Lekarz dostaje dodatek. Pielęgniarka nie.

2 min czytania
AktualnościPraktyka zawodowaWynagrodzenia pielęgniarek
Lekarz dostaje dodatek. Pielęgniarka nie.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych wspólnie z lekarzami…

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wielokrotnie podkreślała kontrowersje w zakresie wspólnych działań związku pielęgniarek i położnych wraz z grupą zawodową lekarzy, mających na celu poprawę warunków pracy.

Naprawdę trudno się doszukać pozytywów kiedy pani przewodniczącą Krystyna Ptok w imieniu pielęgniarek wraz przedstawicielami lekarzy walczyła w białym miasteczku o korzystne zapisy w siatce płac.

Czy Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych nie potrafi samodzielnie walczyć o warunki pracy pielęgniarek i położnych? Czy związek ten nie potrafi być samodzielnym bytem tylko stanowić część centrali związkowej FZZ, która skupia także inne zawody medyczne?

Więcej w sprawie czytaj w artykule pt. Kiedy pielęgniarka jest kosztem, a lekarz wartością dodaną.

Dzisiaj redakcja portalu pokazuje jak w realu wygląda solidarność pracownicza pomiędzy zawodami lekarza i pielęgniarki.

Lekarz pracuje w święta. Dostaje dodatek

Poniżej wyciąg z umowy o wykonywanie świadczeń zdrowotnych przez lekarza i pielęgniarkę. Lekarz za pracę „w dzień wolny od pracy tzw. dyżur świąteczny” otrzymuje dodatek. Pielęgniarka nie! Sytuacja dotyczy tego samego podmiotu leczniczego.

W umowie lekarza zamieszczono zapis:

1. Strony ustalają, iż należność z tytułu wykonywania przedmiotu niniejszej umowy będzie obliczona na podstawie iloczynu ilości faktycznie przepracowanych godzin oraz stawki za 1 godzinę dyżuru.

2. Stawka za jedną godzinę dyżuru będącego przedmiotem niniejszej umowy wynosi …………….. zł brutto ( słownie: ………………. zł).

3. Dodatkowo Przyjmującemu zamówienie przysługuje:

– za udzielanie świadczeń w dzień wolny od pracy tzw. dyżur świąteczny – dodatek do każdej godziny dyżuru w wysokości 30 zł brutto.

Za dzień wolny od pracy tzw. dyżur świąteczny, uważa się: 1 stycznia – Nowy Rok, 6 stycznia – Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkiej Nocy, drugi dzień Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Państwowe, 3 maja – Święto Narodowe, dzień Bożego Ciała, 15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP, 1 listopada – Wszystkich Świętych, 11 listopada – Święto Narodowe, 24 grudnia – Wigilia, 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia, 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia, 31 grudnia – Sylwester,

Pielęgniarka pracuje w święta. Nie dostaje dodatku

W umowie pielęgniarki zamieszczono zapis:

Przyjmujący zamówienie w każdym roku obowiązywania umowy zobowiązany jest do udzielania świadczeń w ramach co najmniej 1 dyżuru przypadającego w święta Wielkanocne lub Bożego Narodzenia, 1 dyżuru w następujące dni: Sylwester, Nowy Rok lub Wigilię Bożego Narodzenia oraz jednego dyżuru w tzw. długie weekendy.

O dodatku za pracę „w dzień wolny od pracy tzw. dyżur świąteczny” w przypadku pielęgniarki brak zapisu.

Inf. wł. pielegniarki.info.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.8 / 5. Ilość głosów: 20

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7536 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki i opiekunowie medyczni mają te same problemy zdrowotne.

2 min czytania
Choroby zawodowe pielęgniarek i położnych Dolegliwości mięśniowo-szkieletowe to choroby, które bardzo często występują u pielęgniarek. Wiąże się to z zakresem obowiązków, które…
AktualnościOferty pracy

Szpital zatrudni pielęgniarki na oddziałach. Do 10,5 tys. PLN.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie zatrudni pielęgniarki/pielęgniarzy w klinikach/oddziałach/POZ. Forma pracy: Pełny etat…
Aktualności

60-lecie szkoły pielęgniarskiej.

2 min czytania
W 1995 r. zakończono kształcenie pielęgniarek na poziomie licealnym Posiedzenie Sejmu w dniu 1 grudnia 2022 roku Poseł Beata Strzałka: Panie Marszałku!…
Komentarze
×
Aktualności

Pacjenci o pielęgniarkach...