakty i mity

Kolagen jest białkiem szeroko rozpowszechnionym w organizmie. Występuje m.in. w skórze, naczyniach krwionośnych, stawach i mięśniach. Zazwyczaj mówi się o nim w kontekście powstawania zmarszczek, które pojawiają się z wiekiem wskutek spadku syntezy kolagenu. Tymczasem ten niekorzystny proces odbija się niekorzystnie także na zdrowiu stawów. Z powodu niedoboru omawianego białka obserwuje się dysfunkcje układu ruchu. Czy kolagen na stawy jest skuteczny, a jego suplementacja zasadna?

Fakt. Kolagen na stawy to dobry wybór

Wykazano, że kolagen na stawy stanowi godną uwagi propozycję. Jego suplementacja wspiera prawidłową budowę chrząstek. Gdy te funkcjonują prawidłowo, a w przestrzeni międzystawowej jest odpowiednia ilość mazi, można swobodnie wykonywać szeroki zakres ruchów. W badaniach naukowych potwierdzono, że suplementacja kolagenu wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, redukując jej objawy. Najlepsze rezultaty uzyskano przy spożywaniu żelatyny wraz z witaminą C, która uczestniczy w syntezie omawianego białka.

Z wiekiem obserwuje się spadek syntezy kolagenu, który przekłada się na dysfunkcje układu ruchu. Suplementacja tego białka może wspomóc regenerację chrząstek i zwiększyć ich wytrzymałość mechaniczną. Ponadto dostarczając z zewnątrz kolagen, wspiera się proces wytwarzania mazi stawowej. Jej obecność zmniejsza tarcie w przestrzeni międzystawowej oraz zapewnia amortyzację. Niedobór mazi stawowej przyczynia się do bólu, kontuzji i stanów zapalnych w obrębie stawów. Ogranicza też zakres wykonywanych ruchów i mobilność. Aby się przed tym uchronić, warto suplementować kolagen.

Fakt. Kolagen poprawia stan skóry

Kolagen to białko, które powstaje w organizmie człowieka. U młodych osób jego synteza zachodzi efektywnie, niestety po 25. roku życia obserwuje się spadek wydajności tego procesu. Szacuje się, że z każdym kolejnym rokiem fibroblasty wytwarzają go mniej o ok. 1-1,5%. Jednocześnie dochodzi do uszkodzeń włókien kolagenowych, do których przyczyniają się promienie UV, spadek stężenia estrogenów oraz stres oksydacyjny. Kolagen to podstawowe białko strukturalne skóry, które odpowiada za jej elastyczność i napięcie. Ponadto przyczynia się do jej nawilżenia. Suplementacja kolagenu daje pierwsze rezultaty po 8 tygodniach, przy czym kluczową rolę odgrywa regularność. Zaleca się, aby jednocześnie zadbać o odpowiednią podaż witamin A, C i E oraz koenzymu Q10. Wspomniane składniki wspierają zdrowie skóry.

Fakt. Kolagen pomaga na cellulit

Cellulit występuje nie tylko u kobiet z podwyższonym wskaźnikiem BMI, ale też bardzo szczupłych. Pomarańczowa skórka daje się we znaki na brzuchu, pośladkach i udach. Nierzadko obniża samoocenę i zniechęca do korzystania z uroków lata na plaży. Przeprowadzono badania wśród kobiet między 24. a 50. rokiem życia, które wykazały, że suplementacja kolagenu poprawia elastyczność i gęstość skóry. Panie przyjmowały to białko przez pół roku. Największą poprawę odnotowano wśród kobiet o prawidłowym BMI, u których doszło do znacznej redukcji cellulitu. 

Mit. Kolagen jest całkowicie trawiony w żołądku i bezużyteczny

Przez lata uważano, że kolagen ulega procesom trawiennym w żołądku. Zakładano, że pod wpływem kwasu solnego i enzymów cząstki białka zostają “pocięte” na pojedyncze aminokwasy. Istnieją naukowe przesłanki, które wskazują na to, że z przewodu pokarmowego do krwi trafiają bioaktywne peptydy. Gdy docierają do skóry i innych narządów, oddziałują na fibroblasty, czyli komórki odpowiedzialne za syntezę kolagenu. 

Fakt. Lepszy jest kolagen drobnocząsteczkowy

Suplementacja kolagenu wspomaga zdrowie skóry, stawów i naczyń krwionośnych, gdy jest regularna i trwa co najmniej kilka miesięcy. Ponadto warto zwrócić uwagę na wielkość cząstek. Produkty z kolagenem hydrolizowanym wykazują większą rozpuszczalność w wodzie, co przekłada się na ich biodostępność. Najlepiej, aby wielkość cząstek wynosiła poniżej 3000 daltonów. 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 4

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze
×
AktualnościPielęgniarki - wybory 2023

Pielęgniarka LM startuje w wyborach do sejmu.