Prawie tysiąc pielęgniarek w jednym dniu zdawało egzamin specjalizacyjny.

1 min czytania
AktualnościPaństwowy egzamin pielęgniarek i położnych.Szkolenie pielęgniarek i położnych
Prawie tysiąc pielęgniarek w jednym dniu zdawało egzamin specjalizacyjny.

Pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki

Szkolenie specjalizacyjne to rodzaj kształcenia, który ma na celu uzyskanie przez pielęgniarkę lub położną specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonej dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia oraz tytułu specjalisty w tej dziedzinie.

Poniżej przyjrzymy się bliżej szkoleniu, w zakresie którego liczba wydanych dyplomów uzyskania tytułu specjalisty w latach 2002-2022 jest największa, a mianowicie – pielęgniarstwo anestezjologiczne i intensywnej opieki.

Cel kształcenia

Pielęgniarka po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki obejmuje specjalistyczną opieką pacjentów w okresie okołooperacyjnym, na wszystkich etapach znieczulenia i w bezpośrednim okresie poznieczuleniowym oraz prowadzi specjalistyczną opiekę nad ciężko chorymi pacjentami w oddziale intensywnej terapii.

Liczba pielęgniarek, która uzyskała tytuł specjalisty w ostatnich latach

Jak podaje Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w latach 2002 – 2022, dyplom uzyskania tytułu specjalisty otrzymało 15 878 pielęgniarek. W ciągu ostatnich czterech lat liczby wydanych dyplomów w tej dziedzinie kształtowały się następująco:

RokLiczba
20222 460
20211 373
20201 136
20192 000

Warto także zwrócić uwagę na rozkład danych z lat 2002-2022, z uwzględnieniem tytułu zawodowego. 14 706 wydanych dyplomów zostało przekazanych na ręce pielęgniarek, natomiast 1 171 pielęgniarzom.

Wyniki egzaminów pielęgniarek i położnych

W wiosennej sesji egzaminów państwowym pielęgniarek i położnych, egzamin w zakresie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki był ostatnim sprawdzianem wiedzy. Przystąpiło do niego 884 pielęgniarek i aż 883 z nich uzyskało tytuł specjalisty. Nowym specjalistkom gratulujemy.

Wkrótce na Portalu opublikujemy podsumowanie wiosennej sesji egzaminów państwowych pielęgniarek i położnych.

źródło: ckppip.edu.pl

Zobacz także:

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 5 / 5. Ilość głosów: 5

Bądź pierwszym, który oceni wpis

704 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Ponad 3 tys. pielęgniarek zapisało się na ten kurs specjalistyczny.

5 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych podawanych przez Centrum kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie kurs specjalistyczny, który jest przedmiotem poniższego…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Na co mogą liczyć pielęgniarki od izb, przechodząc na emeryturę.

3 min czytania
Podziękowanie dla pielęgniarek emerytek W niedziele 28 maja 2023 r. na fanpage’u Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych zapytaliśmy użytkowników Portalu, czy pielęgniarki…
AktualnościMiesięcznik branżowy Ogólnopolska Gazeta Pielęgniarek i PołożnychOrzecznictwo sądowe

Chory, mimo zakazu od pielęgniarki wstał z łóżka. Zażądał odszkodowania.

4 min czytania
Szpital musi zapewnić pacjentom bezpieczeństwo Na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i Położnych często poruszamy tematykę związaną z praktyką zawodową w kontekście orzecznictwa sądowego. Warto…
Komentarze
×
AktualnościNie dla ustawy OZZPiP

Związek pielęgniarek pięknie o dyskryminacji i degradacji.