Minister zdrowia o siatce płac pielęgniarek: to szczodre rozwiązanie.

2 min czytania
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płac
Minister zdrowia o siatce płac pielęgniarek: to szczodre rozwiązanie.

Minister Adam Niedzielski o współczynnikach pracy pielęgniarek i położnych w siatce płac

W dniu 9 maja 2023 roku minister zdrowia na konferencji prasowej został zapytany o postulaty w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Minister stwierdził:

„Na 1 lipca celujemy z kolejną wielką turą podwyżek dla całego środowiska medycznego. Szacujemy, że półroczny koszt tej podwyżki to będzie co najmniej 3-4 mld złotych. Jesteśmy więc w przeddzień przeznaczenia ogromnych środków na wynagrodzenia.

Wiem, że istnieją różnego rodzaju postulaty zgłaszane przez środowisko pielęgniarek. Jest dyskusja dotycząca tego, by pracodawcy kwalifikowali personel w kwestii wynagrodzeń według wykształcenia, a nie potrzeb na danym stanowisku. Zwracam uwagę, że to dyskusja na linii pracownik – pracodawca, minister zdrowia przygotował takie regulacje, że jest to regulowane zgodnie z potrzebami zarządczymi pracodawcy”.

Minister dodał także:

„Postulat, by podwyższyć współczynniki pracy niektórych grup zawodowych, pojawia się zawsze. Jeśli patrzymy na sytuację ekonomiczną, także w skali ogólnoświatowej, na zwiększenie wynagrodzeń od lipca zgodnie z tempem wzrostu PKB i w ogóle wynagrodzeń w kraju, to i tak jest to bardzo szczodre rozwiązanie”.

źródło: PAP

Minister zdrowia zwiększa kominy płacowe pomiędzy grupami pielęgniarek i położnych

Obecne kominy płacowe pomiędzy personelem pielęgniarskim zaszeregowanym w grupie 2 oraz szóstej siatki płac wzrosną od 1 lipca 2023 roku do poziomu 3 770 PLN brutto brutto. Pomiędzy osobami o takim samym zakresie obowiązków oraz uprawnień czyli o takich samych kompetencjach zawodowych.

Czy jest jakaś alternatywa dla powyższej sytuacji. Tak nowelizacja ustawy w kierunku jednej grupy oraz jednego współczynnika pracy dla wszystkich pielęgniarek i położnych.

Natomiast projekt ustawy skierowany przez OZZPiP do sejmu mieni się taką alternatywą. Niestety to owieczka w wilczej skórze… Projekt ten nie likwiduje dyskryminacji płacowej pomiędzy grupami siatki płac. Ustala kominy płacowe na poziomie ponad 2 tys. PLN brutto brutto. Dlatego prawie 2,7 tys. osób podpisało petycję do pani Krystyny Ptok.

Pielęgniarka: Dość dzielenia! Wykonujemy taką samą pracę…

Jak skutecznie podpisać petycję do przewodniczącej związku pielęgniarek? Po pierwsze zapoznać się z jej treścią. Petycja została zamieszczona w serwisie internetowym, który jest dedykowany dla zbierania podpisów obywateli pod petycjami – petycjeonline.com.

Petycję można podpisać tylko przez Internet. Dlatego procedura podpisania petycji wymaga skorzystania ze skrzynki mailowej

Warto podkreślić, że petycję można podpisać także anonimowo. Wtedy dane osoby podpisującej petycję nie będą dostępne w Internecie. Aby skorzystać z tej opcji należy przy adnotacji: „Pokaż mój podpis publicznie online” – zaznaczyć „NIE”. Podpis zostanie zaliczony. Natomiast na liście podpisów zostanie zamieszczona adnotacja: „Sygnatariusz zadecydował nie ujawniać swojego nazwiska w Internecie”. I jeszcze jedna uwaga. Petycję podpisać mogą nie tylko pielęgniarki i położne. Każdy obywatel.

Po kliknięciu PODPISZ na adres e-mali, który podaliśmy przy danych osobowych, przez serwis petycjeonline.com zostanie wysłana automatycznie wiadomość, zwierająca link. W celu zakończenia procedury podpisania petycji należy w ten link kliknąć. Brak kliknięcia w powyższy link spowoduje, że nasz podpis nie zostanie zaliczony. Utracony!

W jakim miejscu podpisać petycję? Petycję podpisujemy na portalu petycjeonline.com. Aby podpisać petycję należy kliknąć w poniższą grafikę i wtedy zostaniemy przeniesieni do treści petycji.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.6 / 5. Ilość głosów: 130

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8261 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Wywiad z Open Europe: Praca dla Pielęgniarek w Norwegii Opinie Open Europe

6 min czytania
Dlaczego założyliście firmę Open Europe? Firma Open Europe powstała, aby pomagać polskim pielęgniarkom zmieniać swoje życie na lepsze. Choć może to brzmieć…
AktualnościGazeta Pielęgniarek i PołożnychPraktyka zawodowa

Izba pielęgniarek chce obciążyć pielęgniarki kolejnymi biurokratycznymi obowiązkami.

1 min czytania
Kształcenie i doskonalenie zawodowe STANOWISKO nr 2 Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych z dnia 14 lutego…
Aktualności

Pielęgniarka o patologicznych zachowaniach i mobbingu.

1 min czytania
Komentarz pielęgniarki Poniżej przedstawiamy komentarz zamieszczony przez jedną z pielęgniarek. Mam do poruszenia bardzo poważny problem, o dziwo, nie związany z agresją…
Komentarze
×
AktualnościOferty pracy

Praca dla pielęgniarki z wyższym wykształceniem i specjalizacją.