Minister zdrowia nie dotrzymuje podpisanego porozumienia. Redakcja Gazety i Portalu: czy minister, będący konstytucyjnym organem Rzeczypospolitej Polskiej może nie dotrzymywać podpisanego porozumienia oraz czy brak realizacji porozumienia wynika z faktu, że dotyczy grupy zawodowej pielęgniarek i położnych?

1 min czytania
1:2015 czerwca - Dzień opieki eksperymentalnejAktualności
Minister zdrowia nie dotrzymuje podpisanego porozumienia. Redakcja Gazety i Portalu: czy minister, będący konstytucyjnym organem Rzeczypospolitej Polskiej może nie dotrzymywać podpisanego porozumienia oraz czy brak realizacji porozumienia wynika z faktu, że dotyczy grupy zawodowej pielęgniarek i położnych?

.Z

.W dniu 30 czerwca 2010 roku podpisano porozumienie pomiędzy Ewą Kopacz – ministrem zdrowia a Dorotą Gardias – przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego PiP.

W przedmiotowym porozumieniu zapisano, że „strony w trosce o dobro pacjenta, i zapewnienie wysokiego poziomu opieki zdrowotnej w Polsce, uzgodniły co następuje:

(…)
§2
1. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniającego rozporządzenie  w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (z dnia 14 czerwca 2010 roku) zostanie przez Ministra Zdrowia, zweryfikowany i zmieniony dla zapewnienia wysokiego poziomu opieki szpitalnej nad pacjentami.
2. Przedmiotowa zmiana rozporządzenia wejdzie w życie w sierpniu 2010 roku."

Mija prawie rok od podpisania powyższego porozumienia. Natomiast gwarancja zmiany stosownego rozporządzenia w zakresie objętym w porozumieniu, dana przez  ministra rządu Rzeczypospolitej Polskiej nie została wypełniona.

Wobec powyższego w imieniu użytkowników Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej proszę o wyjaśnienia w powyższym zagadnieniu i odpowiedź na poniższe pytania.

1. Dlaczego powyższy zapis porozumienia z dnia 30 czerwca 2010 roku nie został przez ministra zdrowia zrealizowany,
2. Czy wobec braku wypełnienia przez ministra zdrowia zapisów porozumienia, którego realizacja miała służyć „zapewnieniu wysokiego poziomu opieki szpitalnej nad pacjentami”, opieka szpitalna nad pacjentami w Polsce nie jest na wysokim poziomie,
3. Czy minister, będący konstytucyjnym organem Rzeczypospolitej Polskiej może nie dotrzymywać podpisanego porozumienia,
4. Czy brak realizacji powyższego porozumienia wynika z faktu, że dotyczy grupy zawodowej pielęgniarek i położnych,
5. W jakim terminie minister zdrowia wypełni zapisy porozumienia w celu  „zapewnienia wysokiego poziomu opieki szpitalnej nad pacjentami”?

Mariusz Mielcarek

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8895 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Pielęgniarka: nigdy nie toczę krwi bez obecności lekarza.

1 min czytania
Toczenie krwi przez pielęgniarki tylko przy obecności lekarza czy też nie W artykule pt. Wyrok: Pielęgniarka przetoczyła krew bez obecności lekarza. Lekarz…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 6 tys. pielęgniarek rozpocznie tę specjalizację.

1 min czytania
Pielęgniarstwo onkologiczne – zainteresowanie szkoleniem specjalizacyjnym Nowotwory pozostają jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, a liczba pacjentów wymagających kompleksowej, wieloetapowej opieki…
AktualnościSkładki ściągane przez izbę

Pielęgniarki: poseł do MZ w sprawie ograniczania emerytowanym pielęgniarkom prawa wykonywania zawodu.

1 min czytania
„Dla pielęgniarek i położnych w podeszłym wieku, które w zawodzie przepracowały 40 lub więcej lat, jest to sytuacja niezwykle krzywdząca i dyskryminująca”….
Komentarze