Siatka płac pielęgniarek – wykaz potrzebnych pielęgniarek.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Siatka płac pielęgniarek – wykaz potrzebnych pielęgniarek.

Siatka płac pielęgniarek według wykształcenia

Obecnie obowiązująca siatka płac, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku, ma co raz większe grono krytyków. Akuszerkami tej siatki są: minister zdrowia oraz związki zawodowe Solidarność oraz OPZZ. To te związki złożyły podpisy pod obecnymi zasadami wynagradzania pielęgniarek i położnych. Jest rzeczą nie słychaną, że związki które takżę zrzeszają pielęgniarki i położne są współautorami normy prawnej, która odziera pielęgniarki i położne z godności zawodowej oraz dyskryminuje je względem innych zawodów medycznych. Jest sprzeczna z dyrektywą UE regulującą zasady uznawania kwalifikacji pielęgniarek i położnych.

Powyższe związki podpisały tą skandaliczną siatkę płac, z zastrzeżeniem, że odbęda się prace nad dalszym jej poprawieniem – ulepszeniem. Zasadniczą kwestią jest spowodowanie horrendalnych różnic w wynagrodzeniach pielęgniarek wykonujących te same czynności i posiadających te same uprawnienia zawodowe. Jest to niezgodne z zapisami zawartymi w Kodeksie pracy. O zgrozo takie prawo zaakceptowały związki zawodowe. Różnice sięgające 2,5 tys. PLN. Skutek: fala niepokojów w podmiotach leczniczych przeradzająca się w bunt oraz skłócone środowisko pielęgniarskie.

Siatka płac autorstwa pielęgniarek i położnych autorstwa związków zawodowych

W dniu 10 września 2021 roku protestujące związki zawodowe ujawniły siatkę płac pielęgniarek swojego autorstwa. Siatka ta wylewa dziecko z kąpielą. Nie rozwiązuje problemów wynikających z obecnej siatki płac lecz je pogłębia. Kominy płacowe pomiędzy pielęgniarkami wykonującymi ten sam zakres obowiązków wynoszą… 3,5 tys. PLN.

Warto nadmienić, że ta siatka dyskryminuje pielęgniarki ze średnim wykształceniem. Dlaczego? Otóż, przyznaje pielęgniarkom i położnym dodatek za posiadanie tytułu licencjata. Natomiast takiego dodatku nie przewidziano dla absolwentek LM oraz SM. Jest to jawne pogwałcenie dyrektywy unijnej, która zrównuje kompetencje pielęgniarek i położnych ze średnim wykształceniem z pielęgniarkami posiadającymi tytuł licencjata.

O zgrozo jest to siatka płac współautorstwa związku pielęgniarek i położnych – OZZPiP.

Siatka płac pielęgniarek – konieczność natychmiastowej nowelizacji

Aktualna sytuacja w zakresie obowiązującej siatki płac pielęgniarek i położnych jest następująca. Decydenci dojrzeli do jej szybkiej naprawy. Także związek Solidarność oraz OPZZ. O powyższej kwestii wypowiadało się w wielu pisemnych wystąpieniach ministerstwo zdrowia. Także na wczorajszym posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. zdrowia podjęto powyższa problematykę.

Minister zdrowia na konferencji prasowej po spotkaniu Zespołu mówił:

Prace w Zespole toczą się dwutorowo. Pierwsza część dotyczy struktury tabeli. – Chcemy wyodrębnić zawód ratownika medycznego, ale też przyjrzeć się, jak pogrupować te zawody aby była przejrzystość tego systemu.

minister zdrowia w dniu 16.09.2021 – źródło cowzdrowiu.pl

Trochę więcej światła na ustalenia Zespołu, rzuciła pani Maria Ochman, która stwierdziła, że w kolejne spotkanie Zespołu ustalono na 27 września 2021 roku. Dodała także, że kluczowa jest obecność pracodawców, bo muszą określić jakich pracowników potrzebują i z jakim wykształceniem, po to by te pieniądze móc podzielić na poszczególne zawody – źródło cowzdrowiu.pl.

Siatka płac pielęgniarek – magister ze specjalizacją to pomysł przeczący realiom wykonywania praktyki zawodowej

Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych wielokrotnie podkreślała, że obecna siatka płac ma jedną zasadniczą wadę. Nie odzwierciedla realiów wykonywania praktyki zawodowej pielęgniarek i położnych.

Zdecydowanie powinno być tak, że wyższe wynagrodzenie zasadnicze powinno być uwarunkowane wyższymi kompetencjami zawodowymi czyli zakresem obowiązków i uprawnień.

Polecamy lekturę dwóch artykułów poruszających powyższą problematykę. W sposób czytelny pokazujemy, że nie tylko tytuł magistra pielęgniarstwa daje określone uprawnienia zawodowe. Także kursy specjalistyczne oraz kwalifikacyjne.

Zobacz:
Pielęgniarki: kurs kwalifikacyjny daje te same uprawnienia co specjalizacja.

Pielęgniarka: kurs specjalistyczny równy tytułowi magistra.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4 / 5. Ilość głosów: 241

Bądź pierwszym, który oceni wpis

52 artykułów

O autorze

Redaktor, specjalista social media. Koordynator dystrybucji Ogólnopolskiej Gazety Pielęgniarek i Położnych oraz wyszukiwarki szkoleń w ramach kształcenia podyplomowego. Doradca klienta Sklepu Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Pielęgniarka zarobi mniej niż niemedyk.

3 min czytania
Protestujący medycy pogrążają płacowo pielęgniarki Pani Krystyna Ptok – przewodnicząca związku pielęgniarek, w jednym z ostatnich wywiadów wyraża pogląd, że jest zmęczona…
AktualnościNowa siatka płac

Pielęgniarki - nieco spadnie różnica w podstawie.

3 min czytania
Protestujący medycy oraz minister zdrowia nie mają woli poprawy niesprawiedliwej oraz dyskryminującej siatki płac Sprawę wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego pielęgniarek i położnych,…
AktualnościWynagrodzenia pielęgniarek

Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki za tytuł specjalisty.

2 min czytania
Wzrost wynagrodzenia pielęgniarki z tytułu uzyskania tytułu specjalisty w siatce płac autorstwa ministra zdrowia W dniu dzisiejszym na Ogólnopolskim Portalu Pielęgniarek i…
Komentarze
×
AktualnościNowa siatka płac

Urlop pielęgniarek. Za wiek, staż czy wykształcenie.