Kolejne spotkanie w sprawie nowej siatki płac.

2 min czytania
AktualnościOferty pracy
Kolejne spotkanie w sprawie nowej siatki płac.

Uzgodnienia w sprawie nowej siatki płac pielęgniarek i położnych

Trójstronny Zespół ds. Ochrony Zdrowia to gremium negocjacyjne pracujące od 2 miesięcy nad systemową regulacją płac w ochronie zdrowia. Posiedzenie, pod przewodnictwem wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego, które odbyło się w dniu 30 marca br., poświęcono m.in.: podsumowaniu dotychczasowych prac zespołu, dyskusji o nakładach na ochronę zdrowia w kolejnych latach i omówieniu trybu wdrażania wzrostu minimalnych wynagrodzeń zasadniczych w 2021 roku.

Strona rządowa przedstawiła materiał roboczy zawierający przygotowaną w Ministerstwie Zdrowia propozycję nowelizacji ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych – uwzględniającą ustalenia stron rządowej i społecznej z 17 marca 2021 r.  To bardzo ważny krok otwarcia na dalsze prace w tym obszarze w kolejnych latach.

Dyskusja o bieżącym roku dotyczyła trybu i sposobu wdrożenia nowelizacji ustawy mającej obowiązywać od 1 lipca br. oraz określenia mechanizmu gwarancji finansowych dla pracodawców. Przewodnicząca Urszula Michalska, członek zespołu z ramienia OPZZ, wskazała za zasadne kontynuowanie prac, zarówno nad projektem ustawy mającej obowiązywać w roku bieżącym, jak i nad kolejnymi latami. Przyszłe regulacje płacowe powinny w większym niż obecnie zakresie odzwierciedlać oczekiwania płacowe wszystkich grup zawodowych w ochronie zdrowia, co OPZZ podkreśla od początku prac. Dla OPZZ ważne jest także, jak najbardziej możliwe zbliżenie stanowisk stron odnośnie określenia ścieżki dojścia do określonej wartości PKB do roku 2027, uwzględniającej środki na płace. Obecne postulaty środowiska lekarskiego w tej kwestii (6,7 proc. PKB od przyszłego roku) na tym etapie rozmów są nierealne i stawiają pod znakiem zapytania dalsze uzgodnienia. Nadal negatywne stanowisko wobec 2 miesięcznych ustaleń zespołu podtrzymuje Forum Związków Zawodowych i środowisko lekarskie.

Teraz najważniejszym krokiem jest ostateczne uzgodnienie treści projektu nowelizacji ustawy, przed skierowaniem jej do parlamentu. Kolejne posiedzenie zespołu, zaplanowane na 9 kwietnia br., poświęcone będzie omówieniu uwag zgłoszonych przez strony reprezentowane w Trójstronnym Zespole, w trybie 7 dniowych konsultacji roboczych w ramach zespołu.

OPZZ reprezentowali podczas posiedzenia: członkowie (Urszula Michalska, Tomasz Dybek) i eksperci reprezentujący środowiska zawodowe ratowników medycznych, psychologów i pracowników medycznych laboratoriów diagnostycznych. 

źródło: opzz.org.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8294 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarki liczą czas do emerytury.

2 min czytania
Komentarze pielęgniarek Poniżej zamieszczamy kilka wybranych komentarzy zamieszczonych na profilu na Facebooku pod cytatem jednej z pielęgniarek. Pielęgniarka: Liczę już lata do…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca podaje stawkę godzinową.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Grupa, która oferuje prawie 1500 miejsc w nowoczesnych Domach opieki dla seniorów i Klinikach rehabilitacyjnych, specjalizujących się w…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychOdszkodowania dla pielęgniarek LM

Odszkodowania pielęgniarek - jak prawidłowo uzasadnić pozew.

1 min czytania
Wzór uzasadnienia pozwu pielęgniarki o odszkodowanie W bieżącym wydaniu Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych, które zostało wydane 11 lipca 2024 r. publikujemy…
Komentarze