Konferencja Międzynarodowa "Pielęgniarstwo polskie – pielęgniarstwem europejskim". Warszawa, 8 grudnia 2006 r.

2 min czytania
Aktualności

Szczegóły 


Projekt 'ROZWIJAJĄC SKRZYDŁA EUROPEJSKIEGO PIELĄGNIARSTWA”.

Projekt „Rozwijając skrzydła europejskiego pielęgniarstwa”, którego liderem jest Fundacja Copernico 2000 Warszawa (obecnie pod nazwą Fundacja Prodest), przedstawia mobilność geograficzną i zawodową pielęgniarek i położnych z perspektywy Polski, Włoch, Słowenii i Czech, czterech państw uczestniczących w projekcie. Łączy on umiejętności partnerów technicznych, związane z zarządzaniem projektami współfinansowanymi ze środków Unii Europejskiej z wiedzą i doświadczeniem partnerów eksperckich, jak Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, która jest drugim partnerem pochodzącym z Polski. Tak zbudowane międzynarodowe partnerstwo pozwala na precyzyjne określenie motywów mobilności, jej zalet oraz rozmaitych barier, jak brak uznawalności kwalifikacji zawodowych i pokazanie sposobów ich przezwyciężania na przykładzie innych państw uczestniczących w projekcie.

Historyczną inspiracją dla projektu była sylwetka Florence Nightingale (1820 – 1910), twórczyni współczesnego pielęgniarstwa. Jej liczne książki, analizy i badania dotyczące pielęgniarstwa oraz założona przez nią w 1860 roku w Londynie pierwsza świecka szkoła pielęgniarstwa były bodźcami do poprawy warunków sanitarnych i opieki nad pacjentami oraz doprowadziły do wzrostu prestiżu zawodu pielęgniarki. W dzisiejszych czasach, kiedy istnieją lekarstwa i terapie medyczne dla wielu różnych chorób i dolegliwości, pielęgniarstwo zmaga się z nowymi wyzwaniami. Pielęgniarki nie tylko muszą dbać o pacjentów, ale muszą także dbać o siebie- muszą być świadome swoich praw i możliwości na europejskim rynku pracy, wśród których jako jeden z priorytetów należy wymienić mobilność zawodową oraz geograficzną.

Projekt jest szczególnie istotny, gdyż w dwa lata po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej nie ma aktualnych i wyczerpujących analiz o skali zjawiska migracji polskich pielęgniarek i położnych do innych krajów Unii Europejskiej w poszukiwaniu pracy, choć Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych potwierdza wystawienie ponad dwóch tysięcy zaświadczeń o kwalifikacjach zawodowych, zgodnych z dyrektywami wspólnotowymi. Porównując tę ilość z liczbą ponad dziesięciu tysięcy absolwentów szkół pielęgniarskich w latach 2001 – 2004 i postępującym spadkiem liczby absolwentów, widać, że nawet czasowa emigracja pielęgniarek zaczyna stawać się realnym problemem. W związku ze starzeniem się społeczeństwa europejskiego, zapotrzebowanie na pielęgniarki będzie rosło. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że również w Polsce działają te same mechanizmy. Analiza przyczyn emigracji pozwoli odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób nie dopuścić do deficytu na wykształcone pielęgniarki i położne w Polsce.

Dzięki międzynarodowej wymianie doświadczeń między partnerami, określeniu dobrych praktyk, omówieniu zjawiska podczas konferencji, seminariów i warsztatów zrealizowanych w ramach projektu wzrośnie świadomość szerokiej grupy podmiotów odnośnie stanu obecnego i najskuteczniejszych rozwiązań dążących do jego poprawy. Mając na celu trwałe rozpowszechnienie rezultatów, projekt przewiduje sporządzenie raportów i analiz prezentujących aktualne dane i wnioski, jakie powstaną w ramach współpracy między partnerami podczas realizacji projektu.

Pojedynczy projekt nie jest w stanie przezwyciężyć wszystkich barier, które stoją na przeszkodzie swobodnego przepływu pracowników ale może on zapoczątkować fazę pozytywnych zmian w tej kwestii, bowiem cytując samą Florence Nightingale “nigdy nie powinniśmy stracić żadnej szansy na zapoczątkowanie idei, jakkolwiek małej, bo wspaniale jest patrzeć, jak maleńkie ziarnko gorczycy samo kiełkuje i jednocześnie zapuszcza korzenie”.

źródło informacji: http://www.mps.gov.pl

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8012 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Siatka płac pielęgniarek - wiceminister zdrowia poprze podwyżki dla pielęgniarek.

2 min czytania
Wiceminister zdrowia: będę głosował za ustawą, którą do sejmu skierował związek pielęgniarek Obecny wiceminister zdrowia pan Waldemar Kraska, podczas wywiadu udzielonego w…
Aktualności

Czy zamrażanie tkanki tłuszczowej działa?

3 min czytania
W klinikach medycyny estetycznej jest dostępnych coraz więcej zabiegów wspomagających proces odchudzania. Przy zrzucaniu zbędnych kilogramów podstawą są oczywiście dieta i odpowiednia…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Wynagrodzenia pielęgniarek - dlaczego większość sejmowa już nie kocha ustawy związku pielęgniarek?

3 min czytania
Sejmowa debata nad ustawą autorstwa związku pielęgniarek ukazuje znaczącą zmianę w podejściu do projektu ustawy o wynagrodzeniach pielęgniarek W pierwszym artykule redakcyjnym…
Komentarze