Moi Drodzy, Koleżanki i Koledzy! Warto wesprzeć pielęgniarki z Olsztyna, które napisały list do ministra zdrowia! Zapraszamy do rozpowszechniania tego listu.
październik 2016 r.
Szanowny Panie Ministrze,
z uwagi na fakt, że zbliżamy się do końca pierwszego roku pełnienia przez Pana funkcji ministra zdrowia, w imieniu środowiska polskich pielęgniarek zwracamy się z prośbą o odpowiedź na nurtujące nas ważne kwestie:
1. Jakie działania zostały zainicjowane i zrealizowane podczas Pana kadencji, których celem jest poprawa dostępności i jakości opieki pielęgniarskiej, a jednocześnie poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków?
2. Od 1 stycznia 2016 r. pielęgniarki uzyskały nowe, poszerzone uprawnienia zawodowe w obszarze ordynacji lekowej, kluczowe dla poprawy efektywności funkcjonowania POZ, AOS, ale także opieki długoterminowej i onkologicznej. Jakie narzędzia systemowej promocji dla podejmowanych przez pielęgniarki odpowiedzialnych zadań oraz gratyfikacji dla pielęgniarek podejmujących nowe zadania zostały zaproponowane przez Pana zespół, w tym także NFZ?
3. Podczas Pana kadencji ratownicy medyczni w Polsce uzyskali możliwość wykonywania zawodu poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W jaki sposób został przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązany i uregulowany problem odpowiedzialności, koordynacji i nadzoru nad zadaniami wykonywanymi przez ratowników medycznych w oddziałach szpitalnych?
4. Dlaczego budując nowy model funkcjonowania POZ przyjął Pan założenia systemowe skutkujące niszczeniem wieloletniego dorobku kilku tysięcy pielęgniarek, które podjęły ryzyko wykonywania zawodu w oparciu o własne przedsiębiorstwa? Czy tworzenie nowych rozwiązań systemowych musi być wyłącznie powiązane z ochroną oczekiwań lekarzy rodzinnych?
5. Czy w świetle narastającego deficytu i zwiększającego się zapotrzebowania na kadry lekarskie i pielęgniarskie podjął Pan równoległe, tożsame działania w odniesieniu do obydwu grup zawodowych, tj.:
• zwiększył Pan limity kształcenia i zainicjował nowe ośrodki akademickie zarówno w odniesieniu do zawodu lekarza, jak i pielęgniarki?
• zaproponował Pan uzyskiwanie kwalifikacji specjalisty dla pielęgniarek w trybie szybkiej ścieżki, podobnie jak dla lekarzy?
• podjął Pan działania rządowe w celu sprowadzenia do kraju wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek pracujących za granicą, podobnie jak zapowiada się takie prace w kwestii sprowadzenia do kraju lekarzy?
• przedstawił Pan nowe rozwiązania dotyczące obniżenia standardów kształcenia w zawodzie lekarza, tak jak zaproponował Pan to pielęgniarkom?
6. Jakie nowe rozwiązania systemowe zostały opracowane przez Pana zespół, aby zwiększyć i uatrakcyjnić ofertę zatrudnieniową dla absolwentów studiów pielęgniarskich tak, aby nie musieli oni podejmować trudnych decyzji związanych z emigracją zawodową? Czytaj dalej…
Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych