Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Minister docenił pielęgniarki. Zarobią mniej niż panie w administracji.

Pielęgniarki i położne w nowej siatce płac

Minister zdrowia w szczególny sposób podziękował Radzie Ministrów za przyjęcie projektu ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w podmiotach leczniczych. Podkreślił, że w zaproponowanych rozwiązaniach płacowych została uwzględniona „istotna rola pielęgniarek”.

Powyższą informację ministra zdrowia można potraktować dwojako. Po pierwsze – radosną twórczość urzędniczą. Po drugie – prowokację intelektualną.

Przypatrzymy się, jak w praktyce minister zdrowia Adam Niedzielski, uwzględnił istotną rolę pielęgniarek w nowej siatce płac.

Pielęgniarka zarobi mniej niż pani w administracji

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy, najniższe wynagrodzenia zasadnicze pielęgniarki lub położnej, od 1 lipca 2022 roku, nie będzie mogło być niższe niż 5 322,78 PLN.

Podkreślmy – pielęgniarki z wykształceniem wyższym (licencjat) lub średnim zawodowym. Przypisany współczynnik pracy dla tej grupy pielęgniarek i położnych wynosi – 0,94.

Natomiast współczynnik pracy, który został przypisany pani w administracji, która posiada wykształcenie wyższe, wynosi – 1,0.

Warto zwrócić uwagę w jaki sposób opisano grupę zawodową, która dotyczy osób w administracji. Jest to grupa 8:

Pracownik działalności podstawowej, inny niż pracownik wykonujący zawód medyczny z wymaganym wykształceniem wyższym.

Analiza zapisów dotyczących opisów grup zawodowych w tabeli zaszeregowania prowadzi do zaskakującego wniosku. Otóż w przypadku zawodu pielęgniarki i położnej, ma znaczenie czy wykształcenie jest na poziomie licencjackim czy magisterskim. Natomiast w przypadku pracowników administracyjnych takiego stopniowania nie ma. Dlaczego? Jest to kolejny przejaw niekorzystnych zapisów siatki płac dla zawodu pielęgniarki i położnej względem innych grup zawodowych.

Przypisany dla pracowników administracji współczynnik pracy w wysokości – 1,0 skutkuje, wynagrodzeniem nie niższym niż kwota – 5 662,53 PLN.

Czyli najniższe wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarki i położnej, jest mniejsze niż najniższe wynagrodzenie zasadnicze pracowników administracyjnych o kwotę 339,75 PLN.

Siatka płac deprecjonuje zawód pielęgniarki i położnej

W podsumowaniu powyższej sytuacji należy podkreślić, że mamy do czynienia ze skutkami patologicznego założenia, że system wynagradzania pracowników podmiotów leczniczych powinien być oparty na wykształceniu.

Zdecydowanie należy podkreślić, że pracownik administracji nie powinien zarabiać więcej niż pielęgniarka i położna. W przeciwnym wypadku mamy do czynienia z deprecjacją zawodu pielęgniarki i położnej. Umniejszaniu rangi obu zawodów. Odarciem z godności zawodowej.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.1 / 5. Ilość głosów: 206

Bądź pierwszym, który oceni wpis

365 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościNowa siatka płacWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarki – kominy płacowe. Sąd pisze do Trybunału Konstytucyjnego.

4 min czytania
Pielęgniarka podaje szpital do sądu. Sąd zadaje pytanie prawne Trybunałowi Konstytucyjnemu Sąd Rejonowy w Chorzowie, V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (dalej:…
Aktualności

Pieluchomajtki dla dorosłych - kiedy można ubiegać się o refundację?

3 min czytania
Ludzie ciało, jak każdy wie, nie jest pozbawione wad. Wstydliwe niedoskonałości manifestują się coraz bardziej wraz z upływem lat. Nietrzymanie moczu jest…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Płace pielęgniarek – szpitale liczą ile zaoszczędzą na likwidacji stażowego.

2 min czytania
Składowe wynagrodzenia pielęgniarek i położnych – szpital chce pozbawić pielęgniarki i położne dodatku stażowego Sytuację w szpitalu omawiano na ostatnim posiedzeniu komisji…
Komentarze
×
AktualnościGazeta Pielęgniarki i Położnej on-lineNowa siatka płac

Taka powinna być siatka płac pielęgniarek.