Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych – List otwarty pielęgniarek do ministra zdrowia

2 min czytania
Aktualności

 

      

 

Moi Drodzy, Koleżanki i Koledzy! Warto wesprzeć pielęgniarki z Olsztyna, które napisały list do ministra zdrowia! Zapraszamy do rozpowszechniania tego listu. 

 

październik 2016 r.

Szanowny Panie Ministrze,
z uwagi na fakt, że zbliżamy się do końca pierwszego roku pełnienia przez Pana funkcji ministra zdrowia, w imieniu środowiska polskich pielęgniarek zwracamy się z prośbą o odpowiedź na nurtujące nas ważne kwestie:

1. Jakie działania zostały zainicjowane i zrealizowane podczas Pana kadencji, których celem jest poprawa dostępności i jakości opieki pielęgniarskiej, a jednocześnie poprawa bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków?

2. Od 1 stycznia 2016 r. pielęgniarki uzyskały nowe, poszerzone uprawnienia zawodowe w obszarze ordynacji lekowej, kluczowe dla poprawy efektywności funkcjonowania POZ, AOS, ale także opieki długoterminowej i onkologicznej. Jakie narzędzia systemowej promocji dla podejmowanych przez pielęgniarki odpowiedzialnych zadań oraz gratyfikacji dla pielęgniarek podejmujących nowe zadania zostały zaproponowane przez Pana zespół, w tym także NFZ?

3. Podczas Pana kadencji ratownicy medyczni w Polsce uzyskali możliwość wykonywania zawodu poza systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W jaki sposób został przez Ministerstwo Zdrowia rozwiązany i uregulowany problem odpowiedzialności, koordynacji i nadzoru nad zadaniami wykonywanymi przez ratowników medycznych w oddziałach szpitalnych?

4. Dlaczego budując nowy model funkcjonowania POZ przyjął Pan założenia systemowe skutkujące niszczeniem wieloletniego dorobku kilku tysięcy pielęgniarek, które podjęły ryzyko wykonywania zawodu w oparciu o własne przedsiębiorstwa? Czy tworzenie nowych rozwiązań systemowych musi być wyłącznie powiązane z ochroną oczekiwań lekarzy rodzinnych?

5. Czy w świetle narastającego deficytu i zwiększającego się zapotrzebowania na kadry lekarskie i pielęgniarskie podjął Pan równoległe, tożsame działania w odniesieniu do obydwu grup zawodowych, tj.:

• zwiększył Pan limity kształcenia i zainicjował nowe ośrodki akademickie zarówno w odniesieniu do zawodu lekarza, jak i pielęgniarki?

• zaproponował Pan uzyskiwanie kwalifikacji specjalisty dla pielęgniarek w trybie szybkiej ścieżki, podobnie jak dla lekarzy?

• podjął Pan działania rządowe w celu sprowadzenia do kraju wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek pracujących za granicą, podobnie jak zapowiada się takie prace w kwestii sprowadzenia do kraju lekarzy?

• przedstawił Pan nowe rozwiązania dotyczące obniżenia standardów kształcenia w zawodzie lekarza, tak jak zaproponował Pan to pielęgniarkom?

6. Jakie nowe rozwiązania systemowe zostały opracowane przez Pana zespół, aby zwiększyć i uatrakcyjnić ofertę zatrudnieniową dla absolwentów studiów pielęgniarskich tak, aby nie musieli oni podejmować trudnych decyzji związanych z emigracją zawodową? Czytaj dalej…

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 
Zobacz także:
 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8992 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościPraktyka zawodowa

MZ - pielęgniarka zoperuje pacjenta.

2 min czytania
Pielęgniarka – chirurgiczna asysta lekarza Ministerstwo zdrowia w dniu 16 lipca 2021 roku, na stronie legislacja.gov.pl ogłosiło projekt rozporządzenia. Dotyczy on “specjalizacji…
AktualnościOferty pracy

9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na…
Komentarze