Minister przedstawił swoje pomysły płacowe, także wobec grupy zawodowej pielęgniarek i położnych. Teraz je tłumaczy na stronie ministerstwa.

4 min czytania
AktualnościNowa ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych.Tzw. podwyżki dla pielęgniarek i położnych

 

      

W lipcowym wydaniu ogólnopolskiego miesięcznika:

 
Artykuł redakcyjny w sprawie propozycji minimalnego wynagrodzenia w ochronie zdrowia 
 
 
Komunikat ministerstwa zdrowia 
 
 
Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu wraz z uzasadnieniem 
 
 
Opinie związków zawodowych 
 
 

Wyjaśnienia do artykułu dotyczącego minimalnych

wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych

 

Wyjaśnienia w związku z artykułem „564 zł podwyżki dla pielęgniarek ale dopiero za 6 lat!”, który ukazał się  w dzienniku  „Fakt”.

Zaproponowane przez resort zdrowia rozwiązania dotyczą sposobu ustalania minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników medycznych, którzy są zatrudnieni na podstawie umów o pracę w podmiotach leczniczych. Opracowywana obecnie ustawa nie określa wysokości podwyżek wynagrodzeń dla poszczególnych grup zawodowych – zapisy wskazują jedynie najniższą dopuszczalną wysokość wynagrodzenia zasadniczego, poniżej której podmiot leczniczy zatrudniający pracowników medycznych nie będzie mógł ustalić wysokości wynagrodzenia. To oznacza, że w umowie o pracę osoba wykonująca zawód medyczny nie będzie mogła mieć określonej niższej płacy zasadniczej niż ta, która zostanie wskazana w ustawie.

Opracowywana regulacja określa minimalny poziom miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego, czyli podstawowego wynagrodzenia brutto, określonego w umowie o pracę, bez dodatków do wynagrodzenia oraz innych świadczeń związanych z pracą. Proponowany sposób ustalenia najniższego wynagrodzenia będzie zdecydowanie bardziej korzystny dla pracowników medycznych  niż ten, który jest obecnie stosowany przy ustalaniu powszechnie obowiązującej płacy minimalnej (gdy na minimalne wynagrodzenie brutto pracownika składa się zarówno wynagrodzenie zasadnicze, jak i wszelkie dodatki).

Rozwiązanie, nad którym pracuje resort zdrowia, zagwarantuje, że pracownicy medyczni, których wynagrodzenie zostanie ustalone na najniższym dopuszczonym w projekcie poziomie, w praktyce otrzymają nie tylko to minimalne wynagrodzenie, lecz także wszelkie dodatki doliczane do podstawowego wynagrodzenia zasadniczego (np. dodatki stażowe, z tytułu pracy zmianowej, w nocy, w dni wolne, z tytułu pełnienia dyżurów medycznych).

Zaproponowane przez resort zdrowia rozwiązania mają na celu zapewnienie corocznego wzrostu wynagrodzeń tych pracowników, których zarobki od lat kształtują się na zbyt niskim poziomie. Wymienione w projekcie ustawy kwoty wynagrodzeń zasadniczych wynikają z wielkości środków finansowych dostępnych w systemie ochrony zdrowia z uwzględnieniem obecnego udziału nakładów na służbę zdrowia w PKB. Przywołana w artykule kwota 564 zł stanowi przykładowe wyliczenie wysokości podwyżki dla pielęgniarki rozpoczynającej dopiero pracę zawodową i otrzymującej z tego powodu niższe dodatki do wynagrodzenia zasadniczego, której obecne wynagrodzenie wynosi 2077 zł.

Jednocześnie podkreślamy, że wynagrodzenia pielęgniarek i położnych zostały już podniesione i będą dalej wzrastały na mocy przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1400 i 1628), które zapewniło odpowiednie środki na ten cel. Kolejne etapy ubiegłorocznego porozumienia o podwyżce 4 x 400 są i będą realizowane zgodnie z planem.

Od 1 września 2015 r. wzrosły wynagrodzenia pielęgniarek i położnych wykonujących zawód i bezpośrednio realizujących świadczenia opieki zdrowotnej u świadczeniodawców, którzy podpisali umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia (z wyłączeniem umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna) – bez względu na formę zatrudnienia.

Od 1 stycznia 2016 r. wzrosły też wynagrodzenia pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, dla których jednostką rozliczeniową jest roczna stawka kapitacyjna. Natomiast od 1 września 2016 r. wzrosną wynagrodzenia pielęgniarek i położnych realizujących świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, finansowane na podstawie stawek ryczałtowych – stosownie do wielkości obszaru zabezpieczenia.

W okresie od 1 września 2015 r. do 31 sierpnia 2016 r. pielęgniarki i położne otrzymują dodatkowe środki finansowe w wysokości 400 zł (w tę kwotę wliczone są: dodatek za pracę w porze nocnej oraz dodatek za pracę w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, wraz ze składnikami na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy). Proces wdrażania przez podmioty lecznicze podwyżek zagwarantowanych przez ministra zdrowia pielęgniarkom i położnym jest monitorowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rozporządzenie ministra zdrowia zapewnia dalszy średni wzrost miesięcznego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych wraz z pochodnymi o:

1)     800 zł od dnia 1 września 2016 r. do dnia 31 sierpnia 2017 r., w tym kwotę 400 zł wskazaną powyżej;

2)     1200 zł od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2018 r., w tym kwotę,
o której mowa w pkt 1;

3)     1600 zł od dnia 1 września 2018 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r., w tym kwotę,
o której mowa w pkt 2.

Przypominamy także, że rozporządzenie nie tylko zapewnia do 2019 r. coroczny wzrost średniego miesięcznego wynagrodzenia pielęgniarek i położnych w wysokości 400 zł rocznie (tzw. 4 x 400), lecz także gwarantuje utrzymanie uzyskanych podwyżek.

źródło informacji:

strona internetowa mz

 

Zobacz więcej informacji o powyższej ustawie w dziale: Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracowników ochrony zdrowia. PRAWIE 90 KOMENTARZY!

 

                                    *Kliknij po więcej informacji…

 

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7269 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Dodatkowa praca dla pielęgniarki. 50 godzin miesięcznie.

1 min czytania
Oferta pracy dla pielęgniarki Dzisiaj na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych prezentujemy ofertę pracy dla pielęgniarki POZ w Warszawie. Pracodawca informuje, że…
Aktualności

Ile dla pielęgniarki za zmierzenie ciśnienia?

1 min czytania
Wycena pracy pielęgniarki Świadczenia zdrowotne wykonywane przez pielęgniarki i położne powinny zostać wycenione w sposób prawidłowy. Niejednokrotnie ministerstwo zdrowia zapowiadało realną wycenę…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
Komentarze