Minister zdrowia nie dotrzymuje podpisanego porozumienia. Redakcja Gazety i Portalu: czy minister, będący konstytucyjnym organem Rzeczypospolitej Polskiej może nie dotrzymywać podpisanego porozumienia oraz czy brak realizacji porozumienia wynika z faktu, że dotyczy grupy zawodowej pielęgniarek i położnych?

1 min czytania
1:2015 czerwca - Dzień opieki eksperymentalnejAktualności
Minister zdrowia nie dotrzymuje podpisanego porozumienia. Redakcja Gazety i Portalu: czy minister, będący konstytucyjnym organem Rzeczypospolitej Polskiej może nie dotrzymywać podpisanego porozumienia oraz czy brak realizacji porozumienia wynika z faktu, że dotyczy grupy zawodowej pielęgniarek i położnych?

.Z

.W dniu 30 czerwca 2010 roku podpisano porozumienie pomiędzy Ewą Kopacz – ministrem zdrowia a Dorotą Gardias – przewodniczącą Ogólnopolskiego Związku Zawodowego PiP.

W przedmiotowym porozumieniu zapisano, że „strony w trosce o dobro pacjenta, i zapewnienie wysokiego poziomu opieki zdrowotnej w Polsce, uzgodniły co następuje:

(…)
§2
1. Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniającego rozporządzenie  w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (z dnia 14 czerwca 2010 roku) zostanie przez Ministra Zdrowia, zweryfikowany i zmieniony dla zapewnienia wysokiego poziomu opieki szpitalnej nad pacjentami.
2. Przedmiotowa zmiana rozporządzenia wejdzie w życie w sierpniu 2010 roku."

Mija prawie rok od podpisania powyższego porozumienia. Natomiast gwarancja zmiany stosownego rozporządzenia w zakresie objętym w porozumieniu, dana przez  ministra rządu Rzeczypospolitej Polskiej nie została wypełniona.

Wobec powyższego w imieniu użytkowników Portalu i Gazety Pielęgniarki i Położnej proszę o wyjaśnienia w powyższym zagadnieniu i odpowiedź na poniższe pytania.

1. Dlaczego powyższy zapis porozumienia z dnia 30 czerwca 2010 roku nie został przez ministra zdrowia zrealizowany,
2. Czy wobec braku wypełnienia przez ministra zdrowia zapisów porozumienia, którego realizacja miała służyć „zapewnieniu wysokiego poziomu opieki szpitalnej nad pacjentami”, opieka szpitalna nad pacjentami w Polsce nie jest na wysokim poziomie,
3. Czy minister, będący konstytucyjnym organem Rzeczypospolitej Polskiej może nie dotrzymywać podpisanego porozumienia,
4. Czy brak realizacji powyższego porozumienia wynika z faktu, że dotyczy grupy zawodowej pielęgniarek i położnych,
5. W jakim terminie minister zdrowia wypełni zapisy porozumienia w celu  „zapewnienia wysokiego poziomu opieki szpitalnej nad pacjentami”?

Mariusz Mielcarek

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7698 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki. Od 5 623 do 7 305 PLN. Minimum średnie wykształcenie zawodowe.

2 min czytania
Praca dla pielęgniarek Miejsce pracy: Warszawa Zakres obowiązków: – przygotowywanie gabinetów zabiegowych, lekarskich i diagnostycznych poprzez sprawdzanie ich stanu gotowości do świadczenia…
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Polecamy torbę z krzyżówką z zawodami medycznymi.

1 min czytania
Torby na zakupy, do pracy W asortymencie Sklepu Pielęgniarek i Położnych znajdziemy kilak wzorów toreb bawełnianych. Są one dedykowane pielęgniarkom i położnym….
Aktualności

Izby pielęgniarek – czas skończyć z patologią. Rzecz o zarobkach i składkach.

1 min czytania
Pielęgniarka o zarobkach w izbach pielęgniarek i składkach ściąganych przez izby Witam Serdecznie. w środowisku pielęgniarek tematem numer jeden są obecne problemy…
Komentarze