Minister Radziwiłł Dzień Pielęgniarki – 12 maja – świętował w dniu 16 maja (?). Dzisiaj odbyło się także pierwsze posiedzenie ministerialnego zespołu ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

2 min czytania
AktualnościMinisterialny zespół ds. strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce
Minister Radziwiłł Dzień Pielęgniarki – 12 maja – świętował w dniu 16 maja (?). Dzisiaj odbyło się także pierwsze posiedzenie ministerialnego zespołu ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

       


Informacja ze strony ministerstwa zdrowia z dnia 16 maja 2017 roku 

 

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej
 

16 maja w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej z udziałem ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wiceminister Józefy Szczurek-Żelazko. Wzięły w nim udział posłanki pielęgniarki RP i przedstawiciele: samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, Polskiego Towarzystwa Położnych, konsultantów krajowych w dziedzinach pielęgniarstwa i położnictwa, laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Pielęgniarka Roku 2016” oraz konkursu „Położna na medal”.

Wyzwania współczesnego pielęgniarstwa

Minister zdrowia złożył najserdeczniejsze życzenia i podziękował za wszystkie działania dotychczas podejmowane na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w naszym kraju.

W swoim wystąpieniu zauważył, że wyzwania dla służby zdrowia, w tym także dla pielęgniarstwa, są coraz większe. W ocenie ministra Radziwiłła najpoważniejszym wyzwaniem jest niedobór pielęgniarek i położnych.

Minister zwrócił uwagę, że należy na nowo zdefiniować kompetencje w systemie służby zdrowia, w tym kompetencje pielęgniarek i  położnych z wykształceniem wyższym. W ten sposób odniósł się do pomysłu utworzenia nowego zawodu medycznego, będącego zawodem pomocniczym dla zawodu pielęgniarki w systemie opieki zdrowotnej.

Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko wyraziła radość z okazji powołania Zespołu ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa. „Mam nadzieję, że uda nam się wyznaczyć strategię, która będzie odpowiadać potrzebom społeczeństwa” – mówiła. Wiceminister nakreśliła najważniejsze cele pracy zespołu, którym ma kierować. Priorytetem jest wprowadzenie takich zmian, które poprawią sytuację zawodową pielęgniarek, stworzą warunki do rozwoju i zagwarantują wysoką jakość usług pielęgniarskich i położniczych.

Pierwsze posiedzenie Zespołu ds. opracowania strategii pielęgniarstwa

Po spotkaniu odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu ds. opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce.

„Mam nadzieję, że dzisiejsze rozpoczęcie prac nad Strategią na rzecz pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce będzie rzeczywiście historycznym krokiem w kierunku rozwiązania różnych problemów, które towarzyszą wykonywaniu tych zawodów” – mówił minister zdrowia.

Zespół ma opracować Strategię działań na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce, która będzie wskazywała konkretne kroki, jak należy podjąć, aby poprawić kondycję polskiego pielęgniarstwa i położnictwa.

Zdjęcia pochodzą ze strony internetowej ministerstwa zdrowia

Zobacz także:

Radziwiłł nic nie robi w sprawie pielęgniarek? To niesprawiedliwa opinia. Przecież powołał wiceministra pielęgniarkę a teraz… Zarządzeniem powołał Zespół do spraw "opracowania strategii na rzecz rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce".

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

9400 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka o wymogach w zakresie przymusu bezpośredniego. "Niech sami pracują z pacjentem agresywnym".

1 min czytania
Pielęgniarki o przymusie bezpośrednim wobec pacjenta W artykule pt. Pielęgniarka: Nie używa się pasów do unieruchomienia pacjentów. Nigdy. zamieściliśmy wypowiedź pielęgniarki pracującej…
AktualnościPraktyka zawodowa

Pielęgniarki – zbadano w 2023 roku obciążenie bakteryjne na paznokciach lakierowanych i nielakierowanych.

2 min czytania
Badanie przeprowadzono wśród pielęgniarek i lekarzy.  Personel medyczny z trzech oddziałów medycznych, dwóch oddziałów intensywnej opieki medycznej i dwóch placówek opieki dziennej…
Aktualności

Pielęgniarka: myślałam, że tylko mnie to dopadło. Niestety wiele osób...

1 min czytania
Pielęgniarka: czuję niemoc, zmęczenie Jedna z pielęgniarek napisała do nas poniższą wiadomość. „Mam 51 lat. Myślałam, że tylko ja tak mam: zmęczenie,…
Komentarze