Minister zdrowia zapewnił podwyżki lekarzom, a w pewnym szpitalu do 1 stycznia 2018 r. 50 pielęgniarek nie zarabiało nawet tyle, ile wynosi ustawowo gwarantowane minimalne wynagrodzenie. W innym – lekarze mają systematycznie podnoszone wynagrodzenia, które obecnie równają się 5–20-krotności wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

2 min czytania
Aktualności
Minister zdrowia zapewnił podwyżki lekarzom, a w pewnym szpitalu do 1 stycznia 2018 r. 50 pielęgniarek nie zarabiało nawet tyle, ile wynosi ustawowo gwarantowane minimalne wynagrodzenie. W innym – lekarze mają systematycznie podnoszone wynagrodzenia, które obecnie równają się 5–20-krotności wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

 

W pewnym szpitalu do 1 stycznia 2018 r. 50 pielęgniarek nie zarabiało nawet tyle, ile wynosi ustawowo gwarantowane minimalne wynagrodzenie. W innym – lekarze mają systematycznie podnoszone wynagrodzenia, które obecnie równają się 5–20-krotności wynagrodzeń pielęgniarek i położnych

Łomża, dn. 26.04.2018 r.

Szanowny Panie Marszałku!

Do napisania listu otwartego skłoniła nas trudna i niepoprawiająca się od wielu lat sytuacja pielęgniarek i położnych w szpitalach marszałkowskich województwa podlaskiego. Nasze wnioski i postulaty dotyczące skandalicznie niskich zarobków przy jednoczesnym przeciążeniu pracą (co skutkuje odchodzeniem od zawodu znacznej liczby pielęgniarek i położnych, a także brakiem zainteresowania młodych osób pracą w tym zawodzie) oraz ogromnej odpowiedzialności za życie i zdrowie pacjentów nie są brane pod uwagę.

Tymczasem – lekceważąc nasze sygnały, lekceważycie Państwo pacjentów, ich bezpieczeństwo i prawo do uzyskiwania świadczeń na najwyższym poziomie i udzielanych z należytą starannością.

Aby nasze racje były zauważone i wysłuchane, musimy uciekać się do takich rozwiązań, jak spory zbiorowe i strajki. Przykładem jest szpital w Suwałkach, stojący w przededniu sporu zbiorowego, czy Szpital Psychiatryczny w Choroszczy, w którym jednej grupie zawodowej podnosi się wynagrodzenia o 100% właściwie z dnia na dzień, a z drugą dopiero zaczyna się negocjacje.

W Szpitalu im. Śniadeckiego w Białymstoku do 1 stycznia 2018 r. 50 pielęgniarek nie zarabiało nawet tyle, ile wynosi ustawowo gwarantowane minimalne wynagrodzenie, a negocjacje z pielęgniarkami były przeciągane przez blisko rok! W tej sytuacji zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów stało się kartą przetargową dla Urzędu Marszałkowskiego – to niedopuszczalne!

W Szpitalu w Łomży pielęgniarki i położne zostały dane niejako „pod zastaw” kredytu z Agencji Restrukturyzacji Przemysłu. To w naszej grupie zawodowej było najwięcej zwolnień tłumaczonych restrukturyzacją szpitala, przez kilkanaście lat otrzymałyśmy tylko 75 zł podwyżki! Tymczasem inna grupa zawodowa – o porównywalnym wykształceniu i podobnym charakterze pracy – ma systematycznie podnoszone wynagrodzenia, które obecnie równają się 5–20-krotności wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Nam natomiast odmawia się prawa do podwyżek, argumentując to przekroczeniem wskaźników narzuconych przez ARP. W innych szpitalach jest podobnie – to naszagrupa zawodowa ponosi konsekwencje nieudolnego zarządzania szpitalami!

To Państwo, jako organ założycielski i nadzorujący szpitale, jesteście odpowiedzialni za doprowadzenie do takiej patologicznej sytuacji!

Dlaczego nikt nie powiedział „stop” wygórowanym żądaniom płacowym jednej grupy zawodowej? Dlaczego wynagrodzenia nie były podnoszone proporcjonalnie pozostałym grupom zawodowym? O tym, że taka polityka miała być kontynuowana, świadczy wypowiedź rzecznika Urzędu Marszałkowskiego uzasadniająca niechęć władz województwa wobec podwyżek dla pielęgniarek i położnych łomżyńskiego szpitala: ”Wszystkie nasze szpitale są obecnie w trudnej sytuacji, stoją bowiem przed momentem wejścia w życie tzw. »pakietu Szumowskiego« z nowymi, wyższymi wynagrodzeniami dla lekarzy rezydentów i specjalistów.

Szpitale, których organem założycielskim jest urząd marszałkowski, powinny być wzorem sprawiedliwego i równego traktowania pracowników, a tak niestety – stwierdzamy z przykrością – nie jest…                                        

Pielęgniarki    i    Położne

 

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8115 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościSklep Pielęgniarek i Położnych

Baleriny medyczne dla personelu medycznego.

1 min czytania
Obuwie medyczne na pielęgniarek i położnych W Sklepie Pielęgniarek i Położnych można znaleźć obuwie medyczne męskie oraz damskie stworzone z myślą o…
AktualnościNie dla ustawy OZZPiPNowa siatka płacOdszkodowania dla pielęgniarek LMPielęgniarki z mgr pozywają szpitaleWynagrodzenia pielęgniarek

Zaskoczone pielęgniarki usłyszały w sejmie: stawka lekarza to 60 zł/godz.

3 min czytania
Stanowisko lekarzy wobec projektu ustawy autorstwa związku pielęgniarek Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych w kilku ostatnich artykułach redakcyjnych przekazuje czytelnikom portalu…
AktualnościSzkolenia pielęgniarek i położnych

Na kurs specjalistyczny dla pielęgniarek zapisało się ponad 700 osób.

1 min czytania
Kurs specjalistyczny dla pielęgniarek Według danych prezentowanych na stronie internetowej Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych w Warszawie dowiadujemy się, że kurs specjalistyczny, któremu…
Komentarze