Luteina dopochwowa w ciąży: zastosowanie, dawkowanie i skutki uboczne

3 min czytania
Aktualności
Luteina dopochwowa w ciąży: zastosowanie, dawkowanie i skutki uboczne

Jesteś w ciąży i lekarz przepisał Ci luteinę dopochwową? Zastanawiasz się, w jakim celu oraz czy jej stosowanie może wywołać skutki uboczne i być niebezpieczne dla dziecka? Luteina to potoczna nazwa progesteronu, czyli jednego z kluczowych hormonów produkowanych w organizmie kobiety. Jest niezbędna m.in. do podtrzymania ciąży, dlatego w przypadku wystąpienia niedoborów, przyszła mama musi ją dostarczać z zewnątrz. Więcej na temat leku oraz tego, jak wygląda dawkowanie luteiny w ciąży, dowiesz się z artykułu. Zapraszamy do lektury!

Czym jest luteina i dlaczego jest ważna w ciąży?

Luteina, a ściślej rzecz ujmując progesteron, bo tak fachowo powinniśmy ją nazywać, jest żeńskim hormonem płciowym, pełniącym w organizmie kobiety niebagatelną rolę. Luteina odpowiada m.in. za:

 • owulację;
 • przygotowanie wyściółki macicy (endometrium) na zagnieżdżenie się zarodka;
 • hamowanie czynności skurczowej macicy, co chroni przed poronieniem i przedwczesnym porodem.

Na tym jednak zadania luteiny się nie kończą. Hormon ten zwiększa również tolerancję immunologiczną matki na antygeny płodu, a więc zapobiega jego odrzuceniu przez organizm ciężarnej. Ponadto luteina zapoczątkowuje akcję porodową oraz przygotowuje gruczoły sutkowe do laktacji. No dobrze, a gdzie odbywa się produkcja tak ważnego hormonu?

Progesteron w fazie lutealnej cyklu miesiączkowego oraz na początku ciąży produkowany jest przede wszystkim przez ciałko żółte (w odpowiedzi na stymulację hormonem luteinizującym, czyli LH oraz gonadotropiną kosmówkową, czyli βHCG). Do 7. tygodnia rozwój i podtrzymanie ciąży w zasadzie całkowicie zależą od jajnikowej produkcji progesteronu. Dopiero między 7. a 10. tygodniem za wytwarzanie hormonu zaczyna odpowiadać łożysko.

Kiedy zastosowanie luteiny w ciąży jest wskazane?

Progesteron jest lekiem powszechnie wykorzystywanym w ginekologii i położnictwie. Badania naukowe potwierdzają, że jego zastosowanie zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu oraz poronienia, zarówno poronień nawracających jak i poronienia zagrażającego. Luteinę zażywają także kobiety, które dopiero planują zajść w ciążę, zwłaszcza gdy stwierdzono u nich tzw. niedomogę lutealną. Jest to stan obniżonego poziomu progesteronu w organizmie i wynika z niewydolności ciałka żółtego. Ponieważ luteina przygotowuje błonę śluzową macicy na przyjęcie zarodka, stosuje się ją również u pacjentek korzystających procedury in vitro, bezpośrednio po przeprowadzonym transferze.

Jak stosować luteinę dopochwową w ciąży?

Luteina jest dostępna w trzech postaciach: tabletek doustnych, podjęzykowych lub tabletek dopochwowych. Preparaty doustne charakteryzują się niższym wchłanianiem, dlatego stosuje się je głównie na początku ciąży, natomiast preparaty dopochwowe – o wyższym wchłanianiu – stosuje się, gdy ciąża jest już zaawansowana.

Dawkowanie luteiny dopochwowej w ciąży

Dawkowanie luteiny w ciąży powinno być ustalone przez lekarza, w oparciu o przyczynę, dla której została ona wdrożona. Inne dawki będą bowiem przewidziane dla kobiet z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego, inne dla kobiet z niewydolnością fazy lutealnej, a jeszcze inne w poronieniach nawykowych, zagrażających czy w programach zapłodnienia pozaustrojowego. Przyszła mama nigdy nie powinna dobierać dawki na własną rękę, ponieważ może to nie przynieść zamierzonego efektu lub wywołać działania niepożądane.

Potencjalne skutki uboczne luteiny dopochwowej w ciąży

Zacznijmy od tego, że do tej pory żadne z przeprowadzonych badań nie potwierdziło negatywnego wpływu luteiny na organizm matki oraz jej dziecka. Luteina jest więc uznawana za lek bezpieczny, choć mogący wywoływać działania niepożądane. Skutki uboczne luteiny w ciąży to m.in.:

 • bóle i zawroty głowy,
 • świąd okolic intymnych,
 • bóle i wzdęcia brzucha,
 • zaparcia,
 • nudności i wymioty,
 • skurcze macicy,
 • senność,
 • wysypka, pokrzywka.

Czy każda kobieta w ciąży potrzebuje luteiny?

Luteinę w ciąży, czy to w formie doustnych czy dopochwowych tabletek, powinny przyjmować panie, które mają do tego wskazania, a więc stwierdzono u nich niedobór progesteronu w organizmie, są po przebytych poronieniach lub doświadczają skurczów macicy na początku ciąży. Warto pamiętać, że luteina jest lekiem wydawanym na receptę i powinna być stosowana wyłącznie na zalecenie lekarza. Suplementy diety dla kobiet w ciąży z luteiną w składzie to zupełnie inne preparaty niż luteina dopochwowa w ciąży i nie należy ich ze sobą mylić.

Podsumowując, luteina, inaczej progesteron, jest żeńskim hormonem płciowych wytwarzanym najpierw przez ciałko żółte, a później przez łożysko. Jego głównym zadaniem jest przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zarodka oraz podtrzymanie ciąży.
W przypadku występowania niedoborów luteiny ciężarna musi przyjmować ją z zewnątrz – w formie doustnej lub dopochwowej. Luteina, jak każdy lek, może wywoływać skutki uboczne, dlatego przyszła mama powinna ją stosować wyłącznie z przepisu lekarza, w ustalonych przez niego dawkach. 

Artykuł przygotowany został przy współpracy z https://gyncentrum.pl/centrum-leczenia-endometriozy/

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Pielęgniarki zgłosiły się do biura poselskiego.

3 min czytania
Posłanka pisze do ministra zdrowia po spotkaniu z pielęgniarkami w biurze poselskim… Interpelacja do ministra zdrowia w sprawie nieuznawania przy ustalaniu minimalnego…
Aktualności

Młodzi pasjonaci medycyny i nauk biologicznych - co oferuje CosinusYoung przyszłym lekarzom?

2 min czytania
Wybór liceum to ważny krok w kierunku przyszłej kariery zawodowej. Rozwój zainteresowań w szkole ponadpodstawowej z pewnością zaprocentuje w przyszłości i ułatwi…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i Położnych

Starsze pielęgniarki zarabiają gorzej od młodych pielęgniarek, ponosząc odpowiedzialność za wdrażanie absolwentek do zawodu.

1 min czytania
Dyskusja w Senacie Na stronie internetowej Senatu poinformowano, że w dniu 1 marca br. z inicjatywy wicemarszałka Senatu Michała Kamińskiego w Senacie…
Komentarze
×
AktualnościPraktyka zawodowa

Skutki pobierania krwi - galeria zdjęć.