Dodatki dla pielęgniarek
Poniżej prezentujemy list pielęgniarek i położnych Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Powiatowego w Sochaczewie do dyrekcji szpitala:
W związku z poleceniem ministra zdrowia zgodnie z odpowiednimi ustawami, w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu, prosimy o udzielenie wyczerpujących wyjaśnień w kwestii wypłat dodatkowego świadczenia pieniężnego wynikającego z w/w podstawy prawnej. ZOZ Szpitala Powiatowego został sklasyfikowany jako tzw. szpital drugiego poziomu referencyjnego zabezpieczenia covidowego. Jak wiadomo między innymi z dokumentacji medycznych na wszystkich odcinkach Oddziału Ginekologicznego sala porodowa z funkcją izby przyjęć i Oddziału Neonatologicznego przyjmowane były przybyłe pacjentki ze stwierdzonym zakażeniem koronawirusa SARS-CoV-2 lub z jego podejrzeniem. Wielu z nas zaraziło się podczas pracy z takimi pacjentami. i przeszło chorobę COVID-19 i zmuszone zostało do izolacji, bądź do pobytu w kwarantannie.
Dodatek zgodnie z poleceniem przysługuje wszystkim osobom wykonującym zawód medyczny w rozumieniu art. 2 z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej, czyli osoby uprawnione na podstawie odrębnych przepisów do udziału świadczeń zdrowotnych oraz osób legitymujących się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych określonych w zakresie określonej dziedziny medycyny.
W związku z powyższym oczywiste jest, że położne i pielęgniarki jako personel pracujący i udzielający świadczenia zdrowotne przy pacjentach z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2 podlegają regulacji zawartej w poleceniu ministra zdrowia i uprawienia do dodatku covidowego.
Jak wynika z treści rozporządzenia kwoty dodatku powinny być w wysokości 100 procent wynagrodzenia danej osoby oraz nie wyższe niż 15 tys. zł. Obliczenia dodatku dokonuje się włącznie na podstawie wynagrodzenia danej osoby w podmiocie leczniczym, ponieważ dodatek jest uzależniony jedynie od miesięcznego wynagrodzenia danej osoby. Nie stosuje się innych kryteriów przyznawania przy obliczeniu jego wysokości. Oznacza to, że nie wolno uzależniać wysokości dodatku od ilości godzin przepracowanych przy pacjencie zakażonym lub podejrzanym o zakażenie i czasu przebywania w kombinezonie oraz innych środkach ochrony indywidualnej
Mając w uwadze powyższy stan prawny faktyczny domagamy się od pana dyrektora wyczerpujących wyjaśnień w zakresie wykonania polecenia ministra zdrowia. Chcemy wiedzieć dlaczego do tej pory nie naliczono nam dodatków i nie otrzymaliśmy żadnych świadczeń covidowych. Chcemy wiedzieć kiedy i w jakiej wysokości wypłacone zostaną wypłacone dodatki do wynagrodzeń. Chcielibyśmy również wiedzieć jakie były przyczyny niewykonania polecenia ministra zdrowia i jakie czynniki o tym zdecydowały. Zwracamy uwagę, że odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna, ponieważ niewykonania poleceń uważamy z działanie na szkodę zakładu pracy jako sprzeczne z interesem pracowników.
Od treści odpowiedzi uzależniamy dalsze czynności prawne podejmowane w tej sprawie
Pielęgniarki i położne ze Szpitala Powiatowego w Sochaczewie
źródło: e-sochaczew.pl