Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie zmiany definicji działalności gospodarczej. Ministerstwo Finansów jednoznacznie opowiedziało się za przyjęciem wykładni, zgodnie z którą lekarz oraz pielęgniarka…

2 min czytania
Aktualności

Komunikat Ministra Zdrowia
w sprawie zmiany definicji działalności gospodarczej.
 
W dniu 1 stycznia 2007 r. weszła w życie zmieniona definicja pozarolniczej działalności gospodarczej, wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).
Stosownie do przepisu art. 5b ust. 1 powyższej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)  odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, 
2)  są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności, 
3)  wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością. 
W związku z wątpliwościami dotyczącymi między innymi kwestii czy osoby wykonujące zawody medyczne na rzecz np. szpitali w formie jednoosobowej działalności gospodarczej nie utracą statusu przedsiębiorcy Minister Zdrowia wystąpił do Ministra Finansów z prośbą o interpretację wprowadzanych regulacji.
Zgodnie z otrzymanym z Ministerstwa Finansów stanowiskiem w tej sprawie, zmiana w zakresie definicji działalności gospodarczej nie odbiera osobom wykonującym zawody medyczne, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, możliwości świadczenia w ramach tej działalności na podstawie zawartych kontraktów, usług na rzecz szpitali. Osoby te, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie utracą statusu przedsiębiorcy tylko dlatego, że w ramach kontraktu realizują usługi na rzecz szpitali.
Uzasadniając przedmiotowe stanowisko, Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę na art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.), który przewiduje solidarną odpowiedzialność udzielającego zamówienie i przyjmującego zamówienie za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu świadczeń w zakresie udzielonego zamówienia. Również przy takim brzmieniu przepisu ustawowego, Ministerstwo Finansów jednoznacznie opowiedziało się za przyjęciem wykładni, zgodnie z którą lekarz oraz pielęgniarka świadczący usługi na rzecz szpitala w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie zawartego kontraktu, nie utracą statusu przedsiębiorcy, w związku z nową definicją działalności gospodarczej.
 
 
źródło informacji: http://www.mzios.gov.pl/
 
Zobacz również:
 
 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7700 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Skuteczne sposoby na blizny

2 min czytania
Blizny to bardzo nieestetyczne defekty kosmetyczne, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Powstają na skutek urazów mechanicznych bądź oparzenia skóry. Niosą ze…
Aktualności

Pielęgniarka zaobserwowała na kardiomonitorze liczne zakłócenia. To był początek tragedii.

2 min czytania
Dramat w jednym ze szpitali Portal igryfino.pl zamieścił w dniu 26 marca 2023 roku poniższą informację. Zdarzenie miało miejsce 23 marca 2023…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki na obozie harcerskim. Zobacz terminy i zakres obowiązków.

1 min czytania
Dodatkowa praca dla pielęgniarki Wkrótce wkroczymy w okres wakacyjny, a w związku z tym w wyszukiwarce ofert pracy coraz częściej możemy zauważyć…
Komentarze