Liczba zaszczepionych pracowników ochrony zdrowia.

1 min czytania
AktualnościPielęgniarki w pandemii
Liczba zaszczepionych pracowników ochrony zdrowia.


Obecna sytuacja pracowników ochrony zdrowia

Komisja Zdrowia na posiedzeniu zwołanym w trybie art. 152 ust. 2 regulaminu Sejmu na wniosek grupy posłów wysłuchała „Informacji Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego na temat obecnej sytuacji pracowników wykonujących zawody niemedyczne, świadczących pracę w podmiotach leczniczych i mających styczność z osobami chorymi na COVID-19”.

Uzasadnienie wniosku o zwołanie posiedzenia przedstawiła poseł Monika Wielichowska (KO).
Wnioskodawców interesują powody pominięcia tzw. pracowników niemedycznych ochrony zdrowia przy przyznawaniu dodatkowego wynagrodzenia za pracę w związku ze zwalczaniem epidemii COVID-19, a także ewentualne plany Rady Ministrów lub Ministerstwa Zdrowia zmierzające do przyznania tego rodzaju środków finansowych pracownikom wykonującym zawody niemedyczne.

Informację przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia – Maciej Miłkowski.
Ministerstwo Zdrowia od początku pandemii dbało o zapewnienie personelowi ochrony zdrowia środków ochrony indywidualnej. Wszyscy pracownicy zostali zakwalifikowani do programu szczepień i większość (ok. 800 tys. osób) została już zaszczepionych. Dzięki temu notuje się około dziesięciokrotny spadek zakażeń w trakcie obecnej trzeciej fali epidemii w porównaniu z drugą falą. W ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia udało się podpisać protokół uzgodnień dotyczący nowej stawki najniższego wynagrodzenia w sektorze ochrony zdrowia. Ponadto bardzo wysoko wyceniono refundację tzw. świadczeń covidowych.

W dyskusji zwracano uwagę, iż charakter pracy oraz rodzaj czynności wykonywanych przez tego rodzaju grupę zawodową jest obarczony szczególnym ryzykiem zarażenia się koronawirusem SARS-CoV-2. Posłowie pytali m.in. o: możliwość przyznania pracownikom niemedycznym rekompensaty za okres niewypłacania im dodatku covidowego; wynegocjowane nowe stawki wynagrodzeń w ochronie zdrowia i pochodzenie środków na planowane od 1 lipca br. podwyżki; zbieranie przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego danych o liczbie zachorowań i zgonów w wyniku zakażenia się wirusem SARS-CoV-2 w poszczególnych zawodach medycznych i niemedycznych; prowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia rejestru personelu pomocniczego, zwłaszcza zatrudnianego przez firmy outsourcingowe.

źródło: sejm.gov.pl

Czytaj więcej w działach: 

Nowa siatka płac

Dodatki dla pielęgniarek

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8296 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - zmiany w wynagrodzeniach w 2025 i 2026 roku.

2 min czytania
Bierność koalicji rządowej w sprawie nierównego traktowania pielęgniarek z grupy 5 i 6 Nowa koalicja rządowa nie zrobiła nic do tej pory…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Pracodawca zapewnia "konkurencyjne i atrakcyjne wynagrodzenie pakietowe".

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarek Nowatorska Klinika Medycyny Estetycznej premium, działającą w dziedzinie transplantacji włosów i trychologii, medycyny estetycznej, a także kosmetologii, chirurgii…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki - wynagrodzenie zasadnicze od 1 stycznia 2025 r.

1 min czytania
Wynagrodzenia pielęgniarek – propozycja ministerstwa W poniższym artykule, który pochodzi z lipcowego wydania Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych zajmiemy się tematem związanym…
Komentarze