Miesięcznik Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i Położnych nr 2/2016: pielęgniarki w sejmie – Tak traktowane są pielęgniarki!

3 min czytania
Aktualności

 

 

Tak traktowane są pielęgniarki!

 

Prezydent Duda oraz Prawo i Sprawiedliwość puszczali oko do pielęgniarek w kampanii wyborczej. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób obecnie rządzący podchodzą do problemów zawodowych pielęgniarek.

Na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych w dniu 15 stycznia 2016 roku jeden z posłów zgłasza poprawkę do budżetu na 2016 rok.

Poprawka większością głosów PIS zostaje odrzucona.

Wobec powyższego wnioskodawca poprawki zgłasza wniosek mniejszości, który brzmi:

„85) W części 01 – Kancelaria Prezydenta RP – zmniejszyć wydatki bieżące o kwotę 446 tys. zł w urzędach naczelnych organów władzy państwowej, kontroli i ochrony prawa (rozdz. 75101), z przeznaczeniem na zwiększenie wydatków bieżących w części 85/24 – Województwo śląskie na ratownictwo medyczne (rozdz. 85141) (§ 2840) na podwyżki wynagrodzeń na 68,7 etatów pielęgniarek w zespołach ratownictwa medycznego podwykonawców Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego”.

W dniu 27 stycznia na posiedzeniu plenarnym sejmu jedna z posłanek mówi:

Poseł Gabriela Lenartowicz

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Moje pytanie związane jest z poprawką, która znajduje się w sprawozdaniu komisji pod nr 85, dotyczącą środków w niewielkiej, jak na poprawki budżetowe, wysokości 446 tys. zł, z przeznaczeniem na zwiększenie budżetu wojewody śląskiego, na podwyżki wynagrodzeń, na 68,7 etatu pielęgniarki w zespołach ratownictwa medycznego podwykonawców wojewódzkiego pogotowia ratunkowego.

Chciałam zarekomendować państwu tę poprawkę i jednocześnie zapytać, czy być może rząd przewiduje w innym przedziale jakieś inne środki, którymi zostanie rozładowana ta gorsząca sytuacja, gdzie w tym samym publicznym szpitalu jedne pielęgniarki uzyskały podwyżkę, a drugie tylko dlatego, że legalnie wykonują pracę w ramach podwykonawstwa dla publicznego wojewódzkiego pogotowia ratunkowego, są inaczej, gorzej traktowane. Być może rząd przewiduje inne źródło i prosiłabym o ewentualne uwzględnienie tej poprawki w ramach wniosków mniejszości. Dziękuję.

Co się dzieje dalej?

W dniu 30 stycznia na plenarnym posiedzeniu sejmu odbyła się taka dyskusja (cytuję za stenogramem sejmowym):

Poseł Gabriela Lenartowicz

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Dyskutujemy tu o milionach, dziesiątkach, setkach milionów, ba, czasem ponad miliardzie, a moje pytanie wiąże się z wnioskiem mniejszości dotyczącym niewielkiej wartości 446 tys. zł. Mówiono tu już o tym, że pielęgniarki – to jest najgorzej, można powiedzieć, uposażona grupa zawodowa w sferze publicznej – dostały podwyżki. Otóż nie wszystkie. 68 pielęgniarek w województwie śląskim tych podwyżek nie dostało.

Mimo że pracują w publicznych zakładach opieki zdrowotnej i ich koleżanki na innych oddziałach te podwyżki dostały, one nie dostały, bo zgodnie z prawem tenże publiczny szpital jest podwykonawcą (Dzwonek) wojewódzkiego pogotowia ratunkowego. Moje pytanie. Jeśli szanowny Sejm nie będzie mógł z wiadomych względów zagłosować za tym wnioskiem mniejszości, zwracam się do pani premier z pytaniem, czy w imię sprawiedliwości, równego traktowania i solidarności… (Głos z sali: Tak.)

…wobec kobiet znajdzie te naprawdę niewielkie środki dla tych uczciwych, porządnie pracujących… (Głos z sali: Czas!)

…z wielkim poświęceniem kobiet, żeby zostały równo potraktowane, bo co do tego, że jest to rozwiązanie…

Marszałek:

Dziękuję, pani poseł.

Poseł Gabriela Lenartowicz:

…niesprawiedliwe i de facto bezprawne, nie ma wątpliwości. Dziękuję.

Marszałek:

Przystępujemy do głosowania.

Kto z pań i panów posłów jest za przyjęciem 85. wniosku mniejszości, zechce podnieść rękę i nacisnąć przycisk.

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Głosowało 449 posłów. Za głosowało 209 posłów, przeciw – 235 (wszyscy posłowie PiS), wstrzymało się 5 posłów.

Stwierdzam, że Sejm wniosek odrzucił.

Wybrał:

Mariusz Mielcarek

 

Zobacz więcej artykułów z najnowszego numeru Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych

 

 

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8992 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

9 tysięcy dla pielęgniarki. Dużo czy mało?

2 min czytania
Praca dla pielęgniarki – różne rodzaje umów W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przedstawiła analizę ofert pracy zamieszczonych w…
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarek – przegląd ogłoszeń.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek – wysokość wynagrodzeń w ofertach pracy Publikujemy przegląd ofert pracy dla pielęgniarek, zamieszczonych w Centralnej Bazie Ofert Pracy na…
AktualnościKomentarze pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki o upuście na stacjach paliw.

5 min czytania
Upust cenowy dla pielęgniarek na stacjach paliw Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych w sobotę 31 lipca 2021 roku, poinformował czytelników portalu o…
Komentarze