Minister o siatce płac pielęgniarek. „Doszło do przerostu kwalifikowania stanowisk pielęgniarskich”.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale
Minister o siatce płac pielęgniarek. „Doszło do przerostu kwalifikowania stanowisk pielęgniarskich”.

Minister Adam Niedzielski o płacach pielęgniarek

Poniżej publikujemy tekst z portalu pulsumedycyny.pl, który informuje o wypowiedziach ministra zdrowia z dnia 27 stycznia 2023 roku. Na konferencji prasowej minister odpowiadał na pytania dziennikarzy w sprawie o wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Od samego początku wdrożenia rozwiązania w postaci minimalnego wynagrodzenia i gwarancji dla tego minimalnego wynagrodzenia obserwujemy pewnego rodzaju tarcia, scysje między stroną pracodawców a – przede wszystkim – pielęgniarek – przyznał w piątek Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski zaznaczył, że sfera wynagrodzeń i kwalifikacji to obszar dyskusji między pracodawcą i pracownikami. – Mamy informacje, że bardzo różnie rozwiązywana jest ta sprawa w poszczególnych jednostkach. Proszę pamiętać, że rolą Ministerstwa Zdrowia jest przygotowanie regulacji, a nie każdorazowo ręczne ingerowanie w to, jak wyglądają relacje między pracodawcami a pracownikami. Przyjmujemy czasami rolę mediatora, ale po pierwsze w wyjątkowych sytuacjach, po drugie raczej patrzymy, czy z punktu widzenia kodeksu pracy i innych regulacji są zachowane wszystkie prawa – zaznaczył szef MZ.

Przyznał jednak, że rzeczywiście “mamy jakąś zwiększoną dyskusję” w kwestii wynagrodzeń i kwalifikacji pielęgniarek. – Jesteśmy nieco zaskoczeni, że ta dyskusja jest dopiero teraz, a nie wtedy, kiedy rozwiązania były wprowadzane, czyli w lipcu. Jeżeli będziemy widzieli, że strona społeczna czy pracodawcy będą zgłaszali jakieś nadużycia, wątpliwości interpretacyjne, to będziemy oczywiście takich wyjaśnień udzielali – zapowiedział Niedzielski

Zapytany, czy nie obawia się poważniejszych konsekwencji tych sporów w postaci masowego odchodzenia pielęgniarek z pracy, stwierdził:

Już trochę zajmujemy się sprawą spokoju społecznego w sektorze. I niestety jest tendencja do straszenia przez różne grupy zawodowe, ale na szczęście to, co jest komunikowane medialnie, nie okazuje się prawdą w tym sensie, że jest większa skłonność do rozmów i my ewentualnie w tych rozmowach uczestniczmy.

Dlaczego zmieniły się zasady wynagradzania pielęgniarek? Minister tłumaczy

Adam Niedzielski tłumaczył, że obecna sytuacja częściowo wynika z tego, że MZ zmieniło “logikę płacenia środków czy przekazywania środków do szpitali w kolejnych latach”.

Dwa lata temu, mówię o roku 2021, podwyżki były realizowane na tzw. PESEL, czyli każda osoba, która została zgłoszona z danym wykształceniem w danej kategorii, otrzymywała na to osobne środki. W kolejnym roku, w lipcu 2022, zmieniliśmy tę filozofię, chociażby ze względu na to, że były to o wiele większe środki. Zostały one przekazane już nie na zatrudniony personel, tylko według wyceny, która dotyczyła zwiększenia wartości realizowanych procedur. Czyli płaciliśmy tak, jak za finalny produkt – po to, żeby między innymi zachęcić i zmotywować podmioty, by w procesie nadrabiania długu zdrowotnego wykazywały się większą aktywnością jeżeli chodzi o świadczenia usług medycznych – wyjaśniał Niedzielski.

Podkreślił, że pierwszy system był o tyle źle skonstruowany, że zachęcał, by niezależnie od optymalnej struktury zatrudnienia i tego, czy ktoś bierze w niej udział, pasuje do niej, i tak te środki dostawał. – Myślę, że doszło wówczas do pewnej sytuacji przerostu kwalifikowania tych poszczególnych stanowisk, co z kolei w ramach nowego narzędzia nie jest zachowaniem optymalnym – podsumował szef resortu.

źródło: tekst pochodzi z portalu pulsmedycyny.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.3 / 5. Ilość głosów: 34

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze
×
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Zarobki pielęgniarek w izbach szokują.