Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie zmiany definicji działalności gospodarczej. Ministerstwo Finansów jednoznacznie opowiedziało się za przyjęciem wykładni, zgodnie z którą lekarz oraz pielęgniarka…

2 min czytania
Aktualności

Komunikat Ministra Zdrowia
w sprawie zmiany definicji działalności gospodarczej.
 
W dniu 1 stycznia 2007 r. weszła w życie zmieniona definicja pozarolniczej działalności gospodarczej, wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).
Stosownie do przepisu art. 5b ust. 1 powyższej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)  odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności, 
2)  są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności, 
3)  wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością. 
W związku z wątpliwościami dotyczącymi między innymi kwestii czy osoby wykonujące zawody medyczne na rzecz np. szpitali w formie jednoosobowej działalności gospodarczej nie utracą statusu przedsiębiorcy Minister Zdrowia wystąpił do Ministra Finansów z prośbą o interpretację wprowadzanych regulacji.
Zgodnie z otrzymanym z Ministerstwa Finansów stanowiskiem w tej sprawie, zmiana w zakresie definicji działalności gospodarczej nie odbiera osobom wykonującym zawody medyczne, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą, możliwości świadczenia w ramach tej działalności na podstawie zawartych kontraktów, usług na rzecz szpitali. Osoby te, prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą, nie utracą statusu przedsiębiorcy tylko dlatego, że w ramach kontraktu realizują usługi na rzecz szpitali.
Uzasadniając przedmiotowe stanowisko, Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę na art. 35 ust. 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408 z późn. zm.), który przewiduje solidarną odpowiedzialność udzielającego zamówienie i przyjmującego zamówienie za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu świadczeń w zakresie udzielonego zamówienia. Również przy takim brzmieniu przepisu ustawowego, Ministerstwo Finansów jednoznacznie opowiedziało się za przyjęciem wykładni, zgodnie z którą lekarz oraz pielęgniarka świadczący usługi na rzecz szpitala w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie zawartego kontraktu, nie utracą statusu przedsiębiorcy, w związku z nową definicją działalności gospodarczej.
 
 
źródło informacji: http://www.mzios.gov.pl/
 
Zobacz również:
 
 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8778 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Praca pielęgniarek – obecny wymiar czasu pracy to 7 godzin i 35 minut. Kontrowersje wokół tygodniowego skrócenia wymiaru czasu pracy.

2 min czytania
Poseł: czy policzono, ile dodatkowych pielęgniarek i położnych trzeba będzie zatrudnić, jeśli skrócimy czas pracy o 12,5%? Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – tak minister zdrowia nas traktuje.

5 min czytania
Wiceminister zdrowia: „uważamy, że ta propozycja nie jest oczywiście zadowalająca panie pielęgniarki”… Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych przedstawia pierwszy fragment dyskusji podczas…
AktualnościPraktyka zawodowa

Czas pracy pielęgniarek a zapowiedzi skróconego czasu pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia.

2 min czytania
Poseł: Pięknie brzmi: dodatkowy czas dla rodziny, tylko pytanie, kto w tym czasie będzie pracował. Przecież lekarza, pielęgniarki nie zastąpi sztuczna inteligencja….
Komentarze