Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

2 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Minister: Zmienimy siatkę płac pielęgniarek.

Nowelizacja siatki płac pielęgniarek koniecznością

Posiedzenie sejmu w dniu 16 września 2021 roku.

Poseł Jan Szopiński:

Szanowna Pani Marszałek! Szanowny Panie Ministrze! Chciałbym pana zapytać, jak odnosi się pan do zastrzeżeń środowiska pielęgniarskiego w kwestii wprowadzenia ustawy o niesprawiedliwych i powodujących kominy płacowe zasadach ustalania wynagrodzenia. My mówiliśmy w trakcie prac, że różnica wynosząca 1700 zł między płacą podstawową pielęgniarki posiadającej wykształcenie średnie a płacą pielęgniarki posiadającej wykształcenie wyższe to zdecydowanie za wiele, ale wtedy rząd był przeciwny naszym wnioskom.

Czy rząd zatem wystąpi z inicjatywą dokonania w tej ustawie zmian dotyczących zmniejszenia dysproporcji pomiędzy tymi grupami zawodowymi? Czy rząd planuje też wprowadzenie nowej, bardziej profesjonalnej i obiektywnej kategoryzacji stanowisk obejmujących pracowników zatrudnionych na zasadach określonych w tej ustawie, a także wynikającej z tej nowej kategoryzacji korekty współczynników pracy? (…)

Poseł Barbara Bartuś:

(…) Jesteście odpowiedzialni za te lata, kiedy nie było żadnych podwyżek, kiedy żenujące były zarobki zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. I dzisiaj państwo wywołujecie konflikt. To było dobre pytanie. Ja tylko powiedziałam: tak, to jest dobre pytanie. Chodzi o pytanie: Dlaczego dzisiaj, kiedy idą te podwyżki kiedy w końcu zapewniamy medykom należne im miejsce, kiedy przywróciliśmy wiek emerytalny i pielęgniarka nie będzie musiała pracować do 67. roku życia, wy wywołujecie konflikty?

Chodzi o konflikty między samymi medykami, między pielęgniarkami dyplomowanymi, które są tuż przed emeryturą, i pielęgniarkami, które skończyły wyższe studia, zrobiły specjalizację.

Poseł Riad Haidar:

Panie Ministrze! Chciałbym tylko podkreślić jedną rzecz, tak dla sprawiedliwości historycznej. Tzw. zembalowe to była najbardziej realna podwyżka dla pielęgniarek, faktycznie odczuwalna w ich kieszeniach. Jako wieloletni pracownik i lekarz widziałem, że te panie pielęgniarki naprawdę to doceniały. To tak na marginesie. (…)

Minister Zdrowia Adam Niedzielski:

(…) Jeżeli chodzi o kwestię ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, która była tutaj poruszana w wielu kontekstach, to chcę państwu powiedzieć, po pierwsze, że ta ustawa została uzgodniona w owym zespole trójstronnym. Tam jedyny głos taki wstrzymujący się zabrał związek, Forum Związków Zawodowych, który potem wycofał się w ogóle z uczestnictwa przy stole.

Ale element, który dotyczył tego, żeby zróżnicować wynagrodzenia pielęgniarek w zależności od wykształcenia i inkorporować pielęgniarki z wykształceniem licencjata do tej kategorii, gdzie jest wykształcenie wyższe, to jest też element, który był wspólnie uzgodniony na forum.

Jeżeli pytacie państwo, czy zmiany w tej ustawie będą miały miejsce, będą miały miejsce, bo ja właśnie po to jadę teraz na spotkanie zespołu trójstronnego, żeby dyskutować kolejne zmiany w tej ustawie, bo kolejne zmiany w tej ustawie już są częściowo uzgodnione w różnych zakresach.

źródło: sejm.gov.pl

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 3.8 / 5. Ilość głosów: 320

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7328 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Siatka płac pielęgniarek – wykaz potrzebnych pielęgniarek.