Minister Szumowski podsumowuje 3 lata resortu zdrowia: "W trosce o personel pielęgniarek i położnych". To nie żart!

2 min czytania
Aktualności

Minister Szumowski podsumowuje 3 lata resortu zdrowia:

"W trosce o personel pielęgniarek i położnych"

Zobacz także: NAWET O DWIE TRZECIE! Nowe normy zatrudnienia pielęgniarek. W szpitalach trwają "prace koncepcyjne". I przymiarki do likwidacji łóżek.

Na stronie ministerstwa czytamy: 

Praca dla Wspólnego Zdrowia. Praca dla Polski

W Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja prasowa podsumowująca prace resortu w trzech ostatnich latach. "Jednym z moich priorytetów jest rozmowa ze wszystkimi, którzy proponują zmiany w systemie ochrony zdrowia"- powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Poniżej cytuję fragment dotyczący pielęgniarek i położnych:

W trosce o personel pielęgniarek i położnych 

Kształcenie kadr medycznych to także troska o personel pielęgniarski. Na program „Wsparcie na starcie! – program rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa” z Funduszy Europejskich przekazano ponad 97 mln. Pieniądze zostały przekazane na 28 projektów, których celem jest zachęcenie do studiowania na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. Część środków przeznaczona jest na zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych. Stypendia w kwocie 800 zł miesięcznie mogą otrzymać studentki ostatnich dwóch lat stuciów, zaś 1000 zł miesięcznie – absolwentki wchodzące do zawodu przez 2 lata po skończeniu kształcenia.

Ministerstwo Zdrowia opracowało „Strategię rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa w Polsce”. Dokument, który ma zostać przedłożony Radzie Ministrów, określa działania jakie należy podjąć, aby zapewnić  bezpieczeństwo i dostęp do opieki pielęgniarskiej. Dokument planistyczny o charakterze wieloletnim jest ważnym narzędziem w realizacji polityki zdrowotnej Ministerstwa Zdrowia. 

Minister Zdrowia wydał rozporządzenie, które wprowadza wskaźniki zatrudnienia pielęgniarek i położnych w wymiarze 0,6 etatu na łóżko (dla oddziałów o profilu zachowawczym) i 0,7 (dla oddziałów o profilu zabiegowym). Wprowadzane normy mają zapewnić bezpieczeństwo pacjentów, wyższą jakość udzielanych świadczeń oraz wyższy standard pracy dla personelu pielęgniarskiego.

Uwaga! zachowano oryginalne brzmienie powyższego tekstu

źródło: ministerstwo zdrowia

Tyle cytatu.

Szkoda, że minister zdrowia nie wspomniał o siatce płac autorstwa dobrej zmiany, o której mówi teraz, że jest niespójna z rzeczywistością. Szkoda, że minister nie pochwalił się tym, że drugi raz pielęgniarkom przyznano te same pieniądze. Pierwszy raz jako dodatek zembali. Drugi raz jako 1100 do postawy.

Wybrał Mariusz Mielcarek 


Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7912 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Lekarz przeprosił pielęgniarki. Oświadczenie.

1 min czytania
Prezes zarządu prywatnego podmiotu leczniczego przeprasza pielęgniarki, które poczuły się urażone treścią i formą komunikatu W dniu wczorajszym redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek…
AktualnościNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitale

Związek pielęgniarek za brakiem wyrównania zaległości finansowych wobec pielęgniarek.

4 min czytania
Przewodnicząca zakładowej organizacji pielęgniarek pisze na forum internetowym szpitala W artykule pt. Związek pielęgniarek podpisał porozumienie, przedstawiliśmy informację w zakresie zawartego porozumienia…
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenia pielęgniarek i położnych

Pielęgniarki- wyniki egzaminów specjalizacyjnych w 5 dziedzinach pielęgniarstwa.

2 min czytania
Sesja jesienna egzaminów pielęgniarek i położnych 19 września ruszyła jesienna sesja egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych. Przed osobami przystępującymi do sprawdzianów wiedzy…
Komentarze