Ministerstwo zdrowia odpowiada na interpelacje poselską – regulacje prawne w zakresie podwyżek dla pielęgniarek i położnych (gwarantujące 3/4 kwoty obliczonej jako co najmniej 40% różnicy wynikającej ze wzrostu wysokości kontraktu NFZ z SP ZOZ), "nie przewidują żadnych wyjątków i nie różnicują zasad podwyższenia wynagrodzeń w zależności od tego, jaki odsetek osób zatrudnionych stanowią pielęgniarki i położne".

2 min czytania
AktualnościUstawa podwyżkowa 2011 dla pielęgniarek i położnych
Ministerstwo zdrowia odpowiada na interpelacje poselską – regulacje prawne w zakresie podwyżek dla pielęgniarek i położnych (gwarantujące 3/4 kwoty obliczonej jako co najmniej 40% różnicy wynikającej ze wzrostu wysokości kontraktu NFZ z SP ZOZ), "nie przewidują żadnych wyjątków i nie różnicują zasad podwyższenia wynagrodzeń w zależności od tego, jaki odsetek osób zatrudnionych stanowią pielęgniarki i położne".

 

Szanowny Panie Marszałku! W odpowiedzi na pismo wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2011 r. (SPS-024-8641/11), przy którym przekazano zapytanie pana posła Tadeusza Sławeckiego w sprawie proporcji podziału kwoty wzrostu wynagrodzeń pomiędzy pielęgniarkami a pozostałymi pracownikami Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Białej Podlaskiej w świetle art. 2 ustawy z dnia 22 października 2010 r. o zmianie ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, uprzejmie proszę o przyjęcie poniższych wyjaśnień w sprawie.
Na mocy art. 1 pkt 3 ww. ustawy uchylony został przepis art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. W jego miejsce wprowadzono regulację, zgodnie z którą od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej do dnia 31 grudnia 2012 r. utrzymany został mechanizm oparty na treści art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Ustawodawca zagwarantował jednakże, że 3/4 kwoty obliczonej jako co najmniej 40% różnicy wynikającej ze wzrostu wysokości kontraktu NFZ wobec świadczeniodawcy będzie przeznaczane na wzrost wynagrodzeń pielęgniarek i położnych. Zarówno uchylony przepis art. 59a, jak i obowiązujący obecnie art. 2 znajdują zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej (SPZOZ). Z punktu widzenia realizacji obowiązku wynikającego z art. 2 ustawy nie ma znaczenia istniejąca w danym zakładzie struktura zatrudnienia. Przepisy omawianej ustawy nie przewidują żadnych wyjątków i nie różnicują zasad podwyższenia wynagrodzeń w zależności od tego, jaki odsetek osób zatrudnionych w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej stanowią pielęgniarki i położne.
Stosownie zatem do treści art. 2 ww. ustawy, jeżeli w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej nastąpi wzrost kwoty zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia w stosunku do kwoty wynikającej z poprzedniej umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej dotyczącej tego samego rodzaju lub zakresu świadczeń opieki zdrowotnej, kierownik SPZOZ ma obowiązek przeznaczenia nie mniej niż 40% kwoty, o którą wzrosło zobowiązanie, na wzrost wynagrodzeń osób zatrudnionych w tym zakładzie, 3/4 tych środków przeznaczając na wzrost wynagrodzeń osób wykonujących zawód pielęgniarki albo położnej.
.

Z poważaniem
Cezary Rzemek – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia

.

Zobacz treść zapytania na które jest powyższa odpowiedź79 KOMENTARZY

.

Komentarze

Oceń artykuł

Średnia ocen: 0 / 5. Ilość głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni wpis

8303 artykułów

O autorze

Czynny zawodowo specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii. Były członek Okręgowej i Naczelnej Izby oraz delegat na Zjazd Krajowy samorządu zawodowego. Założyciel Ogólnopolskiego Portalu oraz Gazety Pielęgniarek i Położnych.
Artykuły
Zobacz także
Aktualności

Letnie przeziębienia spowodowane klimatyzacją? Mamy na to sposoby

2 min czytania
Letnie przeziębienia wywołane klimatyzacją? Zobacz jak sobie radzić. Klimatyzacja w biurach, domach i samochodach przynosi ulgę w upalne dni, ale może również…
AktualnościOrzecznictwo sądowe

Pielęgniarki – Sąd Apelacyjny uznał, że do upadku pacjentki doszło na skutek niewłaściwego, zawinionego zachowania pielęgniarek.

5 min czytania
Sąd Apelacyjny ocenił postępowanie pielęgniarek… Redakcja Ogólnopolskiego Portalu Pielęgniarek i Położnych przytacza fragmenty uzasadnienia wyroku Sądu Apelacyjnego z 2023 roku. (…) Sąd…
AktualnościPielęgniarki z Ukrainy

Pielęgniarki z Ukrainy będą musiały znać język polski. Od kiedy?

3 min czytania
Ministerstwo zdrowia o wymogach dla pielęgniarek z Ukrainy w zakresie znajomości języka polskiego… Komunikat Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych w sprawie prawa…
Komentarze