Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek – szczepienia ochronne.

2 min czytania
AktualnościSzkolenie pielęgniarek i położnych
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek – szczepienia ochronne.

Szczepienia ochronne dla pielęgniarek – kurs specjalistyczny.

Kurs specjalistyczny szczepienia ochronne przygotowuje pielęgniarki do samodzielnego udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie szczepień ochronnych, postępowania w przypadku wystąpienia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) oraz prowadzenia sprawozdawczości w zakresie szczepień ochronnych.

Czas trwania kształcenia w tym zakresie

Łączna liczba godzin przeznaczonych na realizację programu kursu specjalistycznego w kontakcie z wykładowcą/opiekunem stażu wynosi 80 godzin dydaktycznych:

  • zajęcia teoretyczne – 35 godzin,
  • zajęcia praktyczne – 45 godzin.

Organizator kształcenia w porozumieniu z kierownikiem kursu, ma prawo dokonać modyfikacji czasu trwania zajęć teoretycznych. Oznacza to, że 90% łącznej liczby godzin przeznaczonych na realizację programu nie podlega zmianie. Wskazane 10%, co stanowi nie więcej niż 8 godzin, może być wykorzystane na samokształcenie.

Uprawnienia pielęgniarki i położnej po ukończeniu kursu

Wykaz świadczeń zdrowotnych, do których jest uprawniona pielęgniarka, położna po ukończeniu kursu: 

1. Wykonanie szczepień ochronnych w ramach kalendarza szczepień i na zlecenie właściwych jednostek organizacyjnych służby zdrowia oraz wystawianie związanych z tym zaświadczeń.
2. Wykonanie i odczytanie próby tuberkulinowej.
3. Rozpoznanie, klasyfikowanie i charakteryzowanie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz podejmowanie stosownych działań w przypadku ich wystąpienia.
4. Sporządzanie sprawozdania z realizacji szczepień ochronnych oraz dokonywanie analizy wykonalności szczepień ochronnych.
5. Edukowanie dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych w zakresie szczepień ochronnych.

źródło: ckppip.edu.pl

Liczba miejsc szkoleniowych w systemie SMK

Poniżej publikujemy wykaz miejsc szkoleniowych na kursach – II połowa 2022 roku – szczepienia ochronne dla pielęgniarek. Dane pochodzą z Systemu Monitorowania Kształcenia (SMK).

WojewództwoLiczba miejsc szkoleniowych
dolnośląskie255
kujawsko-pomorskie190
lubelskie175
lubuskiebrak
łódzkie15
małopolskie275
mazowieckie370
opolskie65
podkarpackie125
podlaskie95
pomorskie80
śląskie305
świętokrzyskie185
warmińsko-mazurskie50
wielkopolskie95
zachodniopomorskie80

Z powyższych danych wynika, że w całej Polsce jest aż 2 360 miejsc szkoleniowych w zakresie powyższego kursu dla pielęgniarek.

źródło: smk.ezdrowie.gov.pl

Według informacji prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych, łączna liczba pielęgniarek, które ukończyły kurs specjalistyczny szczepienia ochronne w latach 2016 – 2021 wynosi 21 208.

Ceny szkolenia – wykonanie i interpretacja zapisu elektrokardiograficznego u dorosłych

Poniżej przedstawiamy krótki cennik, z podziałem na miasta, w których odbywa się szkolenie. W kilku miejscach szkoleniowych widnieje informacja, że cena jest uzależniona od ilości osób.

Warszawa: 700 złBiałystok: 600 zł
Łódź: 450 złPoznań: 450 zł
Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

618 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Czy Niedzielski zwróci godność zawodową pielęgniarkom z grupy 6?

2 min czytania
Minister zdrowia po 6 latach dostrzegł, że siatka płac pielęgniarek ma wady… Można powiedzieć, że dzień 27 stycznia 2023 roku to taki…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Jaka wysokość odszkodowania dla pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Analiza wysokości odszkodowania dla dyskryminowanych pielęgniarek i położnych z grupy 6 Sprawa dyskryminującej siatki płac nabiera w ostatnich dniach znacznego przyspieszenia. Wbrew…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Top 3 torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek.

1 min czytania
Torby pierwszej pomocy dla pielęgniarek. Torba medyczna powinna być podstawowym wyposażeniem każdej pielęgniarki, aby pomieścić wszystkie niezbędne materiały potrzebne do udzielenia pomocy…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Zarobki pielęgniarek. Pielęgniarka - dyrektor to mi powiedział. Masakra.