Pielęgniarka: kurs specjalistyczny równy tytułowi magistra.

3 min czytania
AktualnościNowa siatka płac
Pielęgniarka: kurs specjalistyczny równy tytułowi magistra.

Podział pielęgniarek na grupy w siatce płac

Obecnie nie ma w Polsce podmiotu leczniczego, w którym nie były prowadzone dyskusje pomiędzy samymi pielęgniarkami a także pomiędzy kadrą zarządzającą. Oczywiście dyskusje dotyczą sposobu podziału pielęgniarek na grupy w ustawie o sposobie ustalania najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia, a konkretniej regulacji zawartych w załączniku do ustawy, który potocznie nazywany jest – siatka płac. 

Podział pielęgniarek na grupy stał się osią totalnego chaosu w zakresie wynagrodzeń pielęgniarek. Podział ten ma zasadniczą skazę. Nie bierze pod uwagę realiów wykonywania zawodów pielęgniarki. Pierwotna wersja podziału pielęgniarek na grupy uzyskała aprobatę związku pielęgniarek. Dlatego Ogólnopolski Portal Pielęgniarek i Położnych po raz kolejny występuje z inicjatywą petycji wnioskującej o podanie się do dymisji Pani Krystyny Ptok i zarządu krajowego OZZPiP. 

Różnice w wynagrodzeniach pielęgniarek wykonujących te same zadania a uprawnienia magistrów pielęgniarstwa

Bardzo często argumentem podnoszonym przez zwolenników obecnego podziału pielęgniarek na grupy, są uprawnienia zawodowe pielęgniarek mających tytuł magistra pielęgniarstwa. Zakres uprawnień to zdaniem, niektórych uczestników przedmiotowych dyskusji, są wystarczającym wyznacznikiem różnicy w  wynagrodzeniach zasadniczych, sięgających 1 700 PLN. 

Zwolennicy takiej skali w zakresie zróżnicowania płac zasadniczych pielęgniarek wskazują na zapisy ***Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 lutego 2017 r. w sprawie rodzaju i zakresu świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielęgniarkę albo położną samodzielnie bez zlecenia lekarskiego.

To właśnie w tym rozporządzeniu, według zwolenników drastycznego zróżnicowania płac pielęgniarek, wykonujących te same zadania, znajduje się odpowiedź na zasadność kominów płacowych. Uważają, że tam zapisano dodatkowe uprawnienia dla magistrów pielęgniarstwa.  

Uprawnienia magistrów pielęgniarstwa naprawdę uzasadniają zróżnicowanie płac sięgające 1 700 PLN w wynagrodzeniu zasadniczym?

Poniżej przedstawiam analizę zapisów przedmiotowego rozporządzenia w kontekście zakresu dodatkowych uprawnień do samodzielnego wykonywania świadczeń, bez zlecenia lekarskiego, przez magistrów pielęgniarstwa. Cytuję fragmenty dotyczące poruszanej problematyki.

§ 3. Pielęgniarka jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego:

1)  świadczeń zapobiegawczych obejmujących:

a)  psychoedukację pacjentów z zaburzeniami psychicznymi i uzależnieniami oraz ich rodzin, jeżeli ukończyła kurs specjalistyczny w tym zakresie lub kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego, lub posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego, lub posiada tytuł magistra pielęgniarstwa,

b)  prowadzenie edukacji osób chorych na cukrzycę i ich rodzin, jeżeli ukończyła kurs specjalistyczny lub kurs kwalifikacyjny lub posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, jeżeli program kursu lub specjalizacji obejmowały treści kształcenia z tego zakresu, lub posiada tytuł magistra pielęgniarstwa.

3)  świadczeń leczniczych obejmujących:

a)  dobór sposobów leczenia ran, jeżeli ukończyła kurs specjalistyczny lub kurs kwalifikacyjny lub posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, jeżeli program kursu lub specjalizacji obejmowały treści kształcenia z tego zakresu, lub posiada tytuł magistra pielęgniarstwa,

c)  przygotowanie pacjenta leczonego metodami: Ciągła Ambulatoryjna Dializa Otrzewnowa (CADO), Automatyczna Dializa Otrzewnowa (ADO) i hemodializa oraz hiperalimentacja oraz jego rodziny – do współudziału w prowadzonym leczeniu, jeżeli ukończyła kurs specjalistyczny lub kurs kwalifikacyjny lub posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, jeżeli program kursu lub specjalizacji obejmowały treści kształcenia z tego zakresu, lub posiada tytuł magistra pielęgniarstwa,

4) świadczeń rehabilitacyjnych obejmujących rehabilitację pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, jeżeli ukończyła kurs specjalistyczny w tym zakresie lub kurs kwalifikacyjny w dziedzinie pielęgniarstwa psychiatrycznego lub posiada tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, jeżeli program kursu lub specjalizacji obejmowały treści kształcenia z tego zakresu, lub posiada tytuł magistra pielęgniarstwa

Wnioski redakcji Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych

Powyższy zakres świadczeń uwarunkowany jest nie tylko posiadaniem tytułu magistra pielęgniarstwa. 

Uprawnioną pielęgniarką do wykonywania  powyższych świadczeń jest także pielęgniarka z ukończonym kursem kwalifikacyjnym lub posiadająca tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa, jeżeli program kursu lub specjalizacji obejmowały treści kształcenia z tego zakresu. 

I teraz bomba! Uprawnioną pielęgniarką do wykonywania powyższych świadczeń jest także pielęgniarka, jeżeli ukończyła kurs specjalistyczny w tym zakresie.

Powyższe potwierdza tezę głoszoną od lat, przez redakcję Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych – pielegniarki.info.pl, że siatka płac nie uwzględnia realiów wykonywania praktyki zawodowej przez pielęgniarki. 

Na jakich przesłankach opierał się związek zawodowy pielęgniarek, tworząc grupę pielęgniarek – pielęgniarka z tytułem magistra pielęgniarstwa ze specjalizacją

Zobacz:
kursy specjalistyczne
kursy kwalifikacyjne

Więcej ofert znajdziesz w wyszukiwarce szkoleń.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 4.3 / 5. Ilość głosów: 128

Bądź pierwszym, który oceni wpis

7239 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Takie pielęgniarki powinny być eliminowane.

2 min czytania
Pielęgniarki zamieszane w przestępczy proceder Funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego Policji – na terenie województw śląskiego, lubelskiego i pomorskiego – zatrzymali 14…
AktualnościNowa siatka płac

MZ – podział pielęgniarek na grupy nie jest siatką płac.

3 min czytania
Wynagrodzenie pielęgniarek określone w ustawie nie jest siatką płac W dzisiejszym niedzielnym artykule Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych pragnę się podzielić z…
AktualnościPielęgniarki w pandemii

Przestępczy proceder pielęgniarek.

2 min czytania
Pielęgniarki przestępcami Media od kilku tygodni informują o sprawie pielęgniarek z Kalisza, które zhańbiły zawód pielęgniarki – zawód zaufania publicznego. Trzy pielęgniarki…
Komentarze