. MINISTERSTWO ZDROWIA |
Warszawa, 11 marca 2011 r. |
Departament Pielęgniarek i Położnych informuje o zatwierdzeniu w lutym 2011 r. nowego ramowego programu kursu specjalistycznego pod nazwą „Edukator w cukrzycy dla pielęgniarek i położnych”.
Jego celem jest przygotowanie pielęgniarek, położnych do prowadzenia i koordynacji działań związanych z edukacją terapeutyczną, podwyższającą jakość życia osób chorych na cukrzycę.
Ministerstwo Zdrowia pracuje aktualnie nad nowelizacją rozporządzenia MZiOS w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w publicznych zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 30, poz. 300 z późn. zm.), przewidując wyodrębnienie nowego stanowiska pracy – edukator ds. diabetologii. Będą mogły być na nim zatrudniane pielęgniarki, położne po ukończeniu ww. kursu specjalistycznego oraz pielęgniarki z tytułem specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa diabetologicznego.
W związku z rosnącą liczbą chorych na cukrzycę w Polsce Departament Pielęgniarek i Położnych proponuje organizatorom kształcenia rozważenie możliwości uruchomienia, w ramach kształcenia podyplomowego, szkolenia na poziomie kursu specjalistycznego, o którym mowa powyżej.
Źródło informacji: strona internetowa ministerstwa zdrowia (brak autora informacji)
.
SKLEP PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH POLECA
.
W pierwszym rozdziale publikacji Zwyciężyć cukrzycę omówiono zagadnienia związane z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi istoty cukrzycy, jej rozpoznawania, etiologii i epidemiologii, celów jej leczenia oraz zasad na jakich powinna się opierać współpraca pomiędzy pacjentem a lekarzem. W kolejnym rozdziale omówiono zagadnienia dotyczące samokontroli oraz samoopieki w przebiegu leczenia cukrzycy oraz podkreślono wagę badań laboratoryjnych. W publikacji zamieszczono także ankietę dla pacjenta, której wypełnienie, a następnie interpretacja wyników, powinna być pomocna w uświadomieniu pacjentowi jego postawy wobec leczenia cukrzycy. W tym kontekście przedstawiono także zagadnienia samoopieki i samokontroli prowadzonej przez pacjenta oraz zaprezentowano postawy psychoemocjonalne towarzyszące osobie chorującej na cukrzycę. Poruszono problematykę wartości i planów życiowych chorego leczonego na cukrzycę oraz pozytywnych i negatywnych postaw życiowych, podając ich przykłady, wskazując w jaki sposób kształtować właściwą postawę w tym zakresie. W książce podano również informacje w zakresie praw pacjenta z cukrzycą, ale także obowiązków. Podano również informacje w zakresie leczenia cukrzycy w powiązaniu z nałogami i uzależnieniami takimi jak: palenie tytoniu, picie alkoholu oraz uzależnienia od leków lub narkotyków. Kolejnym zagadnieniem opisanym w książce to zastosowanie leków przeciwcukrzycowych takich jak insulina, analogów insuliny oraz omówienie techniki wstrzyknięć insuliny. Podano również dane dotyczące leków wspomagających leczenie cukrzycy. W ostatnich dwóch rozdziałach podjęto problematykę ostrych powikłań cukrzycy oraz przewlekłych, narządowych powikłań cukrzycy. Więcej informacji . . .
Mariusz Mielcarek W