Koronawirus – drastyczny brak pielęgniarek

2 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii


Braki w personelu medycznym

Podczas epidemii w Chinach z ponad 80 tys. zakażonych ok. pięciu tysięcy (6 proc. ) wymagało leczenia na intensywnej terapii. 40 proc. z nich miało ostrą niewydolność oddechową i niemal co czwarty taki pacjent zmarł.

Czy gdy spojrzymy na te dane, mamy w Polsce wystarczającą liczbę stanowisk intensywnej terapii, respiratorów i innego sprzętu potrzebnego oraz specjalistów intensywnej terapii? – zapytaliśmy prof. Radosława Owczuka, konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

– Rzeczywiście zdarza się, że brakuje stanowisk intensywnej terapii w sytuacjach zwyczajnych. Podjęte działania na poziomie Ministerstwa Zdrowia, wojewodów i NFZ zwiększające liczbę stanowisk intensywnej terapii powinny zabezpieczyć potencjalnie rosnące potrzeby. Trudno w chwili obecnej oszacować te potrzeby – odpowiedział.

Poza respiratorami pacjenci potrzebują też specjalistów do opieki nad chorymi z niewydolnością oddechową.

Prof. Owczuk powiedział nam, że w razie potrzeby, zamiast znieczulać przy planowych operacjach, pacjentami z niewydolnością oddechową będą zajmować się anestezjolodzy z innych oddziałów.

– Posiadają pełne kompetencje do leczenia niewydolności oddechowej – mówi.

Ale brakuje również pielęgniarek. – Nie jesteśmy przygotowani na epidemię choroby, w której trzeba wspomagać płuca. Nie mamy dodatkowych zespołów pielęgniarek, które potrafią obsłużyć aparaturę na OIOM-ie – mówił w „Dużym Formacie” internista z warszawskiej kliniki.

Inaczej pracuje się na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach zakaźnych, a inaczej w zwykłych lecznicach.

– Personel w szpitalach zakaźnych doskonale radzi sobie z opieką nad izolowanym pacjentem. A teraz w wielu szpitalach będzie trzeba zorganizować coś, co funkcjonuje jak intensywna terapia szpitala zakaźnego. W wielu miejscach brakuje sprzętu, masek i ubrań. 12-godzinny dyżur w kombinezonie ochronnym z całym zestawem to morderczo ciężka praca dla osób nieprzyzwyczajonych – tłumaczy dr Witt. Takie zabezpieczenia są konieczne. We Włoszech wśród chorych na koronawirusa jest prawie 600 lekarzy i pielęgniarek. – Jeżeli nie będziemy przestrzegać procedur epidemiologicznych, nie damy rady powstrzymać epidemii w Polsce – dodaje.

Czytaj cały artykuł pt. Za mało respiratorów, za mało ludzi do ich obsługi. Już dziś jest "permanentny stan przeciążenia systemu"

źródło: wyborcza.pl

Więcej o bezpieczeństwie pielęgniarki – koronawirus SARS-CoV-2…

 Zobacz także:

Praca dla pielęgniarki – 5300 PLN.

Sejm – pielęgniarki zostały: "poinstruowane i przygotowane".

GIS – testy na koronawirusa są "bardzo drogie".


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7493 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nie zaszeregowano nikogo do grupy 2. Wypłacają dodatki za magistra.

2 min czytania
Dyrektor informuje w sprawie sposobu wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek Portal Urzędu Miejskiego w Krakowie krakow.pl informuje, że radni z Komisji Zdrowia Rady Miasta…
Aktualności

Upokarzające uprawnienia dla pielęgniarek.

2 min czytania
Uprawnienia pielęgniarek I i II stopnia W artykule pt. Uprawnienia pielęgniarki I i II stopnia. Różnice. przytoczyliśmy publikację dotyczącą zakresów uprawnień pielęgniarek….
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.

Do egzaminu specjalizacyjnego przystąpiło 964 pielęgniarek.

1 min czytania
Analiza danych Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych W kilku artykułach na Portalu prezentowaliśmy statystyki dotyczące liczby wydanych dyplomów uzyskania tytułu specjalisty…
Komentarze